Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie.
PRZEPISY OGÓLNE.
I. udzielanie pożyczek na hipotekę dóbr nieruchomych ziemskich;
II. przedsiębranie za zezwoleniem Ministra Skarbu innych czynności, bezpośrednio lub przez otworzone przez siebie instytucje, mających na celu udzielanie kredytu, dostosowanego do potrzeb rolnictwa.
Terenem działalności Towarzystwa są województwa: warszawskie, łódzkie, kieleckie, lubelskie, białostockie, nowogródzkie, poleskie, wołyńskie oraz Ziemia Wileńska.
Siedzibą Towarzystwa jest Warszawa.
Prawa ich i obowiązki określa ustawa niniejsza.
We wszelkich sprawach z władzami Towarzystwa, za miejsce prawnego zamieszkania stowarzyszonego uważane będą te jego dobra, których sprawa dotyczy.
ZARZĄD TOWARZYSTWA.
Zebrania okręgowe.
Zakres terytorjalny okręgów wyborczych oznacza ogólne zebranie władz Towarzystwa.
Niepodzielni hipoteczni współwłaściciele mogą uczestniczyć w zebraniu okręgowem jedynie przez wybranego z pośród siebie przedstawiciela opatrzonego w pełnomocnictwo zaświadczone.
Stowarzyszeni, którzy podzielili swoje dobra na części, bez hipotecznej segregacji pożyczki, nie mają prawa uczestniczenia w zebraniu.
Za stowarzyszone zamężne mają prawo brać udział w zebraniach mężowie na mocy pełnomocnictwa żony.
Ilość radców wybieranych z każdego okręgu i ich zastępców ustanawia Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa, odpowiednio do łącznej sumy zahipotekowanych pożyczek.
Radcowie okręgowi wybierani są na lat cztery.
Po upływie jednak dwóch lat od pierwszych wyborów wychodzi z urzędowania przez losowanie połowa radców okręgowych, wybranych w każdym okręgu. Pozostali wychodzą po odbyciu czteroletniego okresu urzędowania.
Zastępcy wybierani są na lat dwa: ci z nich jednak, którzy powołani zostali na urzędy radców, prezesów i vice-prezesów Dyrekcji Głównej lub Komitetu, pozostają w urzędowaniu do upływu kadencji tych osób, na miejsce których powołani zostali.
Ustępujący mogą być wybrani ponownie.
Zastępcy radców okręgowych wstępują na miejsce radców okręgowych w razie ich śmierci lub ustąpienia z urzędowania.
Zastępców radców okręgowych powołuje do pełnienia obowiązków radców okręgowych Prezes Dyrekcji Głównej koleją ilości głosów, otrzymanych na wyborach.
Pełnomocnictwo do głosowania nie jest dopuszczalne, z wyjątkiem wypadków, wyszczególnionych w art. 12.
Wybory do władz Towarzystwa.
Zebranie to, po dokonaniu wyborów, może się zająć rozpoznawaniem innych spraw należących do jego kompetencji.
1. na lat cztery:
Dyrekcja Główna.
1. rozdziela czynności pomiędzy urzędujących radców Dyrekcji Głównej;
2. powołuje, w razie potrzeby, zastępców radców Dyrekcji Głównej do uzupełnienia kompletu tej Dyrekcji;
3. mianuje i uwalnia służbę niższą w Dyrekcji Głównej;
4. ma prawo udzielania napomnień urzędnikom Dyrekcji Głównej.
W razie ustąpienia Prezesa Dyrekcji Głównej zastępuje go Vice-Prezes do najbliższego Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa.
Towarzystwa w obecności radców, delegowanych przez Komitet Towarzystwa, oraz Prezesa Komitetu właścicieli listów zastawnych (art. 182).
Niezależnie od rewizji rocznych, Prezes Dyrekcji Głównej odbywa lub zarządza rewizją w każdym czasie, skoro on sam lub dwaj radcy Dyrekcji uznają tego potrzebę.
Sprawozdanie to Dyrekcja przedstawia Ministrowi Skarbu.
Niezależnie od tego, Dyrekcja Główna ogłasza bilanse roczne Towarzystwa w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości.
Upoważnienia do obrony i dochodzenia przez Towarzystwa we władzach sądowych wydaje również Dyrekcja Główna.
Instrukcje, dotyczące ogólnych spraw Towarzystwa, Dyrekcja Główna przedstawia do zatwierdzenia Ogólnemu Zebraniu Władz Towarzystwa.
Decyzja Komitetu Towarzystwa w sprawach pożyczkowych jest ostateczna.
W innych sprawach od decyzji Komitetu Towarzystwa, zmieniającej decyzje Dyrekcji Głównej, może ona odwołać się do Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa.
Komitet Towarzystwa.
W razie potrzeby Prezes może powołać dla wzmocnienia kompletu jednego lub więcej radców.
Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa.
Nadto Ogólne Zebranie może być zwołane przez Prezesa Komitetu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, oraz winno być zwołane, przez Prezesa Komitetu na żądanie Dyrekcji Głównej, Komitetu lub 1/5 części członków Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa, w ciągu miesiąca od daty złożenia odpowiedniego żądania.
