Wybór członków Rady Zakładu Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu i ławników dla spraw ubezpieczenia urzędników prywatnych Wyższych Urzędów Ubezpieczeń w Poznaniu i Toruniu i Trybunału dla spraw ubezpieczeń społecznych w Poznaniu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 października 1926 r.
w sprawie wyborów członków Rady Zakładu Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu i ławników dla spraw ubezpieczenia urzędników prywatnych Wyższych Urzędów Ubezpieczeń w Poznaniu i Toruniu i Trybunału dla spraw ubezpieczeń społecznych w Poznaniu.

Na podstawie ustępu 2-go § 111 niemieckiej ustawy z dnia 20-go grudnia 1911 r. o ubezpieczaniu urzędników prywatnych (Dz. U. Rz. Niem., str. 989) i art. 7 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany tejże ustawy z dnia 20 grudnia 1911 r. (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 804) zarządza się co następuje:
§  1.
Członków Rady Zakładu Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu i ławników dla spraw ubezpieczenia urzędników prywatnych Wyższych Urzędów Ubezpieczeń w Poznaniu i Toruniu, oraz Trybunału dla spraw ubezpieczeń społecznych w Poznaniu, tudzież ich zastępców wybierają mężowie zaufania.

Przedstawicieli ubezpieczonych wybierają mężowie zaufania ubezpieczonych, przedstawicieli zaś pracodawców wybierają mężowie zaufania pracodawców.

Wybory przeprowadza Komisarz wyborczy, mianowany przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej,

§  2.
Ogłoszenie o wyborach ma nastąpić najpóźniej na 4 tygodnie przed ostatnim dniem wyborów i powinno zawierać.
1)
dokładny adres, gdzie należy przesyłać kartki wyborcze i dzień, do którego uskutecznić to należy;
2)
liczby osób, mających być wybranemi (§ 1, ust. 1 nin. rozporządzenia);
3)
wezwanie do składania list kandydatów (§ 3-10 włącznie);
4)
pouczenie o trybie wnoszenia protestu przeciwko wyborom (§ 15).

Ogłoszenie to ma być podane do publicznej wiadomości przez zamieszczenie w Monitorze Polskim, jak również przynajmniej w jednym z poczytnych dzienników miejscowych, wychodzących na terenie województw poznańskiego i toruńskiego.

§  3.
Listy kandydatów, sporządzone oddzielnie dla ubezpieczonych i pracodawców, a także oddzielnie:
1)
dla członków Rady Zakładu Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu,
2)
dla ławników Wyższego Urzędu Ubezpieczeń w Poznaniu,
3)
dla ławników Wyższego Urzędu Ubezpieczeń w Toruniu i
4)
dla ławników Trybunału dla spraw ubezpieczeń społecznych w Poznaniu -

powinny być doręczone Komisarzowi wyborczemu najpóźniej na dwa tygodnie przed ostatnim dniem wyborów.

Listy te powinny zawierać nie więcej nazwisk od liczby członków, mających być wybranymi. Nazwiska osób ponad tę liczbę wykreśla się.

Listy te mają wymieniać kandydatów w porządku pierwszeństwa do otrzymania mandatu, podając nazwisko, imię i zawód, miejsce zamieszkania, nadto o ile idzie c ubezpieczonych, adres i nazwisko pracodawcy (przedsiębiorstwa). Listy powinny być podpisane najmniej przez 10 mężów zaufania i wskazywać jednego z nich jako pełnomocnika, uprawnionego do porozumiewania się w sprawach zgłoszonej listy z Komisarzem wyborczym.

§  4.
Gdy mąż zaufania podpisze więcej niż jedna listę kandydatów, Komisarz wyborczy skreśli podpis jego na wszystkich listach i w razie potrzeby zażąda od pełnomocników grup, które zgłosiły te listy, by w określonym przezeń terminie dostarczyli innych podpisów.
§  5.
W razie umieszczenia jednej i tej samej osoby na kilku listach kandydatów Komisarz wyborczy wzywa ją do oświadczenia się, z której listy kandyduje, a gdy w wyznaczonym terminie oświadczenie nie nastąpi, skreśla nazwisko tej osoby na wszystkich listach z wyjątkiem najwcześniej podanej i zawiadamia pełnomocników odnośnych grup celem ewentualnego uzupełnienia listy.
§  6.
Listy kandydatów Komisarz wyborczy oznacza liczbą porządkową w kolejności ich doręczania, oraz datą ich doręczenia, badając jednocześnie, czy odpowiadają przepisom wyborczym, a o dostrzeżonych błędach i brakach zawiadamia niezwłocznie pełnomocnika odnośnej listy. Jeżeli błędy i braki list nie zostaną usunięte najpóźniej na 10 dni przed ostatnim dniem wyborów, listy unieważnia się w części lub w całości.
§  7.
Listy kandydatów są nieważne, o ile je doręczono po terminie, lub zawierają braki i błędy (§ 3, ust. 3), a braki te i błędy nie zostały w terminie usunięte (§ 6).
§  8.
Dwie lub więcej list kandydatów mogą być ze sobą połączone w ten sposób, że wobec innych ugrupowań wyborczych tworzą jedną listę, W tym celu powinno jednak nastąpić oświadczenie jednomyślne pełnomocników grup, tworzących związek najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów.
§  9.
W razie zgłoszenia w terminie przepisanym jednej tylko listy kandydatów prawomocnej i pełnej bądź z grupy ubezpieczonych, bądź z grupy pracodawców, głosowanie w danej grupie nie odbywa się a Komisarz wyborczy zgłoszonych kandydatów ogłasza za wybranych.

To samo ma miejsce w razie zgłoszenia kilku list z ogólną liczbą kandydatów, nie większą od liczby osób, mających być wybranemi lub w razie, gdy wszystkie zgłoszone listy zostaną połączone w jedną listę i nastąpi porozumienie co do rozdziału miejsc.

§  10.
Najpóźniej na l dni przed ostatnim dniem wyborów listy kandydatów winny być ustalone. Komisarz wyborczy publikuje listy ustalone i zaopatrzone odpowiednim numerem i nazwiskiem pierwszego kandydata w sposób, przewidziany w ustępie 2-gim § 2-go niniejszego rozporządzenia, podając przytem, które listy są połączone.
§  11.
Wybory uskutecznia się zapomocą kartek, które należy w zapieczętowane kopercie doręczyć Komisarzowi wyborczemu do dnia wskazanego w ogłoszeniu o wyborach (§ 2 p. l nin. rozp.). Kartki wyborcze, doręczone po dniu oznaczonym - są nieważne.

Kartka wyborcza winna zawierać jedynie numer i nazwisko pierwszego kandydata listy, na którą wyborca oddaje swój głos, i winna być podpisana przez wyborcę imieniem i nazwiskiem, w przeciwnym razie jest nieważna.

Kolor i format kartek wyborczych ustala Komisarz wyborczy. Najpóźniej na dni 7 przed ostatecznym dniem wyborów Komisarz wyborczy winien doręczyć każdemu mężowi zaufania listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru, kartki wyborcze wraz z pouczeniem o sposobie głosowania. Kartki wyborcze oraz zaadresowane koperty winien dostarczyć Zakład Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu.

§  12.
Po upływie terminu wyborczego Komisarz wyborczy ustala ogólną liczbę ważnych głosów i liczbę ważnych głosów, oddanych na każdą listę. O ile w jednej kopercie znajduje się kilka kartek wyborczych jednobrzmiących, uważa się 'e za jedną kartkę, w przeciwnym razie wszystkie kartki wyborcze są nieważne. Kartki zupełnie niezapisane pomija się. Każda ważna kartka wyborcza liczy się za jeden glos. Oznaczenie liczby osób wybranych, jakie przypadają na każdą listę kandydatów, odbywa się w sposób, przewidziany w §§ 15, 16 i 17 Ordynacji wyborczej z dnia 22 października 1912 r. (Dz. U. Rz. Niem. str. 513).
§  13.
O przebiegu wyborów Komisarz wyborczy sporządza protokół z podaniem wszystkich obliczeń, dokonanych celem ustalenia wyniku wyborów, oraz nazwisk wybranych. Protokół ten wraz z aktami dotyczącemi wyborów przesłać należy Zakładowi Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu, celem przechowania do ukończenia okresu urzędowania wybranych.
§  14.
Wynik wyborów Komisarz wyborczy niezwłocznie ogłasza w sposób, przewidziany w ust. 2 § 2 niniejszego rozporządzenia, zawiadamiając jednocześnie wybranych o wyborze, i żądając oświadczenia się, czy wybór przyjmują, O ile do tygodnia takie oświadczenie nie nadejdzie, przy« puszcza się, że wybór jest przyjęty.
§  15.
W ciągu 14-tu dni od dnia opublikowania wyniku wyborów (§ 14) można wnieść protest przeciwko wyborom do Ministra Pracy i Opieki Społecznej, o ile zaskarżono wybory członków Rady, i do Trybunału dla spraw ubezpieczeń społecznych w Poznaniu, o ile zaskarżono wybory ławników.

Protest ten powinien być podpisany przez 10 mężów zaufania. Wybory są nieważne, o ile zostały przeprowadzone niezgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia, a przekroczenie tych przepisów było o tyle istotne, że mogło wpłynąć na wynik wyborów. Wniesienie protestu nie wstrzymuje urzędowania wybranych członków Rady względnie ławników.

W razie unieważnienia wyborów bądź w grupie ubezpieczonych, bądź w grupie pracodawców, lub też w obydwóch grupach wyborczych, Komisarz wyborczy rozpisuje niezwłocznie nowe wybory bądź w obu grupach, bądź w tej grupie, w której wybory; zostały unieważnione.

§  16.
Ostateczny wynik wyborów należy ogłosić w organach urzędowych Urzędów Wojewódzkich w Poznaniu i Toruniu.

Wszelkie koszty związane z wyborami (wynagrodzenie Komisarza wyborcze-go, koszty druków i ogłoszeń i t. p.) pokrywa Zakład Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu.

§  17.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.108.636

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wybór członków Rady Zakładu Ubezpieczenia Urzędników Prywatnych w Poznaniu i ławników dla spraw ubezpieczenia urzędników prywatnych Wyższych Urzędów Ubezpieczeń w Poznaniu i Toruniu i Trybunału dla spraw ubezpieczeń społecznych w Poznaniu.
Data aktu: 25/10/1926
Data ogłoszenia: 30/10/1926
Data wejścia w życie: 30/10/1926