Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei żelaznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI
z dnia 22 lipca 1924 r.
o zmianach i uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei żelaznych.

Na mocy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 roku o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz.. 580) i w porozumieniu z Ministrami Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych zarządza się co następuje:
§  1.
W części II taryfy towarowej polskich kolei żelaznych "Postanowienia taryfowe" (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 136, poz. 1134) wprowadza się zmiany następujące:

P. 8 otrzymuje brzmienie następujące:

"8. Przy przewozie przesyłki pośpiesznej ulgowej na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym, pociągiem osobowym, przewoźne oblicza się według klasy dla przesyłek pośpiesznych normalnych".

W p. 13 ustąp trzeci otrzymuje brzmienie następujące:

"Za półwagonowe przesyłki towarów różnie taryfowych, nadanych za jednym i intern przewozowym, przewoźne oblicza się:

a) jeżeli waga towarów każdej klasy była w liście przewozowym osobno podana-oddzielnie za wagę zaokrągloną towarów, należących do tej samej klasy, według właściwych klas półwagonowych, przyczem, o ile łączna waga towarów jest niższa od wagi 5.000 kg., wymaganej dla obliczenia według zasad dla przesyłek półwagonowych, wagę brakującą dodaje się do wagi najwyżej taryfowanego towaru;

b) jeżeli wagi towarów każdej klasy osobno nie podano-za wagę łączną przesyłki według klasy najwyżej taryfowanego towaru na zasadach dla przesyłek półwagonowych."

W p. 24. w wierszu trzecim wyraz "odszkodowania" zmienia się na "zwrot kosztów".

W p. 26 skreśla się pozycję "z gr. 14-otrąby i plewy (w beczkach i workach)".

P 35 uzupełnia się zdaniem:

"Próżne naczynia, służące do przewozu piwa, ryb, owoców i innych towarów, przewożonych w wagonach specjalnych, jak beczki, butelki, skrzynie, kadzie, kosze i t. p. przewozi się w wagonach specjalnych bezpłatnie".

W p. 66 wykaz towarów przestrzennych uzupełnia się następującemi pozycjami:

"lampki elektryczne (żarówki) (z gr. 69); lustra w ramach (z gr. 119); maszyny rolnicze następujące: siewniki do ziarna i nawozów, wialnie, sortowniki (tryjery), żniwiarki, elewatory do słomy i siana (z gr. 66); "obrazy w ramach (z gr. 119); ramy okienne oszklona i nieoszklone (z gr. 43);"

Pozatem w pozycji "trumny drewniane" dodaje się w końcu "(i z gr. 125)".

W p. 87 początek otrzymuje brzmienia następujące:

"87. Próżne wagony prywatnych właścicieli, oznaczone znakiem (W) przewozi się za cedułami przewozowemi, zaś próżne wagony, oznaczone znakiem [P], mają być nadawane i t. d.".

W ustępie a) tegoż p. 87 skreśla się słowa "albo (w)".

W p. 88 początek otrzymuje brzmienie:

"88. Prawo zarządzania wagonem prywatnym służy wyłącznie właścicielowi, wskazanemu na wagonie. Wagonem próżnym, oznaczonym znakiem [P], rozporządza właściciel wagonu za pomocą sporządzonego przez siebie listu przewozowego, który przesyła na stację nadania wagonu próżnego. Wagonem próżnym, oznaczonym znakiem (W), rozporządza właściciel za pomocą pisemnego zlecenia. Osoba trzecia, pragnąca nadać do przewozu wagon prywatny, oznaczony znakiem [P], w stanie ładownym lub próżnym i t. d."

W p. 89, w wierszu drugim zamiast słów "sporządzając. od jego imienia" należy wstawić "sporządzając dla wagonów, oznaczonych znakiem (W) - cedułą przewozową, a dla wagonu, oznaczonego znakiem [P]-"

W p. 98, w zdaniu ostatniem ustępu pierwszego, słowa "O ile zaś te czynności" zmienia się na: "O ile wszystkie powyższe czynności".

