Parlament znowelizował ustawę, która umożliwia realizowanie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zdaniem Resortu Zdrowia, leczenia psychiatryczne trzeba w Polsce unowocześnić.
Głównym celem programu jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej, dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form pomocy umożliwiających życie w środowisku rodzinnym i społecznym. W ramach programu prowadzone będą także działania profilaktyczne oraz zapobiegające stygmatyzacji chorych psychicznie, poprzez zwalczanie stereotypów.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, leczenie psychiatryczne w Polsce trzeba unowocześnić, stopniowo zastępując model stacjonarny modelem środowiskowym, w którym leczenie odbywa się w środowisku pacjenta, w formie opieki pozaszpitalnej (poradnie, oddziały dzienne, hostele, mieszkania chronione).
Program będzie przyjmowany na określony czas, w drodze rozporządzenia. Pierwszy, na lata 2009-2013 został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Instytutem Psychiatrii i Neurologii.
Program ma być finansowany z budżetu państwa, ze środków własnych samorządów – które w dużej mierze będą odpowiedzialne za jego realizację – oraz ze środków Unii Europejskiej. Jego koszt szacowany jest na ok. 20 mln zł rocznie.
źródło: Puls Medycyny, 24 lipca 2008 r.