Opłaty za czynności urzędów celnych na obszarze b. zaboru rosyjskiego, dokonywane poza obrębem placu urzędowego lub w czasie pozaurzędowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 maja 1920 r.
w przedmiocie opłat za czynności urzędów celnych na obszarze b. zaboru rosyjskiego, dokonywane poza obrębem placu urzędowego lub w czasie pozaurzędowym. *

Na zasadzie ostatniego ustępu art. 15 rozporządzenia o taryfie celnej z 4 listopada 1919 r. (Dz. Ustaw Nr 95, poz. 510) zarządzam w przedmiocie opłaty za czynności urzędów celnych na obszarze b. zaboru rosyjskiego, dokonywane poza obrębem placu urzędowego lub w czasie pozaurzędowym, tymczasowo, aż do czasu jednolitego unormowania tej sprawy dla obszaru całego Państwa, co następuje:
Strony, w których interesie i na których prośbę urząd celny dokonuje odprawy towarów poza obrębem placu urzędowego lub w czasie pozaurzędowym, obowiązane są do uiszczenia opłaty w wysokości 25 mk. za godzinę, licząc część godziny za całą, na rzecz każdego z urzędników celnych, dokonujących odprawy, w połowie zaś tej kwoty na rzecz każdego z zatrudnionych przy odprawie pomocniczych funkcjonarjuszów celnych, z tem jednak ograniczeniem, iż oplata za czynności uskutecznione w jednym dniu nie może przewyższać kwoty 75 mk. na osobę jednego urzędnika, względnie 35 mk. 50 fen. na osobę jednego pomocniczego funkcjonarjusza celnego.

Na czas pobierania przez funkcjonarjuszów państwowych dodatku drożyźnianego ustanawia się uzupełnienie powyższych opłat w wymiarze ustalonym dla uzupełnienia djet normalnych.

Za dopełnienie odprawy celnej poza obrębem placu urzędowego i poza siedzibą urzędu należy się funkcjonarjuszom celnym oprócz wymienionej wyżej opłaty także zwrot kosztów przejazdu według obowiązującej taryfy.

Na wysokość opłaty za odprawę towarów poza placem urzędowym nie wpływa okoliczność, czy czynność urzędową przedsięwzięto w godzinach urzędowych, czy też poza niemi.

Przypadające opłaty mają strony wpłacać do kasy urzędu celnego za pokwitowaniem, w którem ma być wymieniony tak rodzaj czynności pozaurzędowej, jako też czas jej trwania.

Urzędy celne zapisują wpłacone kwoty na przychód w dzienniku przychodu, a następnie wypłacają je wchodzącym w rachubę funkcjonarjuszom za pokwitowaniem, które ma być dołączone do dotyczącej pozycji rozchodu. Wypłacone kwoty należy zapisywać na rozchód w dzienniku rozchodu.

Zezwolenia na odprawę towarów, poza placem urzędowym, w siedzibie urzędu dla instytucji rządowych i zakładów dobroczynnych oraz w tych wypadkach, kiedy z powodu wielkich rozmiarów towarów jest niemożliwe przeprowadzenie rewizji w urzędzie celnym, jak również na odprawę, w urzędzie, lecz w czasie pozaurzędowym, mogą udzielać kierownicy urzędów celnych na własną odpowiedzialność i tylko w razie istotnej potrzeby. Za prawidłowy bieg służby w godzinach pozaurzędowych są osobiście odpowiedzialni kierownicy urzędów celnych.

Na dokonanie odprawy towarów, poza placem urzędowym, w siedzibie urzędu we wszystkich innych wypadkach, z wyjątkiem wyżej wyszczególnionych, oraz na dokonanie odprawy towarów, poza siedzibą urzędu, wymagane jest pozwolenie władzy celnej II instancji.

Dotychczasowe zarządzenia wydane w tym przedmiocie uchyla się.

* Rozporządzenie zmienione przez:

- rozporządzenie z dnia 24 lutego 1921 r. (Dz.U.21.27.158) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 marca 1921 r.

- rozporządzenia z dnia 31 maja 1921 r. (Dz.U.21.50.311) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1921 r.

- rozporządzenia z dnia 15 grudnia 1921 r. (Dz.U.21.106.779) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1921 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.43.262

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty za czynności urzędów celnych na obszarze b. zaboru rosyjskiego, dokonywane poza obrębem placu urzędowego lub w czasie pozaurzędowym.
Data aktu: 10/05/1920
Data ogłoszenia: 31/05/1920
Data wejścia w życie: 15/06/1920