Uproszczenie szacowania zniszczeń wojennych przy wymiarze podatku majątkowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 26 czerwca 1924 r.
o uproszczeniu szacowania zniszczeń wojennych przy wymiarze podatku majątkowego.

Na mocy art. 1 ustęp 1-b) i art. 2 ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z dnia 11 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 4 poz. 28) oraz zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1924 r. postanawiam, co następuje:
§  1.
Dla obniżenia szacunku majątków, zniszczonych wskutek wojny, w myśl części drugiej ustępu a) art. 8 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. O podatku majątkowym (Dz. U. R. P. № 94, poz. 746) będą stosowane normy następujące:
1)
z powodu zniszczenia budynków mieszkalnych i gospodarczych najwyżej do polowy ich wartości przedwojennej obniża się szacunek majątku o 5%; z powodu zaś zniszczenia tychże budynków ponad połową ich wartości-o 10%;
2)
z powodu zniszczenia względnie straty żywego i martwego inwentarza obniża się szacunek majątku w tej samej normie, jak pod 1);
3)
Z powodu zniszczenia urządzeń większego zakładu przemysłu rolnego lub leśnego, przeznaczonego wyłącznie lub przeważnie do przerabiania płodów własnego gospodarstwa w takim stopniu, że bez gruntowej odnowy, dosięgającej w kosztach conajmniej 1/3 wartości urządzenia, nie mógłby być uruchomiony, obniża się szacunek majątku o 10%;
4)
z powodu trzyletniego lub dłuższego ugorowania przynajmniej % części obszaru rolnego obniża się szacunek majątku o 5%;
5)
z powodu założenia na gruntach ziemnych rowów strzeleckich względnie rowów betonowych obniża się szacunek gruntów nie więcej niż o 10%, jeżeli według uznania komisji szacunkowej urządzenia te stanowią poważne utrudnienia w gospodarstwie rolnem, lub jeśli ich usunięcie było połączone ze znacznym nakładem;
6)
z powodu zniszczenia meljoracji rolnych (drenów) obniża się szacunek tych obszarów gruntowych, na których meljoracje zostały zniszczone o 15%;
7)
z powodu innych zniszczeń wojennych, niż wymienione pod 1) do 6) -obniża się szacunek majątku o 10%,

Zniżka ta będzie stosowaną wyłącznie w powiatach wyliczonych w załączniku Na 6 do art. 38 ustawy z dnia 16 grudnia 1921 r. o poborze nadzwyczajnej daniny państwowej (Dz. U. R. P. № 1, poz. 1 z roku 1922) oraz w tych powiatach województwa nowogródzkiego i Okręgu Administracyjnego Wileńskiego, których nie wyliczono w załączniku Na 6 do art. 38 powołanej ustawy.

Procenty zniżek pod 4) i 5) podwyższa się dwukrotnie, jeżeli na gruntach danej jednostki gospodarczej walka pozycyjna okopowa trwała dłużej niż trzy miesiące.

Łączna, suma procentów zniżek wskutek zniszczeń wojennych nie może dla tej samej jednostki gospodarczej przekraczać 50% jej wartości.

§  2.
Z powodu zniszczenia gospodarstwa rybnego:
a)
wskutek uszkodzenia urządzeń technicznych jak: grobli, śluz, mnichów, rowów dopływowych, odpływowych i osuszających lub budynków- albo
b)
wskutek przechodzenia linji bojowej lub przeprowadzenia rowów strzeleckich, względnie zasieków z drutu kolczastego i t. p. w bezpośredniem sąsiedztwie lub na terenie gospodarstwa rybnego-albo
c)
wskutek całkowitego lub częściowego zniszczenia obsady stawów obniża się szacunek tegoż gospodarstwa o 10% dla każdego rodzaju powyżej wymienionych szkód.

Z powodu niemożności eksploatowania gospodarstwa rybnego wskutek zniszczeń wojennych obniża się szacunek tegoż gospodarstwa o 5% za każdy rok nieeksploatowania.

Ogólny procent zniżek nie może przekraczać 50% szacunku gospodarstwa rybnego.

§  3.
Obniżenie szacunku majątku o procenty w poprzednich artykułach określone, może być przyznane tylko w wypadkach, gdy suma zniżek wynosi conajmniej 20% szacunku danej jednostki gospodarczej.

Gospodarstwo rolne, leśne i rybna uważa się za odrębne Jednostki gospodarcze.

§  4.
Obniżenie szacunku majątku będzie przyznane właścicielom posiadłości gruntowych poza obszarem miast przez właściwą komisją szacunkową na prośbę płatnika, którą wnieść należy w ciągu 4-ch tygodni od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.55.544

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uproszczenie szacowania zniszczeń wojennych przy wymiarze podatku majątkowego.
Data aktu: 26/06/1924
Data ogłoszenia: 30/06/1924
Data wejścia w życie: 30/06/1924