Pytanie

Czy do uzyskania informacji o stanie zdrowia pacjenta i wglądu do dokumentacji medycznej można upoważnić więcej niż jedną osobę?

Odpowiedź

Do uzyskania informacji o stanie zdrowia pacjenta i wglądu do dokumentacji medycznej można upoważnić więcej niż jedną osobę.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta - dalej u.p.p., podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta.

Należy zauważyć, że normę prawną formułuje się w liczbie pojedynczej, a nie w liczbie mnogiej, chyba że liczba mnoga adresata normy prawnej jest konieczna z mocy prawa czy też z natury danej instytucji prawnej, czyli gdy regułą, czy wręcz koniecznością jest występowanie więcej niż jednego podmiotu (tak: Sąd Apelacyjny w Poznaniu w postanowieniu z 11 września 2008 roku sygn. akt I ACz 888/2008). Użycie przy redakcji cytowanego przepisu liczby pojedynczej wcale nie oznacza, że upoważnienia do wglądu do dokumentacji medycznej można udzielić wyłącznie jednej osobie.

Tego rodzaju wątpliwości nie powinno być w odniesieniu do upoważniania innych osób do udzielania informacji o stanie zdrowia pacjenta. Artykuł 9 ust. 2 u.p.p. stanowi, że pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego ustawowy przedstawiciel mają prawo do uzyskania od lekarza przystępnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu. Dalej zgodnie z art. 9 ust. 3 u.p.p. pacjent lub jego ustawowy przedstawiciel mają prawo do wyrażenia zgody na udzielenie informacji wymienionych w art. 9 ust. 2 u.p.p. innym osobom. Użycie w przepisie liczby mnogiej przesądza o możliwości upoważnienia więcej niż jednej osoby do uzyskania informacji o zdrowia pacjenta.

Czytaj inne komentarze tego autora: 

Pacjenta, który chce uzyskać poradę receptową, nie umieszcza się na liście oczekujących>>>

Kontrola świadczeniodawców przez NFZ ciągle niejednoznacznie uregulowana >>>

Szpital nie musi finansować pacjentowi wszystkich stosowanych przez niego leków >>>

NFZ nie może potrącać kar umownych do czasu rozpatrzenia zażalenia >>>

Grzegorz Machulak

Radca prawny. Wieloletni pracownik Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych oraz Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia (2000-2008). Jako radca prawny w Centrali NFZ. Opiniował lub sporządzał projekty decyzji administracyjnych Prezesa NFZ, reprezentował NFZ w sporach przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym,- prowadził cykl szkoleń dla kontrolerów NFZ,  kierował komponentem „zagadnienia prawne” Transition Facility „Przygotowanie wewnętrznych procedur i instrumentów w polskim systemie ubezpieczeń zdrowotnych do wdrożenia przepisów wynikających z koordynacji systemów ubezpieczeń społecznych – VITAPOL”,  reprezentował NFZ w sporze sądowym z firmami farmaceutycznych w ramach tzw. sporu marżowo-cenowego. Współautor pozycji „Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz”, wydanej nakładem Wolters Kluwer, Warszawa 2010. Od 2008 roku prowadzi własną kancelarię zajmującą się prawem ochrony zdrowia oraz doradztwem z zakresu zamówień publicznych, w szczególności dla spółek z branży teleinformatycznej. Aktualnie radca prawny w SPSK im. W. Orłowskiego w Warszawie. Współpracuje z Serwisem Prawo i Zdrowie.