Ustalanie i wznawianie zewnętrznych granic obszarów, podlegających przebudowie ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 2 czerwca 1924 r.
o ustalaniu i wznawianiu zewnętrznych granic obszarów, podlegających przebudowie ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego. *

Na mocy p. g) art. 2-go ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisji ziemskich (Dz. U. R. P. № 90 poz. 706) zarządza się co następuje:
§  1.
Przy dokonywaniu czynności technicznych, związanych z przebudową ustroju rolnego (scalenie gruntów, parcelacja majątków państwowych i prywatnych, likwidacja serwitutów i t. p.) granice zewnętrzne obszaru podlegającego tej przebudowie winny być ustalone i utrwalone na gruncie przez postawienie w załamaniach granicy odpowiednich znaków granicznych.
§  2.
Ustalenia granic dokonywa prowadzący prace pomiarowe geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny.
§  3.
Powyższe czynności techniczne winny być dokonane w obecności stron interesowanych, t. j. właścicieli tak gruntów podlegających przebudowie ustroju rolnego, jako też gruntów przyległych, wzgląd-nie prawnych zastępców tych właścicieli.
§  4.
Strony interesowane wzywa na granicę bądź komisarz ziemski w wypadkach, gdy obowiązujące ustawy tego wymagają, bądź też, gdy w ustawach wymagania tego niema, geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny, wykonywujący na gruncie prace pomiarowe.
§  5.
Wezwanie winno zawierać: a) imię. i nazwisko osoby wzywanej oraz jej adres, b) miejsce i termin stawienia się, c) charakter, w jakim zostaje wezwana, d) oznaczenie sprawy, do której zostaje wezwana i e) skutki niestawiennictwa (wzór № 1).
§  6.
Wezwania winny być doręczone osobom zainteresowanym bezpośrednio albo za pośrednictwem władz gminnych, względnie magistratów, albo też przez pocztę, zależnie od miejscowych warunków, przynajmniej na 7 dni przed terminem rozpoczęcia na gruncie prac, związanych z ustaleniem granic. Przy doręczaniu wezwań należy stosować się do przepisów §§ 29-33 rozporządzenia Ministra Reform Rolnych z dnia 12 marca 1924 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisji ziemskich (Dz. U. R. P. № 28, poz. 281) z tą zmianą, że przewidziane przez końcowy ustęp § 30 tegoż rozporządzenia ogłaszanie w Dzienniku Urzędowym województwa nie jest wymagane.
§  7.
Przy ustalaniu granic gruntów przyległych do gruntów państwowych należy zawiadomić właściwe władze, do zarządu których grunta te należą (Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych, Dyrekcję Kolejową i t. p.), by na oznaczony termin wysłały swych przedstawicieli.
§  8.
Przy ustalaniu granic dróg wodnych i lądowych, publicznych (państwowe, wojewódzkie i powiatowe) oraz miejscowych dróg komunikacyjnych (gminnych), należy zawiadomić właściwe władze, do zarządu których drogi te należą, by na oznaczony termin wysłały swych przedstawicieli, albo, w stosunku do dróg lądowych, w drodze urzędowej zawiadomiły o kierunku i szerokości każdej poszczególnej drogi, położonej na teranie obszaru, podlegającego przebudowie ustroju rolnego.
§  9.
W wypadkach, przewidzianych w §§ 7 i 8, zawiadomienia winny być wysyłane przynajmniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia prac na gruncie z takiem wyrachowaniem, by odpowiednie władze przy uwzględnieniu odległości i warunków komunikacyjnych zdążyły wyznaczyć swych przedstawicieli, zaopatrzyć w należyte pełnomocnictwa i delegować ich na miejsce wyznaczone w wezwaniu.
§  10.
Po stwierdzeniu doręczenia, względnie niemożności doręczenia wezwań geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny przystępuje do wykonania czynności, związanych z ustaleniem granic.
§  11.
Właściciele gruntów przyległych winni stawić się w oznaczonym terminie ze wszystkiemi dokumentami, jakie mogą być potrzebne przy ustalaniu i wznawianiu granic ich gruntów.

Niestawienie się stron nie wstrzymuje czynności geometry, związanych z ustaleniem i wznowieniem granic.

§  12.
O ustaleniu lub wznowieniu granic geometra winien sporządzić odpowiedni protokół (wzór № 2), który podpisuje osobiście i przedkłada do podpisu wszystkim osobom interesowanym, które przy ustalaniu granic były obecne. Jeżeli która ze stron pisać nie umie, podpisze za nią osoba pisać umiejąca, do tego w obecności geometry upoważniona, o czem należy uczynić wzmiankę, w protokół.

Oświadczenia osób odmawiających podpisania protokółu winny być wniesione do protokółu.

§  13.
W wypadkach powstania sporu granicznego geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny winien dokonać badania granic spornych i skłaniać strony do zawarcia układu pojednawczego.
§  14.
Gdy spór graniczny zostanie załatwiony pojednawczo geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny winien sporządzić układ pojednawczy (wzór № 3).

Własnoręczność podpisów, figurujących w układzie, winna być poświadczona przez wójta gminy lub sołtysa.

§  15.
Protokół graniczny i układ pojednawczy winny być sprawdzone na miejscu przez komisarza ziemskiego i stwierdzone jego podpisem z wyjątkiem wypadków, w których zgodnie z obowiązujące-mi przepisami sprawdzenie i stwierdzenie nie jest wymagane.
§  16.
W razie niedojścia do układu pojednawczego, geometra rządowy lub upoważniony przez Ministra Reform Rolnych geometra prywatny winien ustalić teren sporny bez utrwalenia na gruncie jego granic, sporządzić szkic spornych granic i dołączyć go do protokółu ustalenia granic, w którym granice sporne winny być należycie opisane.
§  17.
Teren sporny do czasu wydania prawomocnego wyroku sądowego winien być wyłączony z obszaru, podlegającego przebudowie ustroju rolnego.
§  18.
Rozporządzenie niniejsze zyskuje moc obowiązującą od dnia ogłoszenia na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego, oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego.

Wzór № 1.

WEZWANIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór № 2.

PROTOKÓŁ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór 3.

UKŁAD POJEDNAWCZY.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

* Rozporządzenie zmienione przez obwieszczenie z dnia 14 sierpnia 1924 r. o sprostowaniu omyłki w rozporządzeniu z dnia 2 czerwca 1924 r. o ustalaniu i wznawianiu zewnętrznych granic obszarów, podlegających przebudowie ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego. (Dz.U.24.70.685) z dniem 14 sierpnia 1924 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.55.551

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalanie i wznawianie zewnętrznych granic obszarów, podlegających przebudowie ustroju rolnego na obszarze województw: warszawskiego, łódzkiego, białostockiego, kieleckiego, lubelskiego, wołyńskiego, poleskiego i nowogródzkiego oraz na obszarze okręgu administracyjnego wileńskiego.
Data aktu: 02/06/1924
Data ogłoszenia: 30/06/1924
Data wejścia w życie: 30/06/1924