Zm.: Taryfa Ogólna na przewóz towarów, zwłok i zwierząt, obowiązująca od dnia 1 czerwca 1920 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOLEI ŻELAZNYCH
z dnia 11 czerwca 1920 r.
w przedmiocie zmian i uzupełnień Taryfy Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt, obowiązującej od dnia 1 czerwca 1920 r.

Na mocy dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. (Dz. Praw № 14, poz. 152), konstytucyjnie zatwierdzonego w dniu 7 kwietnia 1919 r. (Monitor Polski № 82) i w porozumieniu z Ministerstwami Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz b. Dzielnicy Pruskiej niniejszem zarządzam, aby z dniem 1 lipca 1920 roku w Taryfie Ogólnej na przewóz towarów, zwłok i zwierząt, obowiązującej od dnia 1 czerwca r. b. wprowadzone zostały następujące zmiany i uzupełnienia:
WE "WSTĘPIE".

W ustępie II-m w wierszu drugim po słowach: "kolei normalnotorowych" dodaje się "oraz szeroko-torowych".

Z wykazu kolei prywatnych okręgu Lwowskiego skreśla się linja "Sapieżanka-Krystynopol", jako wchodząca obecnie w skład kolei państwowych.

Ustęp III-ci uzupełnia się w sposób następujący: "W komunikacji pomiędzy stacjami kolei lokalnej Lwów Podhajce i Lwów Stojanów (z wyjątkiem stacji Lwów i Lwów Podzamcze), a stacjami kolei państwowych, położonemi na zachód i południe od Lwowa, przewoźne oblicza się. oddzielnie do i od st. Lwów.

W komunikacji między stacjami Wschodnio-Galicyjskich kolei lokalnych (z wyjątkiem stacji Berezowica-Ostrów), a stacjami kolei państwowych (z wyjątkiem st. Tarnopol), przewoźne oblicza się oddzielnie do i od st. Tarnopol.

W CZĘŚCI I. "PRZEPISY PRZEWOZOWE".

W art. 70: "Nieprawidłowe obliczanie przewoźnego" zdanie pierwsze ustępu l-go otrzymuje brzmienie następujące: "W razie nieprawidłowego zastosowania taryfy lub błędnego obliczania przewoźnego i opłat dodatkowych, różnica pomiędzy sumą należną, a pobraną powinna być zwrócona, względnie pobrana dodatkowo".

W art. 73: "Dodatkowe zlecenia" postanowienie wykonawcze do ust. 4 uzupełnia się słowami: "od chwili wysłania zawiadomienia do stacji przeznaczenia".

W art. 77: "Sprawdzanie ilości, wagi i zawartości przesyłek na stacji przeznaczenia" postanowienie wykonawcze do ust. 2 go otrzymuje brzmienie następujące: "Jeżeli sprawdzenie wagi przesyłki nie wykaże różnicy większej nad 2%, względnie 1% wagi. podanej w liście przewozowym porównaj art. 87), to wagę tę uważać należy za zgodną z rzeczywistością".

W art. 82: "Ustalenie przez kolej braku wagi towaru lub jego ilości, uszkodzenia lub zaginięcia przesyłki" w wierszu drugim ustępu 3-go po słowach "bezstronni świadkowie" dodać "a w razie potrzeby i rzeczoznawca".

W art. 88: "Wysokość odszkodowania za zaginięcie, brak albo uszkodzenie przesyłki". Ust. 4-ty zmienia się w sposób następujący:

"4. W myśl ustępu 1 go niniejszego artykułu Minister Kolei Żelaznych w porozumieniu z Ministerstwami Skarbu oraz Przemysłu i Handlu ustala czasowo normę maksymalną, ograniczającą wysokość odszkodowania, przypadającego za zaginięcie lub brak przesyłki na 50 mk. za 10 kg.".

W ZAŁĄCZNIKU A. DO "PRZEPISÓW PRZEWOZOWYCH".

W art. 2: w wierszu 3-m termin 48 godzin zmienia się na 24 godziny, zgodnie z art. 50 "Przepisów Przewozowych".

W CZĘŚCI II. "POSTANOWIENIA TARYFOWE".

