Szeregowi wojska stałego dzielą się na:
a) szeregowych, niezawodowych t. j. odbywających obowiązkową służbę w wojsku stałem jako poborowi lub ochotnicy,
b) szeregowych nadterminowych,
c) podoficerów zawodowych.
Do art. 7.
Przysięga wojskowa jest uroczystością wojskową, składającą się z nabożeństwa, właściwej przysięgi i defilady.
Nabożeństwo połączone z okolicznościowem kazaniem o znaczeniu i treści przysięgi odprawiają, dla każdego wyznania oddzielnie, duchowni właściwych wyznań, o ile możności duchowni wojskowi.
W każdej poszczególnej formacji przysięga musi się odbyć zasadniczo jednego dnia dla wszystkich wyznań.
Do art. 8.
Na zasadzie tego meldunku właściwy przełożony zarządza odpowiednie przesunięcia personalne.
Do art. 11.
Do art. 12.
Do art. 14.
Do art. 15.
Do art. 16.
Podchorążowie mogą być awansowani do stopnia starszego sierżanta.
Do art. 17.
Sposób używania tytułów przez podoficerów zawodowych jest uregulowany w niniejszych przepisach do art. 61 ustawy.
Do art. 20.
Nie wolno im brać udziału w zjazdach, zebraniach, odczytach, wiecach i akcjach o charakterze politycznym.
Do art. 21.
Do art. 22.
Przeniesienia do rezerwy następuje pod wzglądem formalnym na ogólnych zasadach z tem, że szeregowy taki przez czar, sprawowania mandatu nie otrzymuje przydziału mobilizacyjnego i nie może być powołany do ćwiczeń w rezerwie.
Do art. 23.
Urlopy stałe mogą być spowodowane:
Z chwilą stałego urlopowania w myśl pkt 1 i 2 szeregowi zostają skreśleni ze stanu wyżywienia armji, tracą prawo noszenia munduru wojskowego pozostają jednak w ewidencji i w dyspozycji ich formacyj ewidencyjnych, a w innych sprawach podlegają bezpośrednio komendantowi właściwej P. K. U.
Przedłużenie urlopów okolicznościowych ponad powyższe normy jest dopuszczalne tylko w razie obłożnej choroby i zalicza się na poczet urlopu kuracyjnego.
Urlopy zdrowotne mogą być udzielane szeregowym, których stan zdrowia nie wymaga ani wykonania zabiegów leczniczych, ani opieki lekarskiej, przyczem rokuje zupełną poprawę, a jednak czasowo znosi lub zmniejsza w znaczniejszym stopniu ich zdolność do służby wojskowej.
Urlopów zdrowotnych do trzech tygodni włącznie udziela uprawniony do tego dowódca (§ 49) na podstawie świadectwa wojskowo-lekarskiego, wystawionego przez lekarza formacji względnie garnizonu.
Urlopów zdrowotnych ponad trzy tygodnie udziela uprawniony do tego dowódca (§ 49) na podstawie komisyjnie zestawionego świadectwa wojskowo-lekarskiego garnizonowej izby chorych, względnie szpitala wojskowego.
Czas trwania urlopu leczniczego dla szeregowych niezawodowych nie może przewyższać sześciu tygodni.
Urlopów leczniczych udziela, komendant szpitala, w którym szeregowy przebywał na leczeniu, na podstawie komisyjnie zestawionego świadectwa wojskowo-lekarskiego.
Odpis tego świadectwa z zawiadomieniem o odejściu szeregowego na urlop przesyła komendant szpitala natychmiast właściwemu dowódcy formacji.
Po upływie urlopu leczniczego szeregowi wracają wprost do swej formacji, z której odeszli do szpitala na leczenie.
W żadnym wypadku nie wolno urlopować chorych umysłowo niebezpiecznych dla siebie i otoczenia.
