Ustawa tymczasowa o płacy nauczycieli publicznych szkół elementarnych.

USTAWA TYMCZASOWA
o płacy nauczycieli publicznych szkół elementarnych.

My, RADA REGENCYJNA KRÓLESTWA POLSKIEGO, za zgodą RADY STANU, postanowiliśmy i stanowimy, co następuje:

Zanim wydana zostanie w drodze prawodawczej ustawa zasadnicza, określająca kwalifikacje i wynagrodzenia nauczycieli szkół elementarnych, obowiązywać będą przepisy poniższe, dotyczące wszystkich nauczycieli, pracujących w publicznych szkołach elementarnych.

Art.  1.

Zasadnicza płaca nauczyciela w publicznej szkole elementarnej wynosi 1.200 marek polskich rocznie.

Art.  2.

Nauczycielom, których roczne wynagrodzenie, pobierane obecnie ze skarbu państwa, z funduszów gminnych lub z obu tych źródeł, łącznie z dotychczasowym dodatkiem wojennym, nie dosięga oznaczonej w poprzednim artykule kwoty 1.200 mk., wypłacona będzie ze skarbu państwa różnica pomiędzy sumą 1.200 mk., a sumą obecnie wypłacanych poborów.

Art.  3.

Oprócz zasadniczej płacy ze skarbu państwa lub z funduszów gminnych, lub z obu tych źródeł łącznie, bądź w wysokości określonej w art. poprzednim, bądź też w jakiejkolwiek wyższej normie, nauczyciele publicznych szkół elementarnych otrzymywać będą ze skarbu państwa dodatki do płacy, a mianowicie: dodatek za pięciolecia i wojenny dodatek drożyźniany.

Art.  4.

Wszyscy nauczyciele publicznych szkół elementarnych, którzy do d. 1 lipca b. r. pracowali zawodowo w szkolnictwie więcej niż pięć lat, otrzymują dodatki za pięciolecie: a) ci z nich, którzy do d. 1 lipca b. r. pracowali lat 5, otrzymują, począwszy od tej daty, dodatek 130 mk. rocznie, b) ci z nich, którzy do d. 1 lipca b. r. pracowali lat 10, otrzymują, począwszy od tej daty, dodatek 260 mk. rocznie; c) ci z nich, którzy do d. 1 lipca b. r. pracowali lat 15, otrzymują, począwszy od tej daty, dodatek 390 mk. rocznie; d) ci wreszcie, którzy do d. 1 lipca b. r. pracowali lat 20 lub więcej, otrzymują, począwszy od tej daty, dodatek 520 mk. rocznie.

Jeżeli termin 5 - letniej, 10 - letniej, 15 - letniej lub 20 - letniej pracy przypadnie na dzień, późniejszy od d. 1 lipca b. r., w tym jednak czasie, gdy ustawa niniejsza będzie miała jeszcze moc obowiązującą, odpowiedni dodatek będzie wypłacony od dnia, w którym upłynął termin wskazany.

Art.  5.

Do lat służby, w myśl art. 4, wliczona będzie praca zawodowa w szkolnictwie bez względu na to, pod jakim rządem szkolnictwo to się znajdowało.

Art.  6.

Wojenny dodatek drożyźniany otrzymywać będą wszyscy nauczyciele publicznych szkół elementarnych z wyjątkiem nauczycieli szkół, znajdujących się w Warszawie i Łodzi. W szkołach tych dwóch miast regulacja płac będzie określona przez zasadnicze ustawy szkolne.

Art.  7.

Wojenny dodatek drożyźniany dla nauczycieli nieżonatych nauczycielek niezamężnych, wdowców i wdów bezdzietnych, a także dla nauczycielek, których mężowie pobierają jako nauczyciele ten dodatek, wynosi: a) dla pracujących na wsi - 300 marek rocznie; b) dla pracujących w miastach, liczących nie więcej niż 20.000 ludności - 420 marek rocznie; c) dla pracujących w miastach, liczących powyżej 20.000 ludności - 540 marek rocznie.

Art.  8.

Wojenny dodatek, drożyźniany dla nauczycieli żonatych, nauczycielek zamężnych, bezdzietnych wynosi: a) dla pracujących na wsi - 420 marek rocznie; b) w miastach, liczących nie więcej niż 20.000 ludności - 540 marek rocznie; c) w miastach, liczących powyżej 20.000 - ludności - 660 marek rocznie.

Art.  9.

Wojenny dodatek drożyźniany dla nauczycieli żonatych, nauczycielek zamężnych, wdowców i wdów dzietnych wynosi: a) dla pracujących na wsi - 540 marek rocznie; b) w miastach, liczących nie więcej niż 20.000 ludności - 660 marek rocznie; c) w miastach, liczących powyżej 20.000 ludności - 780 marek rocznie.

Art.  10.

Na terytorjum okupacji austrjacko - węgierskiej pobory nauczycieli obliczane będą według norm, w niniejszej ustawie przewidzianych, w walucie koronowej, w stosunku 150 halerzy za 1 markę polską.

Art.  11.

Wszelkie dopłaty i dodatki, w ustawie niniejszej przewidziane, liczone będą od d. 1 lipca 1918 r. i płatne w ratach miesięcznych łącznie z płacą zasadniczą.

Art.  12.

Dopłaty i dodatki, w ustawie niniejszej przewidziane, zastępują wszelkie dodatki służbowe dla nauczycieli, ustanowione przez rząd rosyjski.

Dan w Warszawie, dnia 19 września 1918 roku.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz. Praw P. Pol.1918.17.45

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ustawa tymczasowa o płacy nauczycieli publicznych szkół elementarnych.
Data aktu: 19/09/1918
Data ogłoszenia: 29/11/1918
Data wejścia w życie: 19/09/1918