W ust. 27-m: do punktu a) dodaje się odsyłacz treści następującej:

"*) Przepisy Przewozowe wymagają przewozu w wagonach krytych następujących ładunków:

a) zwłok w trumnach lub skrzyniach,

b) zwierząt domowych żywych,

c) przedmiotów, zagrażających niebezpieczeństwem wybuchu, a wyszczególnionych w załączniku B. do Przepisów Przewozowych, a mianowicie: materjałów wybuchowych (gr. I a), amunicji (gr. I b), materjałów zapalających i ogni sztucznych (gr. I c), oraz materjaiów, wytwarzających w zetknięciu z wodą gazy zapalne lub pod trzymujące palenie (gr. I e).

W ust. 52 m: w wierszu drugim po słowach "przy przesyłkach drobnych" dodaje się "lub pośpiesznych",

W ust. 54-m: w wierszu drugim po słowach "jako przesyłki drobne" dodaje się "lub pośpieszne".

W ust. 56 i 58 m: opłata za wagon ochronny podnosi się z 2-ch do 4-ch mk. za wagon i kilometr.

Ust. 69 ty otrzymuje brzmienie następujące: "Przewoźne za towary przewożone luzem, t. j. bez opakowania i bez wskazania ilości sztuk lub bez należytego cechowania i numerowania każdej sztuki, oblicza się przy wszelkiej wadze, najmniej za 10.000 kg. Wykaz towarów, za przewóz których opłata oblicza się za całkowitą ładowność podstawionego wagonu, podany jest w rozdziale I ustęp 18".

Wprowadza się rozd. XXII "Przewóz do i od ładowni, połączonych z węzłem kolejowym osobnemi bocznicami" treści następującej: "80. Za przewóz do i od ładowni, połączonych z węzłem kolejowym osobnemi bocznicami, opłata oblicza się albo na podstawie osobnych umów, jeżeli bocznice należą do osób prywatnych, albo na zasadach ogólnych, o ile odległości ich podane są w kilometrowskazie. Osobne opłaty za bocznice pobierają się w niżej podanych wypadkach:

a)
Za przewóz pomiędzy stacją Lwów-Podzamcze a ładownią Lwów- Podzamcze-Rzeźnia:

zwierząt żywych i przesyłek wagonowych, od wagonu 25 mk. przesyłek drobnych za 100 kg 1,5 mk.

b)
za przewóz pomiędzy stacją Podgórze-Płaszów a ładownią Podgórze-Wisła:

przesyłek wagonowych, od wagonu 40 mk.

przesyłek drobnych, za 100 kg 3 mk.

c)
za podstawienie wagonów kotłów (cystern) w Borysławiu-Tustanowicach pod nalewaki, od wagonu 10 mk.

W "WYKAZIE OPŁAT DODATKOWYCH".

W ust. 5-m: "Opłaty za załadowanie, wyładowanie lub przeładowanie" w wierszu 5-m po słowach "za przeładowanie" dodaje się "w drodze lub przy przejściu na kolej o innej szerokości toru".

W ust. 6 m: "Opłaty za przechowanie przesyłek (składowe i placowe)" w zdaniu ostatnim termin wolny od składowego ustala się, zgodnie z art. 80 "Przepisów Przewozowych", na 12 godzin służbowych.

W ust. 7-m: "Opłaty za przetrzymanie wagonu (postojowe)" (str. 94) zdanie "Termin wolny od postojowego i t. d." do końca tegoż ustępu otrzymuje, zgodnie z art. 80 "Przep. Przew.", brzmienie następujące: "Termin wolny od postojowego stanowi dla przesyłek, załadowanych przez nadawcę - 6 godzin służbowych, licząc od chwili podstawienia wagonu do naładowania; dla przesyłek zaś wyładowywanych przez odbiorcę-6 godzin służbowych, licząc od chwili zawiadomienia odbiorcy o przybyciu przesyłki. Wyjątek stanowią przesyłki ropy, nafty i t p. w wagonach-kotłach, co do których patrz postanowienia wykonawcze do artykułu 80".