Termin zebrania wyznacza Prezes Komitetu, po porozumieniu się z Prezesem Dyrekcji Głównej.
W razie nieobecności Prezesa i Vice-Prezesa Komitetu, zebranie zagaja najstarszy wiekiem radca Komitetu, poczem Ogólne Zebranie wybiera przewodniczącego.
Nadto Ogólne Zebranie może przekazywać do wykonania Komitetowi lub Dyrekcji Głównej należące do kompetencji Ogólnego Zebrania poszczególne sprawy.
Uchwały, dotyczące przedmiotów, wymienionych w punktach c i d art. 81, powinny być przedstawione Ministrowi Skarbu do zatwierdzenia.
O urzędowaniu w Towarzystwie.
Komitet - urzędników Komitetu. Przyjmowanie czasowo przepisujących i służby niższej zależy od Prezesów władz właściwych.
POŻYCZKI.
Przyznawanie i wysokość pożyczek hipotecznych.
Pożyczki te udzielane są na czas, ściśle oznaczony, w ciągu którego umarzają się stałemi półrocznemi, wnoszonemi przez dłużników opłatami, odpowiadającemi stopie procentu i umorzenia listów zastawnych;
Pożyczki te udzielane są na dobra, mające urządzoną hipotekę.
Wierzyciel jednak hipoteczny, którego wierzytelność jest bezspornie wymagalna i zapisana w dziale IV wykazu hipotecznego, ma prawo żądać wydania pożyczki na dobra na spłatę swej wierzytelności w całości lub części.
Pożyczki te winny być zabezpieczone bezpośrednio po pożyczce zwyczajnej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i umarzane, pierwsze z nich w terminach krótszych, niż normalne, oznaczanych przez ogólne zebranie władz Towarzystwa, drugie w przeciągu dziesięciu półroczy.
Żądanie wierzyciela pozostanie bez skutku, jeżeli z powodu oporu właściciela taksa dóbr nie będzie mogła być dokonaną. Wierzyciel, pociągający dobra do pożyczki, ponosi wszelkie koszta taksy i udzielenia pożyczki; potrzebny zaś na to fundusz z góry złożyć jest obowiązany.
Ciężary wieczyste (art. 44 ustawy hipotecznej z roku 1818) i służebności, które z natury swej zachowują pierwszeństwo przed pożyczką, powinny być ocenione i w razie potrzeby - z szacunku dóbr potrącone.
Wszelkie, włożone na właściciela dóbr, zobowiązania powinny być ujawnione w dziale III wykazu hipotecznego.
Pożyczka przyznana, lecz jeszcze nie wypłacona z winy właściciela, może być cofnięta za decyzją Dyrekcji Głównej, jeżeli władze Towarzystwa, przed dokonaniem wypłaty, powezmą wiadomość o zmianie składu dóbr.
W razie cofnięcia pożyczki, wszelkie koszta ponosi ten, kto udzielenia jej żądał.
Wypłata pożyczek i hipoteczne ich zabezpieczenie.
Ma mocy otrzymanego zaświadczenia, właściciel dóbr zezna we właściwej księdze wieczystej akt zaciągnięcia pożyczki.
O ile z wpisami w dziale IV oraz z wpisami w dziale III wykazu hipotecznego (za wyłączeniem jedynie wpisów, dotyczących ciężarów wieczystych i służebności, które z natury swej zachowują pierwszeństwo przed pożyczką), - nie zostało uprzednio ustąpione pierwszeństwo dla pożyczki Towarzystwa, w akcie zaciągnięcia pożyczki wezmą udział, oprócz właściciela dóbr, jeszcze i właściciele praw, objętych temi wpisami.
W akcie zaciągnięcia pożyczki może brać udział i delegowany Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego.
W akcie zaciągnięcia pożyczki, sporządzonym wskutek wezwań, bierze udział delegowany Dyrekcji Głównej
Sumy, mniejsze od nominalnej wartości najmniejszych odcinków listów zastawnych, oraz dopłaty na całkowite zaspokojenie zastawnika, właściciel dóbr powinien uiścić gotowizną.
Różnica ta obliczoną być ma podług ostatniej ceduły giełdy warszawskiej, otrzymanej w miejscu, wypłaty (podług rubryki "dopełnionych tranzakcji", a w razie braku danych w tej rubryce, podług przeciętnej ceny "żądano" "płacono").
Podług takiegoż kursu dopełnione być powinno obliczenie wierzytelności hipotecznych, w innych wartościach zabezpieczonych.
Wierzyciel hipoteczny, który żądał przyznania pożyczki (art. 97), powinien przyjąć listy zastawne podług nominalnej ich wartości.
W razie, gdyby kurs giełdowy przewyższał wartość nominalną listów zastawnych, pożyczka Towarzystwa zabezpieczoną być powinna po cenie nominalnej listów zastawnych; wypłata zaś wierzycielom hipotecznym pożyczką przyznaną w listach zastawnych nastąpi po kursie giełdowym.