W szczególności należy, czasowo urlopowanym szeregowym odbierać bron palną. Za wykonanie tego rozkazu odpowiadają osobiście bezpośredni przełożeni dowódcy (komendanci, kierownicy, szefowie) urlopowanych szeregowych.
Komendanci komend lokalnych obowiązani są w takich przypadkach przedłożone prośby odpowiednio zaopinjować co do konieczności przedłożenia urlopu i odesłać je niezwłocznie do właściwych formacyj wojskowych.
Do podań o przedłużenie urlopu należy dołączyć świadectwo lekarskie wojskowego lekarza garnizonu. Jeżeli w miejscu urlopowania lub w pobliżu, można dołączyć wyjątkowo świadectwo lekarza powiatowego, lub też lekarza prywatnego. W tym ostatnim przypadku należy dołączyć zaświadczenie naczelnika gminy, że uzyskanie świadectwa lekarza powiatowego było niemożliwe.
W świadectwie lekarskiem, mającem na celu stwierdzenie niezdolności urlopowanego do powrotnej podróży ze wzglądu na ciężką chorobę, powinien byś podany przypuszczalny okres czasu, niezbędny do osiągnięcia zdolności podróżowania.
Podania o przedłużenie urlopu (o nowy urlop) powinny być przedkładane w takim terminie, by załawienie podania nastąpić mogło przed ukończenia urlopu i by tem samem w razie odmownej decyzji proszący mógł na czas powrócić do swoje) formacji wojskowej.
Spóźnionych podań w zasadzie nie należy uwzględniać.
Szeregowi, którzy otrzymali od Ministra Spraw Wojskowych zezwolenie na urlop zagraniczny, proszą bezpośrednio na podstawie tego zezwolenia właściwą cywilną władzą administracyjną o wydanie paszportu zagranicznego.
Uzyskanie wiz na paszporcie w konsulatach tych krajów, do których dany szeregowy wyjeżdża, względnie przez która przejeżdża, należy do niego.
Na dokumencie urlopowym powinny być wyszczególnione wszystkie miejscowości, w których dany urlopowany ma zamiar przebywać.
Szeregowy, który swój dokument urlopowy zgubi, powinien o tem niezwłocznie zameldować temu przełożonemu, który udzielił mu urlopu.
Przedłożenie meldunku powinno nastąpić w drodze przez komendą lokalną miejsca urlopu, zaś w braku takiej wprost.
Szeregowi tacy winni otrzymać duplikat dokumentu urlopowego od władzy lokalnej. Duplikat dokumentu urlopowego należy oznaczyć napisem "duplikat".
W przypadkach, gdyby w danej miejscowości dyzlokowaną była składowa część własnej formacji wojskowej, powinien urlopowany szeregowy zameldować również dowódcy tejże składowej części o swym przyjeździe i wyjeździe.
W miejscowościach, w których niema załogi wojskowej, powinni czasowo urlopowani szeregowi zgłosić swój przyjazd i wyjazd w posterunku policji państwowej, a w braku tegoż w urzędzie gminnym.
Przyjazd należy meldować w ciągu 24 godzin od chwili przyjazdu, zaś wyjazd na 24 godzin przed wyjazdem.
Wyjazd należy zameldować w komendzie lokalnej (zgłosić w posterunku policji państwowej, urzędzie gminnym), tylko w takich przypadkach, jeśli pobyt w miejscu urlopu trwał ponad 8 dni, w innych przypadkach melduje się wyjazd równocześnie z przyjazdem.
Urlopowani czasowo zagranicę, powinni swój przyjazd i wyjazd meldować pisemnie do najbliższej polskiej placówki zagranicznej.
Meldowanie się szeregowych w komendzie lokalnej (względnie zgłoszenie się w posterunku policji państwowej, urzędzie gminnym) powinny te władzę poświadczyć zapomocą odpowiedniej pieczątki na dokumencie urlopowym i prowadzić w ewidencji w "książce meldunkowej" czasowo urlopowanych szeregowych (wzór № 2).