W CZĘŚCI III. "NOMENKLATURA I KLASYFIKACJA TOWARÓW". 1

W grupie 22: "Zwierzęta domowe żywe" normy załadowania do wagonu koni, bydła i cieląt podnoszą się w stosunku następującym:

zamiast należy
dla koni, kuców, źrebiąt, mułów i osłów 6 8
8 10
10 12
dla bydła rogatego rosłego 8 12
10 14
12 16
dla cieląt 16 30
20 40
24 50
w wagonie o jednej podłodze
dla świń, wieprzy i prosiąt 25 40
40 80
w wagonie o dwóch podłogach
50 80
80 160
o jednej podłodze
w wagonie dla baranów, owiec, jagniąt, kóz, kozłów i koźląt 35 40
50 60
w wagonie o dwóch podłogach
70 80
100 120

Grupa 41 "Budulec drzewny" otrzymuje redakcję następującą:

Klasa i taryfy dla przesyłek UWAGI
drobnych półwag. wagonowych
Budulec nieobrobiony: w korze lub bez kory, w okrąglakach, kłodach, pniach i klocach, dłuższych nad 2,5 metra I I b*) II b*) b*) Za budulec nieobrobiony i obrobiony, przewożony dla odbudowy kraju za świadectwami odnośnych urzędów, przewoźne oblicza się przy przesyłkach półwagonowych wedle kl. IV. a całowagonowych wedle kl. VI.
Budulec obrobiony; piłowany (tarty), ciosany, strugany, szpuntowany lub heblowany, również fugowany i falcowany, jako to: deski, bale, belki, dyle, listwy, krokwie, łaty i t. d. I Ib*) II b*) c) Za podkłady kolejowe, w tej liczbie przesycone przetworami chemicznemi, przewożone dla potrzeb kolei za świadectwami odnośnych urzędów, przewoźne oblicza się przy przesyłkach wagonowych wedle kl. VII
Podkłady kolejowe I I II c)
Stemple górnicze (podpórki kopalniane), koły, tyki, żerdzie, pręty i t. p. I V VII
Kostki brukowe i słupy telegraficzne oraz telefoniczne, w tej liczbie przesycone przetworami chemicznemi I V VII
Cienkie deseczki fornierowe pojedyncze oraz deski sklejone z kilku deseczek fornierowych I II III
Kora drzewa korkowego, wyroby

z korka i masa korkowa

I II III
Bambus I II III

W grupie 43: "Wyroby z drzewa i innych materjałów leśnych" wstawia się nowa pozycja: "Klepki dębowe, beczkowe" opłacające przy przesyłkach drobnych i półwagonowych kl. I, a całowagonowych kl. II. W zależności od tego pozycja następna "Klepki" otrzymuje wyjaśnienie "oprócz dębowych". Wprowadza się również nowa pozycja: "Posadzki w taflach i klepkach" z opłatą przy przesyłkach drobnych kl. I, półwagonowych kl. I c), a całowagonowych kl. II c). Jednocześnie w "Uwagach" winną być zamieszczona uwaga następująca: "c) Za posadzki w taflach i klepkach, przewożone dla budowy w kraju za świadectwami odnośnych urzędów przewoźne oblicza się przy przesyłkach półwagonowych wedle kl. III, a całowagonowych wedle kl. IV".

Grupa 49: "Nafta i jej pochodne oraz wosk ziemny" otrzymuje następującą redakcję:

Klasa taryfy dla przesyłek UWAGI
drobnych półwag. wagonowych
Wszystkie przedmioty tej grupy, oprócz niżej wymienionych I I I f) f) Za ropą (naftą surową) oraz za naftę oczyszczoną, benzynę i smary, przewożone za świadectwami odnośnych urzędów do składów rządowych lub rafinerji krajowych, przewoźne oblicza się przy przesyłkach wagonowych wedle kl. III-ej.
Mazut, nafta motorowa, ropał I II IV
Smoła naftowa, gudron i odpadki z rafinerji naftowych I III V

W grupie 55: "Kamienie i minerały, oprócz jubilerskich" uwaga f) otrzymuje uzupełnienie następujące: "Za kamienie surowe, łupane, kruszon e, nieobrobione, przewożone do brukowania ulic i budowy dróg bitych za świadectwami odnośnych urzędów, przewoźne oblicza się wedle stawki 2 fen. za każdy kilometr i 100 kg.".

