Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 8 marca 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

Na mocy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 roku o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) zarządza się co następuje:
§  1.
W taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych (Dz. ü. R. P. z 1925 r. K° 43, poz. 300) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

A.

We "Wstępie":

W dziale 1 ust. C otrzymuje brzmienie następujące:

"C. W obrębie Dyrekcji kolejowej wileńskiej:

Koleje wąskotorowe państwowe:

1. Dukszty - Druja,

2. Łyntupy-Kobylniki,

3. Nowojelnia-Nowogródek-Lubcza,

4. Orańczyce-Prużany.

Koleje wąskotorowe prywatne (pod zarządem państwowym):

1. Nowoświąciany-Łyntupy".

W dziale II, dotyczącym komunikacji bezpośredniej (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109, poz. 785), w ust. 5, w wykazie kolei prywatnych, pozostających pod zarządem państwowym, nazwę kolei "Święciańskich" zmienia się na "Nowoświęciany-Łyntupy".

B.

W części II "Postanowienia taryfowe i wykaz opłat dodatkowych":

W "Postanowieniach taryfowych":

W punk 12, w ust. e) po słowach: "na życzenie nadawcy" dodaje się: "wyrażone w liście przewozowym".

W punk. 14, w wykazie towarów pod nazwą "siano" dodaje się nazwą: "sieczka pastewna",

W punk. 15, w ust. a), w wierszu drugim po słowach: "za wagę zaokrągloną" dodaje się: "do 1.00 kg.".

W punk. 18, w końcu ustępu drugiego słowa: "za cały czas przekroczenia terminu" zmienia się na: "za cały dalszy czas przekroczenia terminu po upływie tej doby".

W punk. 25 po słowach: "Jeżeli przewóz towaru" dodaje się: "w przesyłkach wagonowych", a w zależności od tego w wierszu drugim skreśla się słowa: "w przesyłkach wagonowych".

W punk. 27 zdanie ostatnie: "O ile nadawca sam i t. d., aż do słów: przesyłki do przewozu" otrzymuje brzmienie następujące:

"O ile nadawca takiego żądania w liście przewozowym nie zamieścił, ale wyrazi! je pisemnie przy zamówieniu wagonu, powinna stacja nadawcza uczynić w liście przewozowym odnośną adnotację z powołaniem się na numer kolejny i datę zamówienia wagonu".

W punk. 28, w ust. e), w wierszu drugim po słowach: "wagonu przez kolej" dodaje się: "- co kolej powinna stwierdzić w liście przewozowym -".

W punk. 31, w ust. b) słowa: "odbiorca pierwotnej przesyłki towaru powinien" zmienia się na: "należy".

W punk. 32, w wierszu pierwszym po słowach: "konwie i stągwie" dodaje się: "oraz butelki w skrzynkach".

W punk. 37, w ust. a) po słowach: "przy przesyłkach pośpiesznych" dodaje się: "w tej liczbie przewożonych w pociągach osobowych".

W punk. 40, w ust. 5), w wierszu drugim po słowach: "2 sztukom" dodaje się: "jałowizny - 3 sztukom".

W punk. 63 (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109, poz. 785) po słowach: prochu strzelniczego myśliwskiego" dodaje się: "i naboi do ręcznej broni palnej".

W punk. 65 po słowach: "kwasu siarkowego" dodaje się: "lub siarkawego".

W punk. 66, w wykazie towarów po słowie: "trzcina" dodaje się: "krajowa".

W punk. 96, w ust. Ć "Opłata za podstawienie", w, wierszu trzecim po słowach: "do placów składowych" dodaje się: "magazynów".

W punk. 97, w wykazie kolei, stosujących 50% podwyższenia przewoźnego, skreśla się ustęp H. zawierający słowa: "II. W obrębie Dyrekcji kolejowej wileńskiej: na linji Orańczyce-Prużany".

Punkt 98 o przewozie ziemi do budowy mostu na rzece Drwęcy skreśla się.

W "Wykazie opłat dodatkowych"

Punkt 6 "Opłaty za przechowanie przesyłek (składowe i placowe) " uzupełnia się w końcu nowym ustępem o brzmieniu następującem:

"Od opłaty składowego są zwolnione:

a) przesyłki kolejowo-celne, skonfiskowane na rzecz Skarbu Państwa, włączając w to spadłe z licytacji i zakwalifikowane do zniszczenia oraz wszelkiego rodzaju towary, składane do magazynów kolejowo-celnych bezpośrednio przez urzędy celne, tam gdzie te urzędy nie posiadają własnych pomieszczeń składowych; w wypadkach łych bezpłatne przechowywanie odbywa się na ryzyko i odpowiedzialność odnośnych urzędów celnych;

b) przesyłki kolejowe, zatrzymane na granicy, w drodze lub na miejscu przeznaczenia przez organa celne lub kontroli skarbowej, w celu sprawdzenia prawidłowości dokonanej odprawy celnej, względnie celem sprawdzenia autentyczności przedstawionych dowodów wywozowych, przez czas, nie przewyższający dni pięciu, chyba te wyniki sprawdzenia dadzą podstawę do obciążenia przesyłki kosztami jej zatrzymania".

C.

W części III "Nomenklatura i klasyfikacja towarów":

W pozycji "Cegły betonowe i t. d." po słowie: "ogniotrwałe" dodaje się: "okrzemkowe, szlakowe".

Nad pozycją "Celuloza (drzewnik) dodaje się nową pozycję następującą:

"Cegły wapienno-piaskowe:

1) w opakowaniu IV,

2) bez opakowania lub luźno przekładane słomą, sianem i t. p. VI".

Nad pozycją "Kiełki słodowe" dodaje się nową pozycję: "Kasztany dzikie III".

Pod pozycją "Krew świeża i suszona" dodaje się nową pozycję: "Krochmal mokry (zielony) II".

Pod pozycją "Masa drzewna i słomiana" dodaje się nową pozycję: "Masa izolacyjna okrzemkowa IV".

W pozycji "Oleje, smołowy i t. d." słowa: "-powyżej 0,835" zmienia się na: "od 0,835 do 0,885".

Przy pozycji "Ospa zbożowa" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109, poz. 785) klasę III" zmienia się na "IV".

Nad pozycją "Rusztowania budowlane i t. d." dodaje się 3 nowe pozycje następujące:

"Rury hydrauliczne III,

Rury kamionkowe III,

Rury żelazne lane (kanalizacyjne, wodociągowe) III".

W pozycji "Saletra chilijska sztuczna (chorzowska) " skreśla się słowo: "chilijska".

Pod pozycją "Siarczek węgla" dodaje się nową pozycję: "Sieczka pastewna V".

Pod pozycja "Smoła z gazu wodnego" dodaje się nową pozycję:"Smołoleum IV".

W pozycji "Syropy kartoflane" słowo "kartoflane" zmienia się na: "ziemniaczane".

W pozycji "Trzcina, oprócz zagranicznej" słowa: "oprócz zagranicznej" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109, poz. 785) zmienia się na: "krajowa".

W pozycji "Wyroby z alabastru i t. d." po słowie "alabastru" dodaje się: "magnezytu".

W pozycji "Wyroby ze słomy, oprócz kapeluszy" klasę "III" zmienia się na "IV".

Pod pozycją "Żelazo surowe i t. d." dodaje się nową pozycję: "Żelazo walcowane w kręgach (walcówka)o średnicy 5 mm. i wyżej IV".

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1926 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.25.154

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.
Data aktu: 08/03/1926
Data ogłoszenia: 15/03/1926
Data wejścia w życie: 01/04/1926