Noszenia munduru zagranicą jest zasadniczo wzbronione. Zezwolenie wydać może tylko Minister Spraw Wojskowych.
Szeregowi czasowo urlopowani zagranicę, powinni po otrzymaniu wiadomości o mobilizacji W. P. natychmiast nie czekając, powołania, powrócić do swojej właściwej formacji wojskowej.
Komenda lokalna przesyła urzędowe zawiadomienie o zejściu i dokument urlopowy do właściwej formacji macierzystej względnie służbowej danego szeregowego.
W miejscowościach, gdzie niema załogi, powinien urzędnik stanu cywilnego przesłać urzędowe zawiadomienie o zejściu, a naczelnik gminy dokument urlopowy zmarłego szeregowego właściwej władzy administracyjnej I instancji.
Władza administracyjna I instancji przesyła te dokumenty właściwej formacji macierzystej względnie służbowej.
Naczelnik gminy obowiązany jest prócz tego odesłać bron białą zmarłego szeregowego do właściwej formacji wojskowej.
Do art. 26.
Zdegradowany szeregowy powinien być natychmiast przeniesiony ewidencyjnie, etatowo, służbowo i gospodarczo do innej formacji tego samego rodzaju służby wojskowej. Przeniesienie zarządza na wniosek dowódcy danej formacji dowódca O. K. na ogólnych zasadach.
Nienaganne sprawowanie, widoczna poprawa w ciągu 6 miesięcy i przebieg poprzedniej służby mogą być podstawą ponownego awansowania, o ile charakter czynu i skutki wyroku sądowego nie stoją temu na przeszkodzie.
Do art. 27.
Do art. 28.
I. do rezerwy:
II. do pospolitego ruszenia na podstawie orzeczenia komisji rewizyjnej w myśl obowiązujących przepisów sanitarno-rewizyjnych.
Po powrocie z niewoli szeregowy powinien zameldować się natychmiast u dowódcy formacji macierzystej, który wdraża postępowanie rehabilitacyjne i spisuje protokół rehabilitacyjny.
Protokół ten przesyła komisji Rehabilitacyjnej.
Komisja rehabilitacyjna składa się z wyznaczonych przez dowódcę formacji: jednego oficera sztabowego, jako przewodniczącego, dwóch oficerów młodszych i dwóch podoficerów.
Komisja rehabilitacyjna stwierdza swą decyzją na protokóle i zwraca go dowódcy formacji.
Stwierdzenie komisji, że dostanie się do niewoli było usprawiedliwione, należy uważać za rehabilitację, co powinno być odnotowane w dokumentach ewidencyjnych szeregowego.
Jeżeli komisja rehabilitacyjna stwierdzi, że okoliczności dostania się do niewoli wzbudzają wątpliwość, czy dostanie się do niewoli było usprawiedliwione, sprawę należy przekazać sądowi wojskowemu
Do art. 29.
Do art. 31.
Awansowanie jest regulowane istotnemi potrzebami formacji i etatami, a w tych granicach rzeczywistą korzyścią dla stanu wyszkolenia i toku służby.
Do art. 32.
Do art. 33.
Do art. 34.
Do art. 37.
Prawa i obowiązki, związane ze stopniem tytularnym, określone są w §§ 103 do 103 niniejszego rozporządzenia.
Dowodem, stwierdzającym wykształcenie w myśl art. 37 ustawy jest oryginalne urzędowe świadectwo, wydane przez dyrekcja danej szkoły. Urzędowy odpis (sporządzony i zaświadczony przez dowódcą formacji) takiego świadectwa dołącza się do dokumentów ewidencyjnych szeregowego. Oryginał może być zwrócony.
Do art. 33.
Podczas ćwiczeń w rezerwie podchorążowie sierżanci mogą uzyskać drogą awansu stopień st. sierżanta.
Do art. 39.
Dalszy ich awans odbywa się na ogólnych zasadach.
Do art. 40.
Takie awansowanie zarządza dowódca, posiadający uprawnienia dowódcy dywizji, na wniosek dowódcy formacji.