W ustępie D tegoż p. 98 okres 1) uzupełnia się zdaniem:

"Najemcy placów składowych od kolei uiszczają powyższą opłatę za podstawienia w wysokości połowicznej".

§  2.
W części III Taryfy towarowej "Nomenklatura i klasyfikacja towarów" (Dz. U. R. P. z 1923 r. № 136, poz. 1134) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W gr. 1. "Zboże i t. d." skreśla się pozycją a) "Ryż ii-V" i odpowiednio zmienia się numeracją pozostałych pozycyj.

W gr. 16 "Oleje i tłuszcze" poz. b) uzupełnia się nazwą "i gliceryna nieoczyszczona".

W gr. 22 "Zwierzęta", w poz. c) "Cieląta i t. d." normy załadowania 30, 40 i 50 zmienia się odpowiednio na 40, 50 i 60 oraz w poz. e) "Barany i t. d." normę załadowania "40" zmienia się na "60" zaś w uwadze 2) w wierszu szóstym po wyrazie "dokonywanych", wstawia się zdanie "na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym".

W tytule gr. 31 "Mięso wszelkie i t. d." dodaje się odsyłacz*), a w rubryce "Uwagi" zamieszcza się uwagę; następującą:

"*) Przy przewozie mięsa świeżego wszelkiego, drobiu bitego i zwierzyny na żądanie nadawcy, wyrażone w liście przewozowym, pociągiem osobowym, przewoźne oblicza się według klasy przesyłek pośpiesznych, podwyższonej o 50%".

W gr. 36. "Skóry garbowane" pozycja pierwsza otrzymuje numerację a) i uzupełnia się zdaniem "oprócz niżej wymienionych", a równocześnie wprowadza się nową pozycją "b) Obrzynki skór do 2 ctm. szerokości oraz kawałki starej skóry z obuwia, niezdatne do bezpośredniego użytku II-VI".

W gr. 49. "Ropa naftowa i t. d." w poz. c.) po wyrazach "rafinowana i" wstawia się: "destylowana", natomiast w poz. f) skreśla się nazwą: "nafta destylowana".

W gr. 58. "Szkło i t. d." poz. d) uzupełnia się słowami "w opakowaniu szczelnem" i dodaje się nową pozycją: "e) Wszelkie inne wyroby ze szkła owinięte w słomę lub siano i związane w paczki II-V".

W gr. 63. "Żelazo i stal surowe" poz. a) uzupełnia się słowami: "lanych lub kutych".

W gr. 65. "Wyroby z żelaza" poz. 1) uzupełnia się określeniem "w stanie obrobionym", a równocześnie dodaje się nową pozycję: "m) wyroby z żelaza i stali w stanie nieobrobionym II-VI".

W gr. 69. "Artykuły przemysłu elektrotechnicznego" poz. c) uzupełnia się nazwą: "oraz rury izolacyjne".

W gr. 70. "Pierwiastki chemiczne i t. d.", w poz. g) po wyrazach "Soda zwykła" dodaje się: "amonjakalna".

W gr. 80. "Wody mineralne" w poz. a) po słowie "Ciechocińska" dodaje się "Dewajtis".

W gr. 117. "Sago i t. d." dodaje się na początku tytułu: "Ryż", pozycję pierwszą oznacza się a) i uzupełnia się ją słowami: "oprócz niżej wymienionych", wreszcie dodaje się nową pozycję: "b. Ryż II-V".

W gr. 125. "Trumny i t. d.", w poz. a) obok klasy I dodaje się odsyłacz "2)", zaś w rubryce "Uwagi" dodaje się uwagę: "2) Za trumny drewniane, próżne, nieułożone jedne w drugie, przewoźne przy przesyłkach drobnych (zwyczajnych lub pośpiesznych) oblicza się według taryfy, podwyższonej o 50%".

