Szkolenie zawodowe inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, PRZEMYSŁU I HANDLU ORAZ WYZNAŃ RELIGIJNYCH I OŚWIECENIA PUBLICZNEGO
z dnia 20 stycznia 1925 r.
w sprawie szkolenia zawodowego inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

Na podstawie § 3, ustęp 2, Statutu Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej, ogłoszonego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. № 55 poz. 548) zarządza się co następuje:
§  1.
Dział reedukacyjno-szkolny Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej posiada uprawnienia niższej szkoły rzemieślniczej.

Dział ten szkoli inwalidów wojennych w ciągu najwyżej dwóch lat i wydaje świadectwa z ukończenia nauki na podstawie egzaminu z robót próbnych i przedmiotów wykładowych.

§  2.
Nauka na poddziale warsztatów szkolnych obejmuje zawód: ślusarski (ogólny), stolarski (meblowy i budowlany), kołodziejski, koszykarski, introligatorski, rymarski, szewski, szczotkarski, krawiecki.

Minister Pracy i Opieki Społecznej jest władny rozszerzyć program szkoły na inne rzemiosła, względnie wyłączyć z niego niektóre z powyżej wymienionych.

Nauka na poddziale kursów dokształcających obejmuje, poza nauką wstępną dla analfabetów: 1) przedmioty ogólno-kształcące, 2) przedmioty zawodowe, dostosowane do potrzeb poszczególnych rzemiosł, 3) przedmioty nadobowiązkowe.

§  3.
Uczniowie działu reedukacyjno-szkolnego, wymienionego w § 1 niniejszego rozporządzenia korzystają bezpłatnie z nauki oraz z podręczników i narzędzi, należących do inwentarza szkolnego, nadto moją prawo do utrzymania w internacie przy równoczesnem zmniejszeniu renty inwalidzkiej w myśl art. 47 ustawy z dn. 18 marca 1921 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych (Dz. U. R. P. № 32 poz. 195) w brzmieniu art. 13 ustawy z dn. 4 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 608).

Oprócz tych świadczeń może być uczniom wymienionego działu przyznawana premja za postępy w nauce i wydajność pracy.

§  4.
Inwalidzi wojenni, którzy bez własnej winy nie mogli ukończyć nauki w terminie ustalonym w § 1 niniejszego rozporządzenia mogą korzystać z przedłużenia pobytu w dziale reedukacyjno-szkolnym o jeden rok, lecz pozostają w tym dziale jako robotnicy na zasadzie umowy roboczej, zastrzegającej strącanie z ich zarobku kwot potrzebnych do pokrycia tej części faktycznych wydatków na szkolenie i utrzymanie, na którą nie wystarcza zawieszona część renty inwalidzkiej.
§  5.
Do działu reedukacyjno - szkolnego, są przydzielani inwalidzi wojenni bez względu na wiek i cenzus naukowy dostatecznie wyleczeni i oprotezowani, względnie nie potrzebujący leczenia i protezowania, którzy wnieśli podania o szkolenie do urzędu wojewódzkiego, właściwego ze wzglądu na miejsce zamieszkania inwalidów.

O przyjęciu do działu reedukacyjno-szkolnego decyduje dyrekcja Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z urzędami wojewódzkiemi, właściwemi ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanych inwalidów wojennych.

Postępowanie władz administracyjnych przy przydzielaniu inwalidów wojennych do działu reedukacyjno-szkolnego reguluje instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej: a) w sprawie udzielania pomocy inwalidom wojennym, uprawnionym do nauki na koszt Skarbu Państwa, b) w sprawie komisji porady zawodowej i szkolnej dla inwalidów wojennych.

§  6.
Uczniowie, którzy chcą być zwolnieni z działu reedukacyjno-szkolnego przed ukończeniem nauki powinni wnieść podanie o zwolnienie do dyrekcji Państwowych Zakładów Przemysłowo - Szkolnych dla inwalidów wojennych.

Uczniowie, opuszczający szkołę samowolnie, nie będą przyjmowani następnie do zakładów szkolenia inwalidów.

§  7.
Szczegóły programów poszczególnych zawodów i przedmiotów wykładowych oraz organizację i kontrolę pracy w warsztatach szkolnych i na kursach dokształcających regulują instrukcje, wydane przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

W sprawie organizacji i prowadzenia internatu uczniów obowiązuje instrukcja Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

§  8.
Diety i koszty podróży inwalidów wojennych, odbytych na wezwanie władz w związku z niniejszem rozporządzeniem są pokrywane w myśl §§ 110-123 rozporządzenia wykonawczego Ministra Spraw Wojskowych, Ministra Skarbu i Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dn. 10 stycznia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 20 poz. 132).
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.9.73

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szkolenie zawodowe inwalidów w dziale reedukacyjno-szkolnym Państwowych Zakładów Przemysłowo-Szkolnych dla inwalidów w Piotrkowie przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.
Data aktu: 20/01/1925
Data ogłoszenia: 29/01/1925
Data wejścia w życie: 29/01/1925