Do art. 41.
Do art. 42.
Dowódca formacji, w której szeregowy posiada jedynie czasową przynależność służbową, może jako bezpośredni przełożony stawiać tylko wniosek awansowania.
Do art. 43.
Data, od której nowy stopień się liczy, jest podstawą wszystkich obowiązków i uprawnień, związanych z nowym stopniem.
Awans ma być odnotowany w zeszycie ewidencyjnym (przez dowódcę pododdziału), w arkuszu ewidencyjnym i książeczce wciskowej (przez dowódcą formacji ewidencyjnej) w odpowiednich rubrykach następująco: "awansowany do stopnia ........ z dniem rozkazem dowódcy N. N. (formacji) № ...... z dnia ......".
Do art. 44.
Do art. 43.
Do czasu pozbawienia wolności na podstawie prawomocnego wyroku sądowego, którego w myśl art. 45 ustawy nie wlicza się do czasokresów awansowych, należy zaliczać jedynie czas faktycznego przebywania w zamknięciu, a nie cały czas kary orzeczonej wyrokiem sądowym.
Do art. 46 - 49.
Przy nadawaniu stopni tytularnych obowiązują tak czasokresy, wymienione w art. 32, 34 - 36, jak i inne ogólne zasady awansowania, lub specjalne warunki, wymagane dla danego stopnia (ukończenie szkoły podoficerskiej, szkoły podoficerów zawodowych).
Do art. 50.
W czasie pełnienia czynnej służby (ćwiczenia, mobilizacja) zasady przenoszenia szeregowych wojska stałego dotyczą również szeregowych rezerwy i pospolitego ruszenia.
Do art. 52.
Do art. 53.
Nie wolno im brać w tym czasie udziału w zjazdach, zebraniach i odczytach, wiecach i akcjach, mających cele polityczne.
Niedozwolone jest również od tego dnia wykonywanie zawodu cywilnego i zajęcia ubocznego.
Do art. 54.
Na tej podstawie komendant P. K. U. unieważnia jego przydział mobilizacyjny w myśl obowiązujących przepisów.
Jeśli wybór nastąpi w czasie pełnienia czynnej służby wojskowej, obowiązuje postępowanie przewidziane w przepisach wykonawczych do art. 22 ustawy.
Do art. 55.
Do art. 56.
Do art. 57.
Awans następuje w ostatnim tygodniu ćwiczeń w rezerwie.
Do art. 58-59.
Do art. 61.
Formacjami macierzystemi (ewidencyjnemi) dla podoficerów zawodowych administracyjno-kancelaryjnych są oddziały służby intendentury O. K.
np. kapral adm.-kanc, plutonowy orkiestrant, sierżant adm.-kanc. i t. d.
Do art. 62.
Do art. 63.
1. względy służbowe,
2. własna prośba szeregowego.
Ze względu na zmiany, jakie wywołuje każde przeniesienie rozróżnić należy:
A) ze względów służbowych zarząd za:
1) dowódca dywizji, jeżeli chodzi o przeniesienie podoficerów piechoty w obrębie tej samej dywizji.
2) szefowie służb O. K. przy przeniesieniach w obrębie formacyj nieewidencyjnych danych służb na terenie jednego O. K.
3) w innych wypadkach: a) dowódca O. K., jeżeli przeniesienie następuje w obrębie tego samego O. K., b) Minister Spraw Wojskowych (szef departamentu), jeżeli podoficer zawodowy ma być przeniesiony do innego O. K.
Imienne przeniesienie na podstawie ogólnego ilościowego zarządzenia jednej z powyższych władz przeprowadza dowódca formacji.
B) na własną prośbą podoficera przeprowadza, dowódca formacji na podstawie każdorazowej decyzji, wydanej przez jedną z właściwych władz, wymienionych powyżej w punkcie A).