§  3.
W części V Taryfy towarowej "Taryfy wyjątkowe" (Dz. U. R. P. z 1924 r. № 18, poz. 184 i Ne 30, poz. 303) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

W taryfie wyjątkowej № 3 na przewóz materjałów drzewnych p. 3 "Warunki stosowania" otrzymuje brzmienie:

"Przy przesyłkach, adresowanych do stacyj granicznych, nadawca powinien w liście przewozowym zamieścić określenie "do zużycia wewnątrz Państwa Polskiego".

W taryfie wyjątkowej № 4 na przewóz kamieni, w tytule taryfy po słowach "(z gr. 48)" dodaje się słowa: "i klinkieru (z gr. 60)", nadto w uwadze (Dz. U. R. P. z 1924 r. № 52, poz. 531) po słowach: "adresowane do hut" wstawia się "cementowni".

W taryfie wyjątkowej № 5, na przewóz cegły oraz №№ 6a, 6b i 6c na przewóz węgla i koksu p. 3 "Warunki stosowania" otrzymuje brzmienie następujące: "Przesyłki powinny być dowiezione do stacji nadania drogą kołową lub bocznicą prywatną".

W taryfie wyjątkowej № 6a, na przewóz węgla w p. 1, "Obszar ważności" w wierszu drugim po słowie "Trzebinia" dodaje się "oraz Maczki".

W taryfie wyjątkowej № 6d, na przewóz miału węglowego w p. 3 "Warunki stosowania" skreśla się pierwsze zdanie od słów "W liście przewozowym" do słów "Państwa Polskiego".

W taryfie wyjątkowej № 12 na przewóz nawozów sztucznych w tytule po słowie "jaworzniańskiego" dodaje się "superfosfatu, żużli Thomasa", zaś po słowach:" z cukrowni (z gr. 74)" dodaje się: "oraz gipsu (z gr. 52)", a odpowiednio w p. 2 "Opłaty" dodaje się: w ust- a) po słowie "potasu" nazwy "superfosfatu, żużli Thomasa", a w ust. b) po słowie "stebnickiej" nazwę "mielonego gipsu surowego".

W uwadze do tejże taryfy wyjątkowej № 12 dodaje się w końcu: "do fabryk sody, jak również do przewozów wapna do państwowej fabryki związków azotowych w Chorzowie".

W taryfie wyjątkowej № 21, na przewóz nasion siewnych i t. d. do Jaworowa, termin ważności taryfy przedłuża się do 31 sierpnia 1924 r.

Wprowadza się nowe taryfy wyjątkowe № 22, № 23, № 24 i № 25:

"TARYFA WYJĄTKOWA № 22.

Na przewóz miału węglowego (z gr. 47).

1. Obszar ważności. Ze stacji Kostuchna i Brada do Dziedzic.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe miału węglowego oblicza się:

ze st. Kostuchna - po 25 gr. za każde 100 kg.
" " Brada - " 30 " " " 100 "

3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być adresowane do fabryki brykietów w Dziedzicach.

TARYFA WYJĄTKOWA № 23.

(Obowiązuje do dnia 31 grudnia 1924 r.)

Na przewóz rudy żelaznej (z gr. 48), szmelcu żelaznego (z gr. 63) oraz kamienia wapiennego (z gr. 55).

1. Obszar ważności. Od wszystkich stacyj kolei polskich do stacyj, przy których znajdują się huty żelazne.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się:

za rudę i szmelc żelazny - według klasy IX ze zniżką 20%;

za kamień wapienny - według klasy G tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych.

3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być adresowane do krajowych hut żelaznych.

TARYFA WYJĄTKOWA № 24.

(Obowiązuje do dnia 31 grudnia 1924 r.)

Na przewóz żelaza i stali surowych, i w półfabrykatach (z gr. 63) oraz wyrobów z żelaza, stali, blachy i drutu (z gr. 65).

1. Obszar ważności. Ze stacyj: Będzin, Chebzie, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Huta Laury, Katowice, Królewska Huta, Niekłań, Nowy Bytom, Ostrowiec, Siemianowice Śl., Skarżysko, Sosnowiec, Szarlej, Wielkie Hajduki, Wierzbnik i Zawiercie-do wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według taryf normalnych ze zniżką 20%.

