Podczas spotkania liderki największej w Polsce i jednej z największych na świecie organizacji zrzeszających kobiety zmagające się z rakiem piersi, podsumują rok 2016 i zaplanują działania na rok 2017.

Drugi dzień spotkania będzie poświęcony edukacji. Zaproszeni eksperci przekażą informacje dotyczące przede wszystkim tematów związanych z zaawansowanym rakiem piersi – począwszy id profilaktyki przed i po leczeniu (dr Dariusz Godlewski) przez