A) ze wzglądów służbowych zarządzić może Minister Spraw Wojskowych (szef departamentu) oddzielnym rozkazem lub instrukcją, które określają każdorazowo tryb postępowania i zakres uprawnień w tym kierunku poszczególnych dowódców.
B) na własną prośbę podoficera zawodowego przeprowadza dowódca formacji na podstawie każdorazowej decyzji Ministra Spraw Wojskowych (szefa departamentu).
Do art. 64.
W razie niepełnoletności deklaracja ma być stwierdzona zgodą ojca lub opiekuna, których podpisy muszą być zalegalizowane przez powołane do tego urzędy lub notarjalnie.
Do art. 65.
Jeśli prośby takiej lub deklaracji nie złożą, lub jeżeli dowódca, uprawniony w myśl art. 72 ustawy, nie zgodzi się na ich pozostawianie, zostają po upływie terminu zobowiązania przeniesieni do rezerwy lub pospolitego ruszenia (zależnie od wieku zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej).
Powyższy tryb postępowania obowiązuje przy każdorazowym upływie trzechletniego okresu.
Do art. 66.
W tych przypadkach służą przymusowo aż do demobilizacji powołanych roczników rezerwy.
Zachowują przytem wszelka obowiązki i uprawnienia podoficerów zawodowych, a czas służby przymusowej zalicza się do służby zawodowej.
Po demobilizacji lub zwolnieniu roczników, z któremi służyli przymusowo, mogą być pozostawieni nadal w służbie zawodowej na warunkach, wyszczególnionych w art. 65, jeśli w ciągu 4 tygodni po zarządzeniu demobilizacji złożą prośbę o pozostawienie i deklaracją do dalszej służby.
Do art. 67.
Do art. 68.
II) Gdy wskutek prawomocnego wyroku sądowego następuje degradacja lub wydalenie z wojska.
W razie degradacji następuje przeniesienie do rezerwy lub pospolitego ruszenia w myśl ogólnych zasad, z tem, że podoficer zdegradowany nie może, otrzymać przydziału mobilizacyjnego do tej formacji, w której został zdegradowany.
III) Wskutek degradacji w myśl przepisów dyscyplinarnych dla wojska.
O degradacji - na podstawie postępowania ostrzegawczego - rozstrzyga komisja dyscyplinarna, w której skład wchodzą: jako przewodniczący dowódca formacji, a jako członkowie dwaj oficerowie, wyznaczeni przez dowódcę formacji, z których jeden-o ile możności-bezpośredni przełożony danego podoficera zawodowego.
Komisją zwołuje każdorazowo dowódca formacji. Obrady komisji są tajne, a decyzje jej, powzięte zwyczajną większością głosów, powinny być ujęte w krótki protokół, zawierający treść ostatecznej decyzji bez podawania szczegółów obrad.
Po degradacji następują przeniesienie do rezerwy lub pospolitego ruszenia na ogólnych zasadach z tem, że podoficer zdegradowany nie może otrzymać przydziału mobilizacyjnego do tej formacji, w której był zdegradowany.
Pozatem komisja dyscyplinarna na wniosek dowódcy formacji może orzekać o przeniesieniu podoficera zawodowego do rezerwy (pospolitego ruszenia) bez stosowania postępowania ostrzegawczego i bez degradacji.
IV) Wskutek całkowitego zwolnienia lub wyłączenia od powszechnego obowiązku służby wojskowej w myśl art. 8 i punktów 2, 3 i 4 art. 79 ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej.
Do art. 69.
Zezwolenie wydają przełożony, posiadający uprawnienia co najmniej dowódcy O. K.
Do podań o zezwolenie na małżeństwo ma być dołączone świadectwo moralności narzeczonej.
Przepisy §§ 23-31 niniejszego rozporządzenia o zawieraniu małżeństw przez szeregowych niezawodowych (art. 21) dotyczą również podoficerów zawodowych.
Do art. 71.