O ileby wpis, korzystający z natury swej z pierwszeństwa przed pożyczką, wszedł do wykazu hipotecznego po wskazanej w zaświadczeniu Dyrekcji Głównej dacie wydania wypisu wykazu hipotecznego, akt zaciągnięcia pożyczki może być zatwierdzony tylko za zezwoleniem Dyrekcji Głównej, lub - w razie ustąpienia z tym wpisem pierwszeństwa dla pożyczki Towarzystwa.
W decyzji wydziału hipotecznego zatwierdzającej akt zaciągnięcia pożyczki wymienione być winno ile komu z objętej tą decyzją pożyczki Towarzystwa wydać należy, bądź to w listach zastawnych, bądź też w gotowiźnie, ewentualnie - ile pozostawione być winno w depozycie Towarzystwa.
Jednocześnie wydział hipoteczny nakazuje wykreślić z wykazu hipotecznego wierzytelności spłacone bezpośrednio, lub przez złożenie przeznaczonych na ich spłatą listów zastawnych i gotowizny do depozytu oraz wszelkie obciążenia i ograniczenia, dotyczące wykreślonych wpisów i poleca wnieść pożyczkę do wykazu hipotecznego.
Decyzja wydziału hipotecznego, akt wypłaty pożyczki zatwierdzająca, będzie wykonana bez względu na zajść mogące apelacje, które ulegają rozpoznaniu bez udziału Towarzystwa, we wszystkich wypadkach, gdy spór nie dotyczy ograniczenia lub wykreślenia wpisu pożyczki.
W razie przyznania pożyczki dodatkowej przed wydaniem zaświadczenia powinny być uiszczone wszystkie zaległości, na dobrach ciążące.
Raty, odroczone w poborze, o ile nie są wymagalne, mogą nie być uważane za zaległości.
Pokwitowania z odbioru pożyczki z Dyrekcji Głównej nie ulegają już opłacie stemplowej z powodu uiszczenia opłat stemplowych przy akcie zaciągnięcia pożyczki.
Dyrekcja Główna ma prawo, według swego uznania, żądać przed wypłatą złożenia pewnego lub częściowego wyciągu wykazu hipotecznego.
Jeżeli ktokolwiek z interesowanych nie stawi się po odbiór przeznaczonych dla niego listów zastawnych, listy te z kuponami i dopłatą, będą zachowane w Dyrekcji Głównej do czasu zażądania i odbioru w sposób, powyżej wskazany.
Wzmianka o służącem wpisowi pożyczki pierwszeństwie hipotecznem przed wpisami działów III i IV, czy to z powodu spłaty wierzytelności, wniesionych wcześniej do wykazu hipotecznego, czy z powodu ustąpienia pierwszeństwa dla pożyczki, powinna być zamieszczona w samym wpisie pożyczki; również należy uczynić wzmiankę o odnoszących się do tej pożyczki ścieśnieniach, zapisanych w dziale III wykazu hipotecznego.
Pierwszeństwo hipoteczne, służące pożyczce Towarzystwa, liczy się od daty zeznania w księdze wieczystej aktu zaciągnięcia pożyczki; jeżeli zaś pożyczka została użyta na spłatę wierzytelności hipotecznych, wcześniej od aktu zaciągnięcia pożyczki, zapisanych, - pierwszeństwo liczy się od daty wpisu spłaconej wierzytelności
Rozdział pożyczek i zwolnienie dóbr od odpowiedzialności za pożyczką.
Wszelkie takie czynności, dokonane bez zezwolenia Towarzystwa, uznawane będą, z mocy prawa, względem Towarzystwa za niebyłe i hipotecznie zatwierdzone być nie mogą.
Wpis hipoteczny rozdzielonej pożyczki mieścić ma wzmiankę, że pożyczka powstała z rozdziału i że jej służy takie pierwszeństwo hipoteczne, jakie przywiązanem było do całej pierwotnej pożyczki.
Uwolnienie części dóbr od odpowiedzialności za pożyczkę powinno być dokonane z zastosowaniem się do przepisu w art. 102 zawartego, i ujawnione w dziale 1 wykazu hipotecznego, przy dokładnem oznaczeniu przestrzeni oddzielonych części i opisaniu granic.
Każdy nowonabywca dóbr obowiązany jest przekonać się o stanie rachunków dóbr z Towarzystwem.
Wszelkie przeciwne decyzje są względem Towarzystwa nieważne z mocy prawa, bez rozprawy sądowej i hipotecznie wykonanemi być nie mogą.
LISTY ZASTAWNE.
Chwila zastosowania odpowiedzialności ogólnej dóbr stowarzyszonych może być ustalona w każdym czasie przez uchwałę ogólnego zebrania władz Towarzystwa, zatwierdzoną przez Ministra Skarbu.
Posiadacze listów zastawnych na okaziciela mają prawo żądać zamiany tychże na listy imienne, które mogą być odstępowane jedynie na mocy piśmiennego zaznaczenia, przedstawionego do poświadczenia Dyrekcji Głównej Towarzystwa.
Po upływie każdych dziesięciu lat, okazicielowi listu zastawnego wydawanym będzie nowy arkusz kuponowy na następne dziesięciolecie.