3. Warunki stosowania. Nadawcą może być tylko krajowa huta żelazna.

TARYFA WYJĄTKOWA № 25.

Na przewóz cegły (z gr. 60).

1. Obszar ważności. Od stacji Grębocin do do stacji Toruń-Szkolna.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe cegły glinianej lub piaskowej niepolewanej, bez opakowania, oblicza się według opłaty po 30 groszy za 100 kilogramów".

W taryfie wyjątkowej I na wywóz żelaza tytuł taryfy oraz ustęp b) p. 2 "Opłaty" uzupełnia się zdaniem "i artykułów przemysłu elektrotechnicznego (z gr. 69)".

W taryfie wyjątkowej VI na wywóz węgła w p. 2 "Opłaty" w wierszu drugim po słowie "Gdyni" dodaje się "oraz do Zemgale i do granicy Państwa pod Śniatynem Załuczem".

W taryfie wyjątkowej VIII na wywóz materjałów drzewnych w tytule grupy po wyrazie "beczkowych" dodaje się "i fryzów", a w p. 2 "Opłaty" w wierszu trzecim słowa "(poz. b)" zmienia się na "i fryzów (poz. b) i c)".

W taryfie wyjątkowej IX na wywóz ziemniaków w p. 2 "Opłaty" schemat zmienia się następująco:

"za odległość od 1 do 200 km.-według kl. VIII,

za odległość od 201 do 300 km. według jednakowej opłaty 90 groszy za 100 kg.,

za odległość powyżej 300 km. - według kl. IX".

W taryfie wyjątkowej X na wywóz cementu w p. 1 "Obszar ważności" skreśla się wyraz "Neufahrwasser", a w p. 3 "Warunki stosowania" skreśla się zdanie ostatnie od słów, "Przy przesyłkach do Gdańska" do końca.

W taryfie wyjątkowej XV, w tytule taryfy, słowa: "(poz. b), c) i d) z gr. 1)" zmienią się na: "(poz. a), b) i c) z gr. 1)", a w końcu p. 3 "Warunki stosowania dodaje się zdanie: "Ten sam tryb zwrotu różnicy opłat ma zastosowanie przy przesyłkach adresowanych pierwotnie do innych stacyj granicznych, a następnie reekspedjowanych zagranicę".

W taryfie wyjątkowej XX na przewóz cegły tytuł uzupełnia się nazwą "i kamienia wapiennego (z gr. 55)".

Wprowadza się następującą nową taryfę wyjątkową XXV:

"TARYFA WYJĄTKOWA XXV.

Na przewóz tłuszczów roślinnych i kwasów tłuszczowych (z gr. 16) i tłuszczów zwierzęcych (z gr. 33).

1. Obszar ważności. Z Gdańska do wszystkich stacyj kolei polskich.

2. Opłaty. Przewoźne za przesyłki całowagonowe oblicza się według klasy V za całą odległość przewozu, nie wyłączając kolei na obszarze w. m. Gdańska.

3. Warunki stosowania. Przesyłki powinny być adresowane do krajowych fabryk chemicznych lub przetworów tłuszczowych %

W tablicy opłat przewozowych do taryf wyjątkowych, w odsyłaczu **) po słowach: "materjałów drzewnych" dodaje się: "(z gr. 41)", pozatem skreśla się słowa: "według punk. 15 Postan. taryf. (Część II taryfy), t. j.",. a w końcu tegoż odsyłacza dodaje się zdanie: "Przy przesyłkach drzewa opałowego i odpadków przy obróbce drzewa (poz. a) b) i d)) z gr. 42) przewoźne oblicza się za wagę rzeczywistą przesyłki, najmniej za 10.000 kg.".

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1924 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.66.646

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei żelaznych.
Data aktu: 22/07/1924
Data ogłoszenia: 31/07/1924
Data wejścia w życie: 01/08/1924