Uproszczenie szacowania zniszczeń wojennych przy wymiarze podatku majątkowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 czerwca 1924 r.
o uproszczeniu szacowania zniszczeń wojennych przy wymiarze podatku majątkowego.

Na mocy art. 1 ustęp 1-b) i art. 2 ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z dnia 11 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1924 r. postanawiam, co następuje:
§  1.
Dla obniżenia szacunku majątków, zniszczonych wskutek wojny, w myśl części drugiej ustępu a) art. 8 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. O podatku majątkowym (Dz. U. R. P. № 94, poz. 746) będą stosowane normy następujące:
1)
z powodu zniszczenia budynków mieszkalnych i gospodarczych najwyżej do polowy ich wartości przedwojennej obniża się szacunek majątku o 5%; z powodu zaś zniszczenia tychże budynków ponad połową ich wartości-o 10%;
2)
z powodu zniszczenia względnie straty żywego i martwego inwentarza obniża się szacunek majątku w tej samej normie, jak pod 1);
3)
Z powodu zniszczenia urządzeń większego zakładu przemysłu rolnego lub leśnego, przeznaczonego wyłącznie lub przeważnie do przerabiania płodów własnego gospodarstwa w takim stopniu, że bez gruntowej odnowy, dosięgającej w kosztach conajmniej 1/3 wartości urządzenia, nie mógłby być uruchomiony, obniża się szacunek majątku o 10%;
4)
z powodu trzyletniego lub dłuższego ugorowania przynajmniej % części obszaru rolnego obniża się szacunek majątku o 5%;
5)
z powodu założenia na gruntach ziemnych rowów strzeleckich względnie rowów betonowych obniża się szacunek gruntów nie więcej niż o 10%, jeżeli według uznania komisji szacunkowej urządzenia te stanowią poważne utrudnienia w gospodarstwie rolnem, lub jeśli ich usunięcie było połączone ze znacznym nakładem;
6)
z powodu zniszczenia meljoracji rolnych (drenów) obniża się szacunek tych obszarów gruntowych, na których meljoracje zostały zniszczone o 15%;
7)
z powodu innych zniszczeń wojennych, niż wymienione pod 1) do 6) -obniża się szacunek majątku o 10%,

Zniżka ta będzie stosowaną wyłącznie w powiatach wyliczonych w załączniku Na 6 do art. 38 ustawy z dnia 16 grudnia 1921 r. o poborze nadzwyczajnej daniny państwowej (Dz. U. R. P. № 1, poz. 1 z roku 1922) oraz w tych powiatach województwa nowogródzkiego i Okręgu Administracyjnego Wileńskiego, których nie wyliczono w załączniku Na 6 do art. 38 powołanej ustawy.

Procenty zniżek pod 4) i 5) podwyższa się dwukrotnie, jeżeli na gruntach danej jednostki gospodarczej walka pozycyjna okopowa trwała dłużej niż trzy miesiące.

Łączna, suma procentów zniżek wskutek zniszczeń wojennych nie może dla tej samej jednostki gospodarczej przekraczać 50% jej wartości.

§  2.
Z powodu zniszczenia gospodarstwa rybnego:
a)
wskutek uszkodzenia urządzeń technicznych jak: grobli, śluz, mnichów, rowów dopływowych, odpływowych i osuszających lub budynków- albo
b)
wskutek przechodzenia linji bojowej lub przeprowadzenia rowów strzeleckich, względnie zasieków z drutu kolczastego i t. p. w bezpośredniem sąsiedztwie lub na terenie gospodarstwa rybnego-albo
c)
wskutek całkowitego lub częściowego zniszczenia obsady stawów obniża się szacunek tegoż gospodarstwa o 10% dla każdego rodzaju powyżej wymienionych szkód.

Z powodu niemożności eksploatowania gospodarstwa rybnego wskutek zniszczeń wojennych obniża się szacunek tegoż gospodarstwa o 5% za każdy rok nieeksploatowania.

Ogólny procent zniżek nie może przekraczać 50% szacunku gospodarstwa rybnego.

§  3.
Obniżenie szacunku majątku o procenty w poprzednich artykułach określone, może być przyznane tylko w wypadkach, gdy suma zniżek wynosi conajmniej 20% szacunku danej jednostki gospodarczej.

Gospodarstwo rolne, leśne i rybna uważa się za odrębne Jednostki gospodarcze.

§  4.
Obniżenie szacunku majątku będzie przyznane właścicielom posiadłości gruntowych poza obszarem miast przez właściwą komisją szacunkową na prośbę płatnika, którą wnieść należy w ciągu 4-ch tygodni od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024