W razie utracenia lub skradzenia listu zastawnego imiennego, właściciel zawiadamia o tem Dyrekcję Główną i otrzymuje nowy list zastawny ze wzmianką, że tenże wydanym został w miejsce utraconego. O ile ta sprawa nie będzie uregulowana inaczej w drodze ogólnie obowiązującej ustawy, przepisy szczegółowe co do zamiany utraconych listów zastawnych imiennych układa Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa, a zatwierdza Minister Skarbu.
dokonaną została w listach zastawnych, czy też gotowizną.
Podpisy Prezesów Dyrekcji Głównej i Komitetu Towarzystwa mogą być umieszczone w facsimiljach.
Wzmianka o umorzeniu może być uczynioną jedynie na zasadzie wykazu ulegających umorzeniu listów zastawnych, podpisanego przez Prezesów Dy rekcji Głównej i Komitetu Towarzystwa, oraz Prezesa Komitetu właścicieli listów zastawnych, lub ich zastępców.
Wykazy te zachowywane być winny przy księdze listów zastawnych.
Umorzenie listów zastawnych dokonywa się za pomocą losowania, lub za pomocą wykupu na giełdzie, przyczem suma ogólna listów wykupionych wraz z umorzonemi przez losowanie, powinna wynosić w terminach, niniejszą ustawą wskazanych, conajmniej sumę, która ma być umorzona, zgodnie z ustawą.
Warunki umarzania przez wykup określi Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa.
Umorzenie listów zastawnych przez wykup na giełdzie zamiast losowania nie może być dozwolone względem listów zastawnych, będących już w obiegu przed wydaniem prawa z dnia 2 czerwca 1898 roku o umorzeniu listów zastawnych przez losowanie lub przez wykup na giełdzie (Zbiór Praw i rozporządzeń rządowych 1898 r. № 109 poz. 1422).
Losowanie powinno być dokonywane oddzielnie co do każdej serji.
Mię ulegają losowaniu listy zastawne, przeznaczone do depozytu Towarzystwa przy wypłacie pożyczek.
W razie zmiany terminów płatności rat, oznaczonych w artykule 187, ulegają odpowiednim zmianom i terminy wyżej oznaczone, przyczem termin, od którego mają być dokonywane wypłaty za listy zastawne wylosowane, winien być wyznaczony w sześć miesięcy po terminie płatności raty odpowiedniej.
Za każdy wylosowany list zastawny okaziciel otrzyma całkowitą wartość nominalną w takiej walucie, w jakiej zapłaconą została odpowiednia rata, jeżeli składa list z kuponami wszystkich następujących po losowaniu półroczy, w przeciwnym razie wartość brakujących kuponów będzie z należności za list zastawny strącona.
W razie zmiany terminów płatności rat, oznaczonych w art. 187, ulegają odpowiednim zmianom i terminy wyżej oznaczone, przyczem termin płatności procentów od listów zastawnych winien być wyznaczony na sześć miesięcy po terminie płatności raty odpowiedniej,
Połowy listów zastawnych będą zachowywane w Dyrekcji Głównej przez lat dwadzieścia, połowy kuponów-przez lat dziesięć.
Drugie połowy listów zastawnych i kuponów powinny być spalone.
O czasie i miejscu spalenia Dyrekcja Główna ogłasza.
Po ukończeniu sprawy o fałsz, listy zastawne i kupony powinny być zwrócone Dyrekcji Głównej do spalenia.
ZEBRANIE I KOMITET WŁAŚCICIELI LISTÓW NASTAWNYCH.
Zebranie właścicieli listów zastawnych.
Normy te mogą być zmieniane przez uchwalą Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa, zatwierdzoną przez Ministra Skarbu.
Komitet właścicieli listów zastawnych.
Co cztery lata Prezes, a co dwa lata dwaj radcowie wychodzą z urzędowania.
Wychodzący mogą być ponownie wybrani na następne czterolecie.
Za czynności, połączone z kontrolą listów zastawnych Prezes i radcowie Komitetu właścicieli listów zastawnych otrzymują wynagrodzenie oznaczone przez ogólne zebranie władz Towarzystwa.
W razie wykrycia uchybień Dyrekcji Głównej lub jej urzędników, podaje zażalenia do Komitetu Towarzystwa; na Komitet-do Ministra Skarbu.
OBOWIĄZKI STOWARZYSZONYCH.
Pobór opłat od stowarzyszonych.
Oprócz tego stowarzyszeni uiszczają opłaty na koszta administracji.
Nadto na zasadzie uchwały Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa, zatwierdzonej przez Ministra Skarbu, stowarzyszeni mogą być pociągani, oprócz opłat wyżej wymienionych, do opłat na specjalny fundusz gwarancyjny zwrotny (art. 1551 i 2535) oraz na oddzielny fundusz gwarancyjny (art. 2631 i 2632 p. 1).
Odpowiednia uchwała, o ile wprowadza opłatę, przekraczającą przy każdej oddzielnej racie 2% od nominalnej sumy pożyczek, ulega zatwierdzeniu przez Ministra Skarbu.
Na pożyczki, zaciągane w czasie od 1 czerwca do 30, listopada włącznie, wydane będą listy zastawne bez kuponu, płatnego 22 grudnia tegoż roku, pierwsza zaś rata półroczna bidzie uiszczana pomiędzy 1 a 12 grudnia.