I. dla podoficerów zawodowych linjowych:
II. dla podoficerów zawodowych administracyjno-kancelaryjnych:
III. dla podoficerów zawodowych majstrów wojskowych:
IV. dla podoficerów zawodowych orkiestrantów:
Do podań, napisanych i podpisanych przez kandydatów, powinny być dołączona dokumenty, stwierdzające istnienie warunków określonych w § 141 niniejszego rozporządzenia. Odpisy dokumentów, stwierdzających przebieg służby wojskowej, stopień wojskowy, ukończenia szkół lub kursów wojskowych, powinny być sporządzona, stwierdzone i do podania dołączone przez dowódców, w których posiadaniu znajdują się oryginały tych dokumentów.
Stan zdrowia szeregowych służby czynnej powinien być zbadany przed definitywnem mianowaniem przez lekarza formacji i stwierdzony zaświadczeniem według wzoru № 5.
Szeregowi rezerwy, którzy w tym stanie pozostawali dłużej niż 4 tygodnie, muszą dołączyć do podań świadectwo moralności, wydane przez władze cywilne.
Po zbadaniu stanu zdrowia przez lekarza P. K. U. i. dołączeniu do podania wyników tego zbadania (zaświadczenie według wzoru № 5) komendant P. K. U. stwierdza, że z jego strony niema żadnych przeszkód lub zastrzeżeń i odsyła podanie do dowódcy formacji, wskazanej w podaniu przez wnoszącego podanie, jeśli zaś szeregowy rezerwy formacji nie wymienia, przedkłada podanie dowódcy O. K.
Dowódca O. K. decyduje, do której formacji podanie ma być skierowane.
Do art. 72.
Do art. 73.
Forma ogłoszenia jest następująca:
(stopień wojskowy, formacja macierzysta, nazwisko i imię, rok urodzenia) mianują podoficerem zawodowym w kategorji.... na etatowe stanowisko.... z dniem....
"(stopień wojskowy, formacja macierzysta, nazwisko i imię, rok urodzenia), mianowanego podoficerem zawodowym w kategorji ...... dnia ...... pozostawiam w czynnej służbie zawodowej na dalszy okres 3-letni na etatowem stanowisku ......"
Do art. 74-75.
Do art. 76-82.
Normy urlopów służbowych:
W razie konieczności udzielania urlopu okolicznościowego ponad powyższą normę należy zaliczać go do urlopu wypoczynkowego.
Korzystanie z urlopu kuracyjnego wyklucza możność korzystania w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego.
Do art. 87.
Prawa dowódców przenoszenia w stan nieczynny określone są w przepisach wykonawczych do art. 88-92 ustawy.
Do art. 88.
Urlop ten może być udzielony na podstawie wiarogodnego zaświadczenia, że odbycie praktyki jest dla otrzymania danego stanowiska konieczne i że podoficer będzie na kurs lub praktykę przyjęty bez zastrzeżeń. Zaświadczenie musi określać czas trwania praktyki.
Długość urlopu ustala się według czasu trwania praktyki, lecz nie może przekraczać 6 miesięcy.
Prawo udzielania tych urlopów przysługuje przełożonemu, posiadającemu prawo mianowania podoficerów zawodowych.
Prawo przeniesienia w stan nieczynny przysługuje dowódcy, który ma prawo udzielania urlopu dla praktyki.
Do art. 89.
Do przedstawiania podoficerów zawodowych na komisję rewizyjną jest obowiązany i uprawniony:
Jeśli chodzi o zaliczenie do czasokresów awansowych czasu pozostawienia w stanie nieczynnym wskutek choroby, to stwierdzenie, że choroba była spowodowana służbą wojskową, powinno być umieszczone w orzeczeniu komisji rewizyjnej.
Do art. 90.
Do art. 91.
Protokół ten przesyła komisji rehabilitacyjnej, utworzonej na podstawia oddzielnej instrukcji.
Komisja rehabilitacyjna stwierdza na protokóle swą decyzją i zwraca go właściwemu dowódcy.
