Od stycznia 2015 wyceną procedur zajmie się Agencja Oceny Technologii Medycznych, która przejmie te zadania od NFZ. Fundusz pozostanie więc tyko płatnikiem.
- Nie należy się spodziewać kolosalnych zmian, ale na pewno wyceny będą głęboko analizowane. Niektóre są na pewno przeszacowane. Na przykład kardiologia inwazyjna była swego czasu świetnie wyceniona. Teraz ten poziom obniżono, bo popyt na tego typu świadczenia został sztucznie nakręcony. Średnia europejska to jeden ośrodek na 250–300 tysięcy mieszkańców. Tymczasem na przykład w Lublinie, w którym mieszka około 400 tysięcy osób, takich ośrodków było sześć – mówi Krzysztof Tuczapski.
Wiceprezes NFZ mówi też, że w sprawie wyceny porodów i intensywnej terapii powołano zespół, który analizuje sytuację na oddziałach świadczących takie usługi.
Cała rozmowa z Krzysztofem Tuczapskim na www.gazetaprawna.pl
Zagadnienia wyceny świadczeń analizuje Monika Raulinajtys-Grzybek, autorka opracowania "Wycena usług ambulatoryjnej opieki specjalistycznej”, która została opublikowana przez wydawnictwo Wolters Kluwer.
Książka dostępna jest w księgarni Profinfo.
Wyceny świadczeń będą głęboko analizowane
Przy wycenie kosztów procedur medycznych ważny jest kompromis i realna ocena kosztów. Wiadomo, że są takie świadczenia, które są mniej lub bardziej kosztochłonne w zależności od rodzaju terapii i miejsca, gdzie są przeprowadzane mówi Krzysztof Tuczapski, wiceprezes NFZ na łamach Dziennika Gazety Prawnej.