Na pożyczki, zaciągane w czasie od 1 grudnia do 31 maja włącznie roku następnego, wydane bada listy zastawne bez kuponu, płatnego 22 czerwca tegoż roku, biorący zaś pożyczkę uiści pierwszą ratę półroczną pomiędzy 1 a 12 czerwca.
Ogólne Zebrania Władz Towarzystwa na mocy uchwały, zatwierdzonej przez Ministra Skarbu, będzie miało prawo przy wypuszczaniu nowych emisyj ustanawiać inne terminy płatności rat.
Ulgi.
Ulgi udziela Dyrekcja Główna według zasad następujących:
Przy drugiej uldze stowarzyszony może mieć rozłożone również dwie najbliższe raty, które obowiązany będzie spłacić w równych częściach w ciągu czterech półroczy, następujących bezpośrednio po terminie, oznaczonym do zaspokojenia reszty należności z rat rozłożonych wskutek pierwszej ulgi.
Przy tej wyjątkowej uldze wszelkie inne ulgi, poprzednio właścicielowi przyznane, zniesionemi zostaną.
Po takiej uldze żadna inna przyznaną już być nie może.
Przedterminowa spłata i zwrot (wypowiedzenie) pożyczki.
Przyjmowanie przedterminowych spłat pożyczek może być wstrzymane lub ograniczone, na mocy uchwały Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa, zatwierdzonej przez Ministra Skarbu.
Zwrot części pożyczki zażądanym być może, jeżeli właściciel dóbr nie spełnił któregokolwiek z zobowiązań, w artykułach 109, 110 i 128 wskazanych.
Z mocy decyzji, dotyczącej zwrotu pożyczki, delegowany Dyrekcji Głównej czyni niezwłocznie wniosek względem zamieszczenia w dziale III i IV wykazu hipotecznego odpowiednich wzmianek o wypowiedzeniu pożyczki.
Jeżeli przyczyny, które spowodowały żądanie zwrotu pożyczki, zostaną usunięte przed terminem sprzedaży dóbr, Dyrekcja Główna mocna będzie odwołać sprzedaż i wszelkie następstwa wypowiedzenia.
Listy zastawne na sumę, odpowiadającą zwróconej pożyczce, zniszczonemi będą w sposób w art. 161 wskazany.
KONWERSJA POŻYCZEK.
Stowarzyszony, żądający konwersji, powinien wnieść do Dyrekcji Głównej odpowiednie podanie.
Pożyczka, przeniesiona do nowego okresu umorzenia, zachowuje takie same pierwszeństwo hipoteczne, jakie służyło pierwotnej pożyczce.
ŚCIĄGANIE ZALEGŁOŚCI I ŚRODKI OCHRONNE.
Ściąganie zaległości.
Odpowiednia uchwała, o ile by wprowadzała odsetki zwłoki wyższe niż pół procent miesięcznie, winna dla ważności uzyskać zatwierdzenie Ministra Skarbu.
W ciągu dwóch miesięcy po terminie Towarzystwo nie zarządza żadnych środków egzekucyjnych; jeżeli zaś w tym czasie cała zaległość nie zostanie pokryta, Dyrekcja Główna wyda decyzję względem wystawienia dóbr na sprzedaż.
Jednocześnie Dyrekcja Główna zsyła delegowanego na grunt, celem sporządzenia treściwego opisu dóbr.
Vadium nie utrzymującego się przy licytacji będzie mu niezwłocznie zwrócone; vadium zaś pluslicytanta Dyrekcja Główna zatrzyma i po upływie ośmiu dni, użyje na pokrycie zaległości podatkowych i innych opłat uprzywilejowanych, z mocy art. 41 ustawy hipotecznej z r. 1818 oraz na zaspokojenie wszystkich, poszukiwanych przez Towawarzystwo zaległości i kosztów sprzedaży.
Przewyżkę, jakaby, pozostała Dyrekcja Główna wniesie do depozytu sądowego.
Z przypadającej do wniesienia reszty szacunku, nabywca może potrącić i zatrzymać, do czasu klasyfikacji, własną niesporną sumę, hipoteczną, oraz sumę każdego wierzyciela hipotecznego, który na to pozwoli. W obu razach potrącenie następuje bez procentu i w takiej jedynie wysokości, w jakiej sumy powyższe mogą być pokryte z szacunku.
Nabywcę dóbr obowiązują również wszelkie prawa do gruntu i służebności, zapewnione włościanom na mocy ukazu z dnia 19 lutego 1864 r., bądź ujawnione w wykazie hipotecznym, bądź przyznane im decyzjami władz do spraw włościańskich, lub też oparte na układach, przez poprzedniego właściciela dóbr, z włościanami zawartych i prawnie potwierdzonych.
Nabywca powinien przekonać się na gruncie o wszelkich szczegółach i obejmie dobra w takim stanie, w jakim znajdować się będą. Władze Towarzystwa nie odpowiadają w żadnym razie ani za rozległość, ani za niedokładność" opisu dóbr, ani za jakiekolwiek pogorszenia lub ubytek inwentarza, co jednak nie tamuje nabywcy możności żądania, od poprzedniego właściciela dóbr lub od osób trzecich, wynagrodzenia za straty, wynikłe z ich winy, po sporządzeniu opisu dóbr.
