W przyjętym oświadczeniu kierownictwo samorządu przypomina, że zgodnie z art. 96 ustawy o działalności leczniczej oraz dyrektywy unijnej o niektórych aspektach organizacji czasu pracy, podpisanie przez pracownika zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień (tzw. klauzula opt-out) musi być zawsze wyrazem dobrowolnie wyrażonej woli przez pracownika. - Pracownik nie może być zmuszany przez pracodawcę, szczególnie przy pomocy mechanizmów o charakterze represyjnym, do podpisania zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin w tygodniu - czytamy w apelu. 

Czytaj: Protest lekarzy: Zaczną pracować na jednym etacie, nie będzie miał kto dyżurować>>
   
Jego autorzy podkreślają też, że pracownik ma prawo w każdym czasie wypowiedzieć zgodę na wcześniej przez siebie wyrażoną zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień. - Pracownik nie musi przy tym usprawiedliwiać swojej decyzji w tym zakresie - czytamy.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wzywa zarządzających podmiotami leczniczymi do poszanowania decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy zawodowej do poziomu gwarantującego bezpieczeństwo zarówno tych lekarzy jak i przede wszystkim ich pacjentów.

Apel ogłoszony został w związku z tym, że organizatorzy protestu "Akcja Zdrowa Praca" – Porozumienie Rezydentów OZZL i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy – zwrócili się do lekarzy o ograniczenie czasu pracy do 48 godzin tygodniowo. Ma się to wiązać z wypowiadaniem klauzuli opt-out do końca sierpnia ze skutkiem od 1 października 2019 r. Celem protestu, jak wyjaśniają jego inicjatorzy, jest promowanie optymalnych warunków pracy, a także skłonienie rządzących do naprawy systemu ochrony zdrowia.