Przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. o zniesieniu mocy obowiązującej ustawy z dnia 20 maja 1921 r. o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego i o wstrzymaniu potrącania podatku dochodowego przez służbodawców na zasadzie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 31 stycznia 1922 r.
w przedmiocie przepisów wykonawczych do ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. o zniesieniu mocy obowiązującej ustawy z dnia 20 maja 1921 r. o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego i o wstrzymaniu potrącania podatku dochodowego przez służbodawców na zasadzie ustawy z dn. 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym.

Na mocy art. 8 ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 11 poz. 86) o zniesieniu mocy obowiązującej ustawy z dn. 20 maja 1921 r. o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego (Dz. U. R. P. № 47, poz. 287) i o wstrzymaniu potrącania podatku dochodowego przez służbodawców na zasadzie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym (Dz. U. R. P. № 82, poz. 550) zarządza się co następuje:

Do art. 4 ustawy.

§  1.
Płatnicy daniny, wymieni w art. 2 cz. I i IV tudzież w art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. r. 1922 № 1, poz. 1), mający w myśl art. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 11, poz. 86) prawo do zażądania zwrotu podatku dochodowego, winni pokwitowania na wpłacony tymczasowy podatek dochodowy za lata podatkowe 1920 i 1921 okazać tej kasie poborowej (zarządu gminnego-magistratu), która jest właściwa do pobrania od nich daniny i w której znajdują się księgi poboru (listy rozkładu) daniny względnie listy lokatorów. O ile wspomniana kasa poborowa stwierdzi, że wpłacona przez poszczególnego płatnika kwota tymczasowego podatku dochodowego za powyższe lata przewyższa 1/4 część kwoty daniny od niego przypadającej, powinna niezwłocznie wypisać na drugiej stronie pokwitowania, ile wynosi łączna suma daniny, przypadająca od danego płatnika, stwierdzić słowami tę kwotę, wyszczególnić kategorję daniny i umieścić bezpośrednio pod tem pieczęć gminną i podpisy wójta (burmistrza i t. p.) oraz kasjera względnie funkcjonarjusza gminnego, zajętego poborem i księgowaniem wpłat daniny.
§  2.
Z pokwitowaniem na wpłacony podatek dochodowy, zaświadczonem w trybie wskazanym w paragrafie poprzednim, winien płatnik zgłosić się do tej władzy podatkowej I instancji, która dokonała wymiaru tymczasowego podatku dochodowego. Władza ta jest obowiązana w tym samym dniu, w którym płatnik się zgłosi, zbadać, czy zachodzą warunki do zarządzenia zwrotu w myśl art. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 11, poz. 86), a w danym wypadku, w tymże dniu wystawić zwykłym trybem (§ 27 i następne przepisów rachunkowo-kasowych) asygnację zwrotu różnicy między kwotą wpłaconego podatku dochodowego a 1/4 częścią daniny.
§  3.
Każde zarządzenie zwrotu, o którem mowa w paragrafie poprzednim, władza podatkowa i instancji wpisze do kontroli, która winna być zaprowadzona według wzoru № 1.

Do tej kontroli należy wciągać zgłaszających się płatników w porządku chronologicznym i okazane przez płatnika pokwitowania na zapłacony tymczasowy podatek dochodowy należy dołączyć do kontroli, a w miejsce tych pokwitowań dać płatnikowi zawiadomienie według wzoru № 2, którego kopję sporządzoną przez kalkę należy dołączyć do asygnacji.

§  4.
O ile wpłata podatku dochodowego nastąpiła w bieżącym okresie budżetowym, władza podatkowa I instancji zarządzi zwrot ze sum obrotowych, o ile zaś wpłata była uskutecznioną w poprzednim okresie budżetowym, zwrot uskuteczniony będzie ze specjalnego kredytu, który się otwiera do dyspozycji władz podatkowych I instancji.
§  5.
Po dokonaniu czynności, wskazanych w § 3, władza podatkowa I instancji przesyła asygnację kasie skarbowej do dokonania wypłaty, wręcza talon płatnikowi i skierowuje go do tejże kasy po odbiór kwoty przekazanej mu do wypłaty.

Kasa skarbowa winna uskutecznić wypłatę w tym samym dniu, w którym płatnik się zgłosi i uwidocznić odpisanie zwróconej (asygnowanej) kwoty tymczasowego podatku dochodowego w księdze bierczej (likwidacyjnej, kontowej) tego podatku.

§  6.
Jeżeli płatnik oświadczy, że przekazaną mu do zwrotu kwotę tymczasowego podatku dochodowego przeznacza na zapłacenie przypadającej od niego daniny - to kasa skarbowa przyjmuje kwotę przypadającej od płatnika daniny i zawiadamia o tem właściwą kasę poborową stosownie do instrukcji kasowej, dotyczącej poboru daniny.
§  7.
Postanowienia paragrafów poprzednich stosuje się odpowiednio także do płatników innych kategorji daniny niż wymienionych w § 1, z tą zmianą, że pokwitowania na zapłacony podatek dochodowy należy okazać władzy podatkowej I instancji, właściwej do sprawdzenia obliczenia daniny, tudzież, że władza zamieszcza na tychże pokwitowaniach zaświadczenia, o których mowa w § 1.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w tycie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

KSIĘGA ZWROTÓW TYMCZASOWEGO PODATKU DOCHODOWEGO

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  2

ZAWIADOMIENIE.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Sprostowanie:

W Dz. W. R. P. z d. 9.II- 1922 r. № 9, poz. 61 w rozporządzeniu. Min. Spr. Wojsk, z d. 31.I. 1922 r. wydanem w porozumieniu z Min. Spr. Wewn. i Min. b. Dz. Pr. w przedmiocie powołania mężczyzn uifcdzonych w roku 1901 do czynnej służby wojskowej w szeregach wojska stałego

w § 4 w wierszu trzecim wydrukowano: "1921" winno być: "1901".

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1922.11.103

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 24 stycznia 1922 r. o zniesieniu mocy obowiązującej ustawy z dnia 20 maja 1921 r. o tymczasowym poborze państwowego podatku dochodowego i o wstrzymaniu potrącania podatku dochodowego przez służbodawców na zasadzie ustawy z dnia 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym.
Data aktu: 31/01/1922
Data ogłoszenia: 23/02/1922
Data wejścia w życie: 23/02/1922