Decyzja wydziału hipotecznego stanowiąca wniesienie do księgi hipotecznej powyższego ostrzeżenia nie ulega apelacji.
swoje prawa czystym wpisem lub przez ostrzeżenie, albo zastrzeżenie.
W zawiadomieniu wskazać należy:
Powyższe zawiadomienia powinny być doręczone przynajmniej na sto dwadzieścia dni przed terminem sprzedaży.
W razie wniesienia do księgi hipotecznej wzmianki o otwarciu postępowania spadkowego po właścicielu, współwłaścicielach lub wierzycielu, bieg egzekucji Towarzystwa nie będzie wstrzymany, lecz zawiadomienia doręczać należy sukcesorom zbiorowo, bez wskazania ich nazwisk, w rzeczywistem lub obranem miejscu zamieszkania spadkodawcy. Jeżeli postępowanie spadkowe toczy się po właścicielu lub jednym z współwłaścicieli dóbr, doręczenie zawiadomienia nastąpić powinno i w samych dobrach, ulegających sprzedaży.
Wręczenie w obrębie innego sadu okręgowego dopełnionem będzie za pośrednictwem woźnych sądowych, w obrębie tego sądu urzędujących.
W pozostałych dzielnicach Rzeczypospolitej zawiadomienia będą wręczane przez osoby, wyznaczone na żądanie władz Towarzystwa do tej czynności przez prezesa sądu właściwego według miejsca zamieszkania adresata.
Zawiadomienia dla wierzycieli i innych osób interesowanych, mających wpisy hipoteczne bez obranego miejsca zamieszkania, z księgi hipotecznej wiadomego, będą ogłoszone raz jeden w pismach, w art. 221 wymienionych, przynajmniej na sto dwadzieścia dni przed terminem sprzedaży.
Za doręczenie zawiadomień komornicy sądowi względnie inne osoby, doręczające zawiadomienia, otrzymują wynagrodzenie od Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie według taksy doręczenia zawiadomień sądowych.
Wręczenia przez komorników sądowych (ustęp 3-ci) względnie przez inne osoby zawiadomień, wysyłanych bezpośrednio z Dyrekcji Głównej, uważa się za prawne.
Właściciel dóbr i wierzyciele hipoteczni mają prawo w ciągu dni pięciu zgłosić się do notarjusza lub jego zastępcy i zadyktować do księgi hipotecznej zarzuty co do formy ogłoszeń i wezwań.
Każdy czyniący zarzuty powinien - pod nieważnością - obrać sobie zamieszkanie w mieście, gdzie urzęduje archiwum hipoteczne, w którem się znajduje księga wieczysta sprzedawanych dóbr.
Najpóźniej na dni dziewięćdziesiąt pięć przed terminem licytacji, notarjusz obowiązany przedstawić księgę wydziałowi hipotecznemu.
Wyrok sądu apelacyjnego uważanym będzie za dostateczny i opozycja trzeciego, restytucja, ani skarga kasacyjna nie będą dopuszczalne.
W ciągu dni siedmiu od daty wydania wyroku sądu apelacyjnego, wyrok ten powinien być odesłany wraz z aktami do wydziału hipotecznego, celem właściwego w hipotece wykonania.
Wydział hipoteczny obowiązany niezwłocznie przystąpić do wykonania wyroku i najpóźniej na dni osiem przed terminem licytacji zawiadomić o tem
Dyrekcję Główną w obranem przez nią miejscu urzędowania wydziału hipotecznego zamieszkaniu praw-nem.
Jednocześnie Dyrekcja Główna w sposób, w artykułach 215 i 216 określonych, zarządzi ujawnienie drugiej sprzedaży w dziale III wykazu hipotecznego.
Licytacja powinna być rozpoczęła między godziną jedenastą zrana, a druga po południu.
Mający chęć nabycia dóbr może brać udział w licytacji osobiście, lub przez upoważnionego odpowiednio pełnomocnika.
Każde postąpienie będzie wniesione do protokułu licytacji obok nazwiska licytantów, ogłoszone obecnym przy licytacji i zapisane do protokulu przez samych licytantów, lub na ich żądanie przez notarjusza.
Postępujący najwyższą sumę obowiązanym jest wskazać w protokule licytacyjnym obrane przez siebie miejsce zamieszkania w mieście, w którem odbywała się licytacja.
W protokule licytacji notarjusz czyni krótką wzmiankę o spełnieniu poprzedzających sprzedaż formalności i o wyrokach sądowych, jeżeli zapadły.
Przepis ten znajduje zastosowanie i w razie licytacji lub nadlicytacji. W tym ostatnim wypadku w razie uiszczenia zaległości, złożone przez relicytanta lub nadlicytanta vadia ulegają zwrotowi.
