Wykonanie ustawy z dnia 10 stycznia 1924 r. w przedmiocie przepisów o państwowym podatku dochodowym, obowiązujących na całym obszarze Rzeczypospolitej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 15 lutego 1924 r.
celem wykonaniu ustawy z dnia 10 stycznia 1924 r. w przedmiocie przepisów o państwowym podatku dochodowym, obowiązujących na całym obszarze Rzeczypospolitej.

Na podstawie art. art. 2 i 19 ustawy z dnia 10 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 13, poz. 110) w przedmiocie przepisów o państwowym podatku dochodowym, obowiązujących na całym obszarze Rzeczypospolitej, zarządza się, co następuje:
Do art. 2 ustawy.
§  1-9. 1
(uchylone).
§  10.
Ma obszarze wszystkich Innych województw, prócz wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, mają zastosowanie odnośnie do przedwstępnych czynności wymiarowych postanowienia art. 45 do 48 ustawy o państwowym podatku dachowym (Dz. U. R. P. z r. 1923, № 77, poz. 607), czynności zaś. połączone z oszacowaniem dochodów należą wyłącznie do komisji szacunkowych.

Do art. 4 ustawy.

§  11.
Art. 4 ustawy nie zmienia zasadniczo części drugiej art. 15 ustawy o państwowym podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z r. 1923, № 77, poz. 607), normującej sposób ustalania dochodu z drobnych gospodarstw, rolnych.

Wprowadzenie dodatku: "użytkowego gruntu" ma głównie na celu podkreślanie, że przy stosowaniu części drugiej art. 13 wspomnianej ustawy decydować ma nie ilość wszystkich gruntów płatnika, lecz tylko ilość gruntu użytkowego.

Przez "grunta użytkowe" należy rozumieć wszystkie grunta użytkowane rzeczywiście jako rola, łąka lub pastwisko. Nie zalicza się natomiast do gruntów użytkowych gruntów leżących odłogiem, bagien, skał i innych tym podobnych rzeczywistych nieużytków.

Do art. 5 ustawy.

§  12.
' Art. 3 ustawy podwyższa na rok 1924 na całym obszarze Rzeczypospolitej, z wyłączeniem województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województa śląskiego, stawki podatkowe o 20%, zarówno dla dochodów fundowanych, jak też i dla dochodów z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną prace; dla tych ostatnich dochodów podwyższenie to rozpoczyna się dopiero od 4 stopnia skali podanej w art. 11 ustawy.

Powyższy 20% dodatek do podatku od dochodów fundowanych należy przypisywać przy wymiarze w liczbach całych lub conajwyżej z jednym znakiem dziesiętnym, bez zaokrąglania.

Przy dochodach z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę, wspomniany dodatek uwzględniony będzie wprost w skali podatkowej, ogłaszanej na każdy miesiąc kalendarzowy.

§  13.
Suma wymierzonego podatku i 20% dodatku stanowi należność państwową, w której uczestniczą gminy miejskie i powiatowe związki komunalne, w wysokości określonej w punkcie 1 art. 9 ustawy o tymczasowem uregulowaniu finansów komunalnych z dnia 11 sierpnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 94, poz. 747).

Do art. 6 ustawy,

§  14.
Na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej część województa. śląskiego nie pobiera się specjalnego 20% dodatku państwowego do podatku dochodowego (§ 12 nin. rozp.), natomiast pobiera się tam dodatki do państwowego podatku dochodowego na rzecz gmin miejskich i powiatowych związków komunalnych, zarówno od dochodów fundowanych, jak i od dochodów z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę,-wysokości, którą określa art. 6, punkt A i B, w odpowiednich procentach dochodu podatkowego.

Wspomniane dodatki od dochodów z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracą, potrącają służbodawcy równocześnie z podatkiem dochodowym, poczynając jednakowoż dopiero od 4 stopnia skali podanej w art. 11 ustawy. Co do zarachowywania tych, dodatków, obowiązują dotychczasowe przepisy. Natomiast dodatki komunalne do podatku od dochodów fundowanych (punkt A art. 6 ustawy) winni płatnicy wpłacić w trybie i terminach przepisanych dla państwowego podatku dochodowego (art. 8 i 9 ustawy).

Do art. 8 i 9 ustawy.

§  15.
Przy wykonywaniu w praktyce postanowień art. art. 8 i 9 ustawy należy analogicznie stosować przepisy § 7 rozporządzenia wykonawczego Ministra Skarbu z dnia 5 kwietnia 1923 r. (Dz. U. R. P. № 40, poz. 278) do ustawy z dnia 9 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 35, poz. 228), z tą jednak zmianą, że w terminie wyznaczonym do składania zeznań należy wpłacać, poczynając od roku 1924, równocześnie ze złożeniem zeznania, nie połową, lecz cały podatek, przypadający od zeznanego dochodu, a na obszarze określonym w § 14 nin. rozp.-także dodatki komunalne.

Do art. 17 ustawy.

§  16.
Art. 17 ustawy utrzymuje moc obowiązującą postanowień, zawartych w art. art. 2, 10 ustęp 3 i 4, 23, 24 część pierwsza i druga 25, 26, 28, 92 do 95, 98 i 99 ustawy o państwowym podatku dochodowym (Dz. U. R. P. z r. 1923, № 77, poz. 607). O ile chodzi o wysokość kwot, określonych w powyższych artykułach mają zastosowania przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 15 lutego 1924 r. w przedmiocie wykonania ustawy z dnia 6 grudnia 1923 v. o zastosowaniu stałej jednostki do obliczania danin, niektórych innych dochodów publicznych oraz kredytów, udzielanych przez instytucja państwowe i samorządowe, odnośnie do przepisów ustawowych o państwowym podatku dochodowym, zawartych w rozporządzeniu Ministra Skarbu z d. 14 lipca 1923 r. i w ustawie z dnia 10 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 16, poz. 165).
§  17.
Rozporządzenie niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje od roku 1924.
1 § 1-9 uchylone przez § 3 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1925 r. w sprawie odebrania naczelnikom gmin na obszarze województw: poznańskiego i pomorskiego oraz górnośląskiej części województwa śląskiego czynności wstępnych do wymiaru podatku dochodowego i zniesienie podkomisyj szacunkowych na tymże obszarze (Dz.U.26.3.20) z dniem 15 stycznia 1926 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.19.193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 10 stycznia 1924 r. w przedmiocie przepisów o państwowym podatku dochodowym, obowiązujących na całym obszarze Rzeczypospolitej.
Data aktu: 15/02/1924
Data ogłoszenia: 29/02/1924
Data wejścia w życie: 29/02/1924, 01/01/1924