Składanie kaucji przez zagraniczne zakłady ubezpieczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 23 maja 1924 r.
w przedmiocie składania kaucji przez zagraniczne zakłady ubezpieczeń.

Na mocy art. 25 dekretu z d. 3 stycznia 1918 r. o tymczasowej organizacji wady naczelnych (Dz. Pr. K. P. № 1, poz. 1) i stosownie do § 4 punkt h. rozporządzenia Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu z dn. 13 czerwca 1922 r. w przedmiocie udzielenia pozwoleń zagranicznym spółkom akcyjnym oraz komandytowo-akcyjnym na działalność w Państwie Polskiem (Dz. U. R. P. № 52, poz. 474) zarządza się co następuje:
§  1.
Zagraniczne zakłady ubezpieczeń, dopuszczone do działalności w Państwie Polskiem, mają składać Ministerstwu Skarbu kaucją, której cel, wysokość, sposób złożenia i warunki zwrotu określa niniejsze rozporządzenie.
§  2.
Kaucja służy jako zabezpieczenie zobowiązań z tytułu umów ubezpieczenia, które mają być wykonane w Państwie Polskiem.

Niezależnie od kaucji zagraniczny zakład ubezpieczeń odpowiada za rzeczone zobowiązania całym swoim majątkiem.

§  3.
Kaucja ma być złożoną jeszcze przed ogłoszeniem w Monitorze Polskim odnośnego postanowienia Ministrów w przedmiocie zezwolenia zagranicznemu zakładowi ubezpieczeń na działalność w Państwie Polskiem.

Jeżeli zakład ma prowadzić dział ubezpieczeń na życie, winien złożyć tytułem kaucji conajmniej 400.000 złotych, jeżeli dział ubezpieczeń od ognia, conajmniej 300.000 złotych, jeżeli zaś którykolwiek inny dział ubezpieczeń-conajmniej 200.000 złotych. W razie prowadzenia kilku działów ubezpieczeń zakład winien złożyć tytułem kaucji sumę odnośnych kwot wyżej podanych. W żadnym razie kaucja nie może wynosić mniej niż 300.000 złotych.

§  4.
Oznaczona w § 3 kaucja ulega w czasie działalności zagranicznego zakładu ubezpieczeń następującemu uzupełnieniu:
1)
W dziale ubezpieczeń życiowych w ciągu 4 miesięcy po upływie pierwszego roku sprawozdawczego zakład winien wpłacić kwotę, równą matematycznej rezerwie składek, oraz 30% przeniesienia składek, obliczonych na koniec roku sprawozdawczego. W ciągu 4 miesięcy po upływie każdego następnego roku sprawozdawczego zakład winien dalej uzupełniać kaucję kwotą, o jaką matematyczna rezerwa składek, oraz 30% przeniesienia .składek obliczone na koniec danego roku sprawozdawczego, w/.rosły w stosunku do roku poprzedniego. Przy uzupełnianiu kaucji zakład potrąca udzielone ubezpieczającym pożyczki polisowe.
2)
W działach ubezpieczeń rzeczowych i ubezpieczeń od wypadków zakład winien w ciągu miesiąca po upływie pierwszego roku działalności wpłacić tytułem uzupełnienia kaucji 25% składek, zebranych w dziale ubezpieczeń przewozowych, 50% składek, zebranych w innych działach ubezpieczeń, a w działach ubezpieczeń od wypadków i ubezpieczeń od odpowiedzialności prawnej ponadto kwotę równą rezerwie na pokrycie rent. O ile w latach-następnych okaże się po upływie roku sprawozdawczego, że 25% względnie 50% zebranych w tym roku składek, oraz kwota, równa rezerwie na pokrycie rent w działach ubezpieczeń od wypadków i ubezpieczeń od odpowiedzialności prawnej, przewyższają odnośne kwoty, wpłacone dotąd tytułem uzupełniania kaucji, natenczas zakład winien w ciągu miesiąca wpłacić kwotą, równa temu wzrostowi.

O wpłatach należy zawiadamiać władze, nadzorczą.

