O złożeniu wniosku poinformowała w czwartek w Sejmie posłanka Suwerennej Polski Anna Siarkowska. Posłanka zaznaczyła, że obecne przepisy regulujące działalność izb lekarskich, są bardzo represyjne. - Funkcjonuje artykuł kodeksu etyki lekarskiej, który pozwala na karanie lekarzy za tzw. postawy antyzdrowotne - mówiła. Jak zaznaczyła, skutkiem tego jest bardzo duża uznaniowość po stronie izb lekarskich co do tego, czym są takie postawy antyzdrowotne. - Bo mogą to być już nie tylko opinie wydawane przez lekarzy na temat np. procedur stosowanych w sytuacjach zagrożenia epidemicznego. Ale również o postawach antyzdrowotnych możemy powiedzieć, kiedy lekarz pali papierosy, nadużywa alkoholu czy jedzenia - powiedziała Siarkowska.
Czytaj także na Prawo.pl: Antyszczepionkowi lekarze trafią przed sądy - rusza fala spraw>>
SP podkreśla, że izby lekarskie mają prawo odbierać prawo do wykonywania zawodu lekarzom, a odwołanie od tej decyzji leży dopiero w gestii na poziomie Sądu Najwyższego.
Czytaj w LEX: Zarzut popełnienia błędu w sztuce lekarskiej - postępowanie z zakresu odpowiedzialności zawodowej >
- Prokuratura również dostrzega problem, dlatego - na wniosek lekarzy, którzy dzisiaj sądzeni są w pokazowych procesach, przed sądami lekarskimi, przez swoich kolegów (...) - objęła te postępowania swoim nadzorem - powiedziała Siarkowska. - Chcemy, żeby te elementy zbadał Trybunał Konstytucyjny, stąd wniosek do Prokuratora Generalnego, by skierował skargę konstytucyjną do TK w tej sprawie - podsumowała.
Czytaj w LEX: Przegląd problemów dotyczących odpowiedzialności zawodowej lekarzy w orzecznictwie SN >