W CZĘŚCI IV. "SZEMATY TARYFOWE I TABLICE OPŁAT PRZEWOZOWYCH.

W dziale A. "Szematy opłat taryfowych" w klasie przesyłek pośpiesznych oraz w klasach I, II, III i IV przesyłek zwyczajnych znosi się różniczkowanie opłat, wobec czego otrzymują one redakcję następującą:

Klasa przesyłek pośpiesznych:

Od 1 do 100 km. po 30 fenigów za 100 kg. i każdy kilometr; za odległości powyżej 100 km. obliczenie dokonywa się wedle stref 10-kilometrowych z zastosowaniem opłaty, przypadającej z obrachunku po 30 fen. za połowę strefy.

Oprócz tego pobiera się stała opłata stacyjna w wysokości 2 mk. za każde 100 kilogramów.

Klasa I przesyłek zwyczajnych:

Od 1 do 100 km. po 20 fenigów za 100 kg. i każdy kilometr; za odległości powyżej 100 km. obliczenie dokonywa się wedle stref 10 kilometrowych z zastosowaniem opłaty, przypadającej z obrachunku po 20 fen. za połowę strefy.

Oprócz tego pobiera się stała opłata stacyjna w wysokości 1 mk. 20 fen. za każde 100 kilogramów.

Klasa II przesyłek zwyczajnych:

Od 1 do 100 km. po 16 fenigów za 100 kg. i każdy kilometr; za odległości powyżej 100 km. obliczenie dokonywa się wedle stref 10 kilometrowych z zastosowaniem opłaty, przypadającej z obrachunku po 16 fen. za połowę tsrefy.

Oprócz tego pobiera się stała opłata stacyjna w wysokości 1 mk. 20 fen. za każde 100 kilogramów.

Klasa III przesyłek zwyczajnych:

Od 1 do 100 km. po 12 fenigów za 100 kg. i każdy kilometr; za odległości powyżej 100 km. obliczenie dokonywa się wedle stref 10-kilometrowych z zastosowaniem opłaty, przypadającej z obrachunku po 12 fen. za połowę strefy.

Oprócz tego pobiera się stała opłata stacyjna w wysokości 80 fen. za każde 100 kilogramów.

Klasa IV przesyłek zwyczajnych:

Od 1 do 100 km. po 10 fenigów za 100 kg. i każdy kilometr; za odległości powyżej 100 km. obliczenie dokonywa się wedle stref 10-kilometrowych z zastosowaniem opłaty, przypadającej z obrachunku po 10 fen. za połowę, strefy.

Oprócz tego pobiera się stała opłata stacyjna w wysokości 80 fen. za każde 100 kilogramów.

W zależności od tego podlegają zawieszeniu tablice opłat przewozowych dla wyżej wymienionych klas, podane w dziale B tejże części IV-ej.

1 Zgodnie z pkt 1, 2 i 3 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1920 r. (Dz.U.20.60.375) w części III-ej "Nomenklatura i klasyfikacja towarów" nin. rozporządzenia z dniem 15 lipca 1920 r. wprowadza się następujące zmiany:

1. w grupie 41 "Budulec drzewny" klasa taryfy dla budulca nieobrobionego winna stanowić dla przesyłek półwagonowych trzecią klasą, całowagonowych piątą klasę, dla budulca obrobionego odpowiednio drugą i czwartą klasę, dla podkładów kolejowych czwartą i szóstą klasę;

2. W grupie 43 "Wyroby z drzewa" pozycje "klepki dębowe beczkowe" oraz "posadzki w taflach i klepkach" winny otrzymać dla przesyłek półwagonowych drugą klasę, całowagonowych trzecią klasę;

3. w grupie 49 "Nafta i jej pochodne" pozycja "wszystkie przedmioty tej grupy, oprócz niżej wymienionych" winna otrzymać dla przesyłek całowagonowych drugą klasę.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.51.313

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: Taryfa Ogólna na przewóz towarów, zwłok i zwierząt, obowiązująca od dnia 1 czerwca 1920 r.
Data aktu: 11/06/1920
Data ogłoszenia: 26/06/1920
Data wejścia w życie: 01/07/1920