Chodzi o wybudowanie trzykondygnacyjnego budynku z dwoma bunkrami na stosowane w leczeniu nowotworów akceleratory wysokoenergetyczne. Szacowany koszt inwestycji to 56 milionów złotych. Część tej sumy pochodzić ma z budżetu państwa (konkretnie z Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi), przewidziany jest też udział budżetu województwa. Wniosek o finansowanie przedsięwzięcia ze środków budżetu województwa władze Centrum Onkologii złożyły w lipcu 2013 roku.
Urząd Marszałkowski analizuje obecnie kwestie związane z finansowaniem inwestycji oraz jej lokalizacją. Chodzi o to, czy obiekt powinien powstać, jak chcą władze Centrum Onkologii, w centrum Włocławka, czy też lepiej i bardziej funkcjonalnie byłoby umieścić go w sąsiedztwie kompleksu włocławskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Tym bardziej, że kierownictwo Centrum wskazuje lecznicę jako zaplecze łóżkowe dla planowanego zakładu.
Samorząd województwa jest gotowy i przygotowany do rozpoczęcia budowy zakładu teleradioterapii we Włocławku, jeśli tylko znajdą się na ten cel pieniądze z Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi. Zarząd województwa czeka też na opinie dotyczące lokalizacji, chodzi o ocenę, która z dwóch rozpatrywanych lokalizacji zakładu jest lepsza ze względu na bezpieczeństwo chorych. O opinie takie zarząd zwrócił się do krajowego i wojewódzkiego konsultanta do spraw radioterapii onkologicznej, a także do Ministerstwa Zdrowia.
Po uzgodnieniu finansowania i otrzymaniu opinii dotyczących lokalizacji budynku przedsięwzięcie zostanie wpisane do planu inwestycyjnego Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych.
Włocławek: samorząd województwa stara się o budowę zakładu teleradioterapii
Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego kończy prace nad możliwością włączenia do planów rozwoju lecznictwa we Włocławku budowy zakładu teleradioterapii regionalnego Centrum Onkologii. Obecnie zarząd czeka na opinie specjalistów w sprawie lokalizacji.