Podatek od skrzynek depozytowych (safes).

USTAWA
z dnia 8 czerwca 1920 r.
o podatku od skrzynek depozytowych (safes).

Art.  1.

Od 1 lipca roku 1920 wprowadza się podatek od skrzynek depozytowych.

Art.  2.

Opodatkowaniu podlegają wszelkie instytucje kredytowe i domy bankowe oraz wogóle wszystkie osoby prawne i fizyczne, które odnajmują skrzynki depozytowe.

Art.  3.

Podstawę do wymiaru podatku stanowi ilość przeznaczonych do odnajmu skrzynek depozytowych i ich rozmiar wedle stanu z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego.

Art.  4. 1

Stawka podatkowa od jednej skrzynki depozytowej rocznie wynosi:

a)
do 10.000 cm.3 objętości 6.000 mk.
b)
ponad 10.000 do 20.000cm.3 objętości 25.000
c)
ponad 20.000 cm.3 objętości 50.000.
Art.  5. 2

Instytucje i osoby, obowiązane do opłacenia podatku w myśl art. 1, powinny przed 31 stycznia każdego roku obliczyć stawki podatkowe, przypadające w myśl poprzedniego artykułu od ilości i rozmiaru przeznaczonych do odnajmu skrzynek depozytowych i w tym samym terminie wnieść do kasy skarbowej łączną sumę rocznego podatku.

Podatek, przypadający za czas od 1 lipca do końca grudnia 1920 r. w normie półrocznej obliczyć należy według stanu z dniem 1 lipca 1920 roku i wnieść do kasy skarbowej w ciągu jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Podatek, w terminie nie uiszczony, uważa się za zaległość. Od zaległych sum podatku od skrzynek depozytowych pobiera się kary za zwłokę w wysokości 10% miesięcznie. Zaległy podatek ściąga Się przymusowo wraz z karami za zwłokę i kosztami egzekucyjnemi.

Art.  6.

W ciągu ośmiu dni po upływie terminów, oznaczonych w poprzednim artykule, płatnicy obowiązani są złożyć władzy skarbowej pierwszej instancji wykaz, zawierający ilość przeznaczonych do odnajmu skrzynek depozytowych i ich wymiary tudzież cyfrowe obliczenie przypadającego podatku.

Art.  7.

Władza skarbowa sprawdza dane zawarte w wykazie i w razie wątpliwości co do prawidłowości obliczenia podatku deleguje swego urzędnika do sprawdzenia właściwych danych na miejscu.

Płatnicy obowiązani są na żądanie delegata władzy skarbowej zezwolić na obejrzenie oddziału skrzynek depozytowych i sprawdzenie danych zawartych w wykazie.

O obejrzeniu i sprawdzeniu spisuje się protokuł w obecności płatnika lub jego zastępcy.

Art.  8. 3

Jeżeli po sprawdzeniu wykazu okaże się, że podatek obliczono i zapłacono w kwocie niższej od przepisanej niniejszą ustawą, władza skarbowa wzywa piśmiennie płatnika, aby dodatkową kwotę podatku, powiększoną pięciokrotnie, wpłacił do kasy skarbowej w ciągu czternastu dni od dnia doręczenia wezwania.

Dodatkowy podatek, nie uiszczony w tym terminie, uważa się za zaległość. Od zaległych sum podatku od skrzynek depozytowych pobiera się kary za zwlokę w wysokości 10% miesięcznie. Zaległy podatek ściąga się. przymusowo wraz z karami za zwłoką i kosztami egzekucyjnemi.

Art.  9.

Przeciwko postanowieniu o ściągnięciu podatku dodatkowego płatnikowi służy prawo odwołania się do władzy skarbowej drugiej instancji w terminie czterotygodniowym, licząc od dnia następnego po doręczeniu odnośnego wezwania. Władza ta rozstrzyga ostatecznie.

Odwołanie się nie wstrzymuje obowiązku zapłacenia podatku dodatkowego.

Art.  10.

Gdy oddział skrzynek depozytowych otworzono w ciągu roku podatkowego, obowiązek podatkowy rozpoczyna się od najbliższego następującego po otwarciu ćwierćrocza kalendarzowego.

W tym wypadku należy z podatku, przypadającego na cały rok, zapłacić tylko tę część, jaka wypadnie stosunkowo za ten krótszy okres czasu.

Podatek, przypadający za ten okres czasu, należy przy zastosowaniu postanowień art. 6 wpłacić w ciągu pierwszego miesiąca tego ćwierćrocza, od którego rozpoczął się obowiązek podatkowy.

Art.  11. 4

Za niezłożenie wykazu, wymienionego w art. 6 niniejszej ustawy, w przepisanym terminie, władza skarbowa pierwszej instancji ma prawo wymierzyć grzywnę do wysokości 1.000.000 mk. Grzywna ta może być powtarzana.

Art.  12.

Przeciwko orzeczeniu każdemu płatnikowi służy prawo odwołania się do władzy skarbowej drugiej instancji, która rozstrzyga sprawę ostatecznie.

Termin do złożenia odwołania, które składa się u właściwej władzy skarbowej pierwszej instancji, wynosi 8 dni od doręczenia orzeczenia karnego.

Art.  13.

Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Skarbu.

1 Art. 4 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz.U.23.54.377) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1923 r.
2 Art. 5 zmieniony przez art. 2 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz.U.23.54.377) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1923 r.
3 Art. 8 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz.U.23.54.377) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1923 r.
4 Art. 11 zmieniony przez art. 4 ustawy z dnia 1 maja 1923 r. (Dz.U.23.54.377) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1923 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.50.305

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Podatek od skrzynek depozytowych (safes).
Data aktu: 08/06/1920
Data ogłoszenia: 23/06/1920
Data wejścia w życie: 01/07/1920