Stwierdzenie komisji, że dostanie się do niewoli było usprawiedliwione, należy uważać za rehabilitacje, co należy odnotować w dokumentach ewidencyjnych szeregowego.
Jeśli komisja rehabilitacyjna stwierdzi, że okoliczności dostania się do niewoli wzbudzają wątpliwość, czy dostanie się do niewoli było usprawiedliwione, sprawę należy przekazać sądowi wojskowemu.
Do art. 92.
Uprawnionym do przeniesienia w stan nieczynny jest w tym przypadku bezpośredni przełożony służbowy, posiadający uprawnienia co najmniej dowódcy pułku.
W obliczeniu wszystkich czasokresów, związanych ze służbą wojskową w charakterze podoficera zawodowego, następuje przerwa przez czas sprawowania mandatu poselskiego.
Do art. 93-95.
Podstawą przeniesienia podoficera zawodowego w stan spoczynku w myśl ustępów 3 i 4 artykułu 89 ustawy jest orzeczenie komisji rewizyjnej, działającej w myśl przepisów sanitarno-rewizyjnych, jeżeli orzeczenia to stwierdza dalszą niezdolność do służby czynnej.
Przeniesienie w stan spoczynku powinno być ogłoszone w rozkazie wydanym przez dowódcę, który przeniesienie w stan spoczynku zarządza, przyczem należy podać przyczyną przeniesienia i dzień, od którego stan ten się zaczyna.
Do art. 96.
Do art. 97.
Do art. 98.
Podstawą uwzględnienia takiej prośby może być:
Ze wzglądu na stan zdrowia mogą być przeniesieni do rezerwy lub pospolitego ruszenia podoficerowie broni (służb), uznani w myśl sanitarnych przepisów rewizyjnych dla wojskowych zawodowych za zdolnych tylko do służby pozalinjowej.
Warunki rodzinne i majątkowe mogą być urządzone, jeżeli podoficer zawodowy udowodni, że wymigają one rzeczywiście zwolnienia go z czynnej służby i że inaczej nie mogą być uregulowane.
Przy uwzględnianiu próśb należy kierować się osobistemi kwalifikacjami danego podoficera zawodowego, interesem służby, faktycznym startem podoficerów zawodowych w danej formacji i możności uzupełnienia.
W obu przypadkach przeniesienie do rezerwy lub pospolitego ruszeni i następuje na podstawia decyzji dowódcy formacji, posiadającego uprawnienia co najmniej dowódcy pułku, w której podoficer zawodowy posiada stałą przynależność służbową. Fakt przeniesienia do rezerwy lub pospolitego roszenia winien być umieszczony w rozkazie, wydanym przez uprawnionego dowódcę, z zaznaczeniem, czy przeniesienie nastąpiło w drodze wyjątku na własną prośbę, czy wskutek upływu terminu zobowiązania i z oznaczeniem dnia, od którego następuje zwolnienie z czynnej służby zawodowej.
Do art. 39.
Do art. 100 - 104.
Ponadto:
Przeniesienie do rezerwy zarządza dowódca formacji, posiadający uprawnienia co najmniej dowódcy pułku.
Do art. 106.
dawny młodszy majster - w stopniu podmajstrzego wojskowego,
dawny majster z odznakami plutonowego- w stopniu młodszego majstra wojskowego,
dawny majster z odznakami sierżanta-w stopniu majstra wojskowego,
dawny starszy majster - w stopniu starszego majstra wojskowego.
Do art. 107.
Analogicznie zalicza im się tę służbę i w innych przypadkach, o ile obowiązujące ustawy, rozporządzenia lub rozkazy inaczej nie stanowią.
Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
ZAŁĄCZNIKI
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.1925.77.539 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Wykonanie ustawy z dnia 18 lipca 1924 r. o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych wojska polskiego. |
Data aktu: | 13/06/1925 |
Data ogłoszenia: | 06/08/1925 |
Data wejścia w życie: | 21/08/1925 |