§  5.
W ciągu 4 miesięcy po upływie każdego roku sprawozdawczego należy przesłać władzy nadzorczej na specjalnych formularzach: 1) dane, uzasadniające wysokość kaucji; 2) wykaz walorów, złożonych tytułem kaucji.

Władza nadzorcza na podstawie przedłożonych danych, po zbadaniu, czy złożone walory są odpowiednie, i po oszacowaniu tych walorów, według ich wartości przy końcu roku sprawozdawczego, ustala należytość kaucyjna, (§§ 3 i 4) i orzeka, czy należytość ta jest pokryta.

W razie braku dostatecznego pokrycia, zakład ubezpieczeń winien wnieść uzupełnienie w ciągu dwuch miesięcy od daty wysłania przez władzę nadzorczą zawiadomienia. Ewentualną nadwyżkę, o ile takowa przekracza 5 proc. należytości kaucyjnej, zwraca się zakładowi pa jego żądanie.

Przy ustalaniu należytości kaucyjnej potrąca się udzielone przez zakład ubezpieczeń pożyczki polisowe w dziale ubezpieczeń na życie.

§  6.
Kaucja ma być złożona:
1)
w papierach wartościowych, emitowanych przez Państwo Polskie;
2)
w papierach wartościowych, mających gwarancję Państwa Polskiego;
3)
w listach zastawnych kredytu długoterminowego, zabezpieczonych własnością nieruchomi!, położoną w Państwie Polskiem;
4)
w innych papierach wartościowych, w których na zasadzie dzielnicowych przepisów prawnych mogą być umieszczane pieniądze sieroce;
5)
w gotówce.

O ile zakład ubezpieczeń wzniesie odpowiednią budowie, na terytorjum Państwa Polskiego, natenczas władza nadzorcza może zezwolić, ażeby część kaucji, w której mowa w §§ 3 i 4, była pokryta wniesionym do księgi hipotecznej odnośnej nieruchomości zapisem kaucji dla zabezpieczenia zobowiązań, wymienionych w § 2.

§  7.
Kaucja będzie zdeponowana w Banku Polskim. Koszta zdeponowania ponosi zakład ubezpieczeń. Podnoszenie przez zakład ubezpieczeń walorów następuje z decyzji władzy nadzorczej, jednakowoż zapadłe kupony może zakład ubezpieczeń podejmować bez osobnego zezwolenia.
§  8.
W razie cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na działalność w Państwie Polskiem lub dobrowolnej rezygnacji, zakład ubezpieczeń ma prawo wystąpić o zwrot kaucji, przedkładając dowody wypełnienia zobowiązań, określonych w § 2.

Władza nadzorcza, po otrzymaniu odnośnego podania ogłasza trzykrotnie na koszt zakładu w odstępach conajmniej miesięcznych w Monitorze Polskim i pismach codziennych o zaprzestaniu przez zakład działalności, wzywając zainteresowanych do zgłaszania pretensji.

O ile w terminie, oznaczonym przez władzę nadzorczą, żadne pretensje nie zostaną zgłoszone lub pretensje zgłoszone zostaną uregulowane bądź ugodowo, bądź na drodze prawnej, kaucja zostaje zakładowi ubezpieczeń zwróconą.

§  9.
W razie niestosowania się zakładu ubezpieczeń do postanowień niniejszego rozporządzenia będzie mu cofnięte zezwolenie na działalność.
§  10.
Kaucja na zabezpieczenie zobowiązań z tytułu umów ubezpieczenia, złożona na zasadzie innych przepisów, będzie uwzględniona przy wpłacaniu przez odnośny zakład zgodnie z § 4 uzupełnienia kaucji. Władza nadzorcza określi dla każdego zakładu ubezpieczeń, które walory i według jakiej wartości będą uwzględnione.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.46.480

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Składanie kaucji przez zagraniczne zakłady ubezpieczeń.
Data aktu: 23/05/1924
Data ogłoszenia: 02/06/1924
Data wejścia w życie: 02/06/1924