Jeżeli relicytacja nastąpi po pierwszej sprzedaży, w takim razie rozpocznie się od sumy, od której rozpoczynała się poprzednia licytacja, zmniejszonej o cyfrę zapłaconych z vadium uprzywilejowanych podatków i ciężarów, oraz zaległych należności Towarzystwa. Gdyby nikt nie postąpił wyżej nad oznaczoną sumę odbędzie się w tym samym terminie druga licytacja od sumy, do drugiej sprzedaży ustanowionej, o czem powinna być uczyniona w ogłoszeniu odpowiednia wzmianka.
Jeżeli relicytacja nastąpi po drugiej sprzedaży, rozpocznie się od sumy, do drugiej sprzedaży ustanowionej, o czem wzmiankę w ogłoszeniu uczynić należy; gdyby zaś nikt wyżej nie postąpił, dobra przechodzą na własność Towarzystwa.
Zebrane z dóbr dochody dołączone będą do sumy otrzymanej ze sprzedaży.
Wezwania będą doręczone interesowanym wobranych przez nich zamieszkaniach w mieście, gdzie urzęduje wydział hipoteczny, w którego okręgu znajdują się dobra, pod sprzedażą będące.
Apelacja byłego właściciela dóbr lub jego wierzyciela od wyroku wydziału hipotecznego, stanowiącego przepisanie tytułu własności na nabywcę nie wstrzymuje wprowadzenia go w posiadanie dóbr.
Termin apelacji będzie miesięczny od dnia ogłoszenia decyzji wydziału hipotecznego. Apelacja rozpoznawaną będzie podług przepisów ustawy postępowania sądowego cywilnego.
Decyzja wydziału hipotecznego wprowadzoną będzie w wykonanie, jeżeli nabywca nie założy apelacji w terminie miesięcznym.
Po uznaniu sprzedaży za niedoszłą do skutku, przewyżka vadium odesłaną zostanie do depozytu sądowego, w myśl ustępu 1 art. 214, celem wydania, komu przypadnie, podług pierwszeństwa hipotecznego.
Kopja planu klasyfikacyjnego z poświadczeniem, że decyzja plan ten zatwierdzająca, stała się prawomocną, złożona będzie przy wniosku nabywcy do księgi hipotecznej dóbr wywłaszczonych. Takie same kopje zostaną wydane wierzycielom, którzy podług tego planu mają być zaspokojeni z sum, wniesionych przez nabywcę do depozytu sądowego.
Przy wydzierżawieniu dóbr przez władze administracyjne, żądaną będzie od Dyrekcji Głównej wiadomość, jakie są zobowiązania dóbr względem Towarzystwa. Zobowiązania te powinny być wykonane przez dzierżawcę.
Nadzór nad dobrami.
O zaprowadzeniu dozoru szczególnego, Dyrekcja Główna zawiadamia właściwego starostę.
Dozór szczególny może być zniesiony podług uznania Dyrekcji Głównej.
Członek władz Towarzystwa, nad którego dobrami dozór zaprowadzony został, obowiązkowo wychodki z urzędowania.
Koszta dozoru ponoszą dobra.
Dyrekcja Główna władną jest zmienić dozorcę przez siebie ustanowionego.
FUNDUSZ REZERWOWY.
Zaliczenia z funduszu rezerwowego powinny być zwracane temu funduszowi w miarę wpływów; bezpowrotne zaś straty Towarzystwa będą pokrywane ostatecznie funduszem rezerwowym.
Nadto, na mocy uchwały Ogólnego Zebrania Władz Towarzystwa, zatwierdzonej przez Ministra Skarbu, za kapitał należący do funduszu rezerwowego mogą być nabywane nieruchomości miejskie w zakresie oznaczonym tą uchwałą.
Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa, w razie uznanej konieczności szybszego zwiększenia funduszu rezerwowego, władnem jest zwiększać sumę, przelewaną z dochodów Towarzystwa, lub nawet postanowić przelew wszystkich dochodów Towarzystwa do pomienionego funduszu rezerwowego.
Do wzmiankowanych w artykule niniejszym dochodów nie zalicza się wpływów:
Zmniejszenia raty poborowej może nastąpić jedynie wówczas, gdy przewyżka rzeczona stanowić będzie co najmniej 1/4% od ogólnej sumy pożyczek zahipotekowanych. Zmniejszenie to obliczona będzie w stosunku sumy nominalnej pożyczki, obciążającej dobra.
Kapitał nominalny wszystkich wypuszczonych na zasadach powyższych obligacyj razem z sumą pożyczki, zaciągniętej w gotowiźnie, w żadnym razie nie może przewyższać sumy wszystkich zaległości, przypadających Towarzystwu od ogółu pożyczek, zahipotekowanych na dobrach.
Przypadająca na każde z tych dóbr część wzmiankowanego funduszu przechodzi z samego prawa, łącznie z prawem własności dóbr, na nabywcę tych dóbr.
Po zupełnem umorzeniu pożyczki przez spłatę ratami półrocznemi, właściciel odnośnych dóbr ma prawo żądać zwrotu z funduszu gwarancyjnego takiej sumy, jaka wypadnie w stosunku nominalnej sumy spłaconej z tych dóbr pożyczki do ogólnej nominalnej sumy pożyczek, dodatkowo funduszem gwarancyjnym zabezpieczonych.
W razie przedterminowej spłaty takiej pożyczki, zwrot funduszu gwarancyjnego, przypadającego na dane dobra, może nastąpić za potrąceniem dyskonta w stosunku procentowym, ustalanym przez Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa za czas do terminu umorzenia pożyczki przez spłatę ratami.
W razie spłaty przez normalne umorzenie pożyczki, z której powstał specjalny fundusz gwarancyjny, opłacającemu tę pożyczkę stowarzyszonemu z istniejącego w dacie spłaty specjalnego funduszu gwarancyjnego ulega zwrotowi taka suma, jaka wypadnie z tego funduszu w stosunku nominalnej sumy spłaconej pożyczki do ogólnej sumy nominalnej pożyczek, z których utworzono ten fundusz.
W razie przedterminowej spłaty wzmiankowanej pożyczki zwrotowi ze specjalnego funduszu gwarancyjnego ulegać będzie tylko suma, jaka wypadnie w stosunku umorzonej przez opłaty rat część spłaconej pożyczki do ogólnej nominalnej sumy pożyczek, z których powstał ten fundusz.
Przypadająca na każde dobra część wzmiankowanego funduszu przechodzi z samego prawa łącznie z prawem własności na nabywcę tych dóbr.
TYTUŁ IX128
O POŻYCZKACH, ZACIĄGANYCH PRZEZ TOWARZYSTWO.
Pożyczki takie mogą być zaciągane i pod formą wypuszczenia obligacyj niezależnie od obligacyj, przewidzianych w art. 263 ustawy niniejszej.
Warunki wypuszczenia i wzory obligacyj podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Skarbu.
Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa, uchwalając zaciągnięcie pożyczki, określi jednocześnie wysokość opłat za administrację i czas, przez jaki mają być pobierane, z wyliczeniem aby przy uwzględnieniu kosztów utrzymania instytucji wystarczyły na umorzenie pożyczki i opłatę procentów.
W okresie amortyzacji pożyczki, zaciągniętej przez Towarzystwo, występujący z Towarzystwa przez przedterminową spłatę pożyczki Towarzystwa, ciążącej na dobrach, winien uiścić jednocześnie część wypadających na te dobra opłat na administrację, przeznaczoną na spłatę pożyczki, zaciągniętej przez Towarzystwo, za czas do ukończenia powyższego okresu amortyzacyjnego.
O ROZWIĄZANIU TOWARZYSTWA.
Przepisy przechodnie.
Sprostowanie.
W nadesłanym do druku, a ogłoszonym w Dz. U. № 79 poz. 720, oryginale Ustawy Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie były następujące błędy pisarskie, co niniejszym prostuje się:
w artykule: | wiersz: | wydrukowano: | winno być: |
13 | 1 | nakładania | układania |
44 | p. 83 | dorocznych | corocznych |
55 | 4 | Komitetu | Komitetu |
59 | 8 | przez | praw |
81 | p. 14 | procentu z | procentu i |
91 | 4 | nieruchomości | nieruchomej |
107 | 1 | podwyżki | pożyczki |
112 | 3 | zaświadczenie | z zaświadczenie |
115 | 4 | oprocentowanych | oprocentowania |
125 | 17 | pożyczki | pożyczki |
130 | 2 | dóbr | dóbr |
132 | 5 | pozostałe | pozostałej |
134 | 6 | działów | działów, do |
145 | 4 | pożyczkę | pożyczkę |
145 | 5 | do niej | do nich |
155 | 16 | opłacającemu | spłacającemu |
163 | 1 | zastawne | i zastawne |
173 | 3 | wyborów | wyboru |
188 | 1 | stowarzyszonych | stowarzyszonych |
207 | 3 | pożyczek | pożyczki |
214 | p. 115 | jakaby, pozostała | jakaby pozostała, |
214 | p. 25 | oddział | nie oddzielnie |
214 | p. 55 | opłat | opłat |
224 | 2 | chwili | i chwili |
227 | 6 | mieszkaniu | zamieszkaniu |
230 | 9 | dostateczny | ostateczny |
230 | 18 | miejscu | w miejscu |
234 | p. 19 | zalegają); | zalegają), |
234 | ustęp końc. 2 | określonych | określony |
240 | 7 | licytacji | relicytacji |
242 | 5 | należności | należności i |
242 | 5 | tych | tej |
243 | 4 | odpisu | opisu |
245 | 7 | właścicielowi | właścicielowi. |
jeżeli | Jeżeli | ||
246 | 7 | wszystkie | wszelkie |
247 | 2 | podniesionych | poniesionych 2631 5 art. 981 art. 981 |
- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1925 r. (Dz.U.25.62.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1925 r.
- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 grudnia 1925 r. (Dz.U.25.127.905) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 grudnia 1925 r.
- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1925 r. (Dz.U.25.62.436) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 czerwca 1925 r.
- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1927 r. (Dz.U.27.12.94) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 lutego 1927 r.
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.1922.79.720 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Ustawa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie. |
Data aktu: | 04/09/1922 |
Data ogłoszenia: | 26/09/1922 |
Data wejścia w życie: | 26/09/1922 |