Rejestracja i ostemplowanie obligacyj kolei Herby-Kielce.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 11 września 1926 r.
o rejestracji i ostemplowaniu obligacyj kolei Herby-Kielce.

Na zasadzie § 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. o unormowaniu obiegu rosyjskich tytułów na okaziciela oraz tytułów, przenoszonych przez indos lub cesję (Dz. U. R. P. № 115 poz. 1031), zarządza się co następuje:
§  1.
Podlegają rejestracji i ostemplowaniu obligacje kolei Herby-Kielce emitowane w roku 1909 w odcinkach po 100, 500, 1.000 i 5.000 rubli, zarówno niewylosowane, jak wylosowane, lecz niezrealizowane.
§  2.
Przedmiotem zgłoszenia i przedłożenia winny być oryginalne obligacje. Jeśli obligacje uległy zaginięciu, winny być przedłożone zaświadczenia bądź o wdrożonem lub przeprowadzonem w Polsce postępowaniu amortyzacyjnem sądowem, bądź o postępowaniu zabezpieczającem w myśl rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 115 poz. 1032).
§  3.
Rejestracja i ostemplowanie będą dokonane przez przymusowego zarządcą państwowego nad mieniem Towarzystwa kolei Herby-Kielce pod nadzorem mianowanego przez Ministra Skarbu komisarza państwowego.
§  4.
Posiadacze obligacyj, wymienionych w § 1, winni złożyć je do dnia 1 grudnia 1926 r. zarządcy państwowemu z do ączeniem zgłoszenia na piśmie, które winno zawierać:
1)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania osoby rejestrującej,
2)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i przynależność państwową właściciela obligacyj w dniu 18 marca 1921 r. i w dniu 21 maja 1924 r.,
3)
wiadomość, czy, kiedy i gdzie obligacje zgłaszano już do rejestracji,
4)
dokładne wyszczególnienie rejestrowanych obligacyj z podaniem daty ich emisji, numerów, serji i wartości nominalnych oraz dnia płatności najdawniejszego niezrealizowanego kuponu od każdej obligacji.

Jednocześnie ze złożeniem podania winny być przedłożone dowody przynależności państwowej właścicieli rejestrowanych obligacyj w datach, wymienionych wyżej w punkcie 2. Prawo własności powyższych osób do rejestrowanych obligacyj również powinno być w sposób dostateczny uwiarogodnione.

Właścicielowi obligacyj będzie przysługiwało prawo uzupełnienia złożonych dowodów aż do upływu terminu wyznaczonego dla dokonania zgłoszeń do rejestracji,

§  5.
Zarządca państwowy winien w terminie najdalej miesięcznym od chwili złożenia poszczególnych obligacyj zwrócić je właścicielowi z zaznaczeniem na obligacji o dokonanem zgłoszeniu i przedłożeniu jej do rejestracji.

W razie zgłoszenia niezupełnego lub wadliwego co do samej formy lub treści, którego braki nie zostały należycie uzupełnione przed upływem terminu, wyznaczonego dla dokonania zgłoszeń do rejestracji, zarządca państwowy odmówi zaznaczenia na obligacjach o dokonanem zgłoszeniu i przedłożeniu do rejestracji.

Zarządca państwowy będzie przeprowadzał rejestację i ostemplowanie obligacyj w porozumieniu z komisarzem państwowym, któremu przysługuje prawo wglądu w całokształt prowadzonej rejestracji i prawo decyzji w przypadku różnicy zdań między właścicielem obligacyj a zarządcą państwowym.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.100.576

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja i ostemplowanie obligacyj kolei Herby-Kielce.
Data aktu: 11/09/1926
Data ogłoszenia: 07/10/1926
Data wejścia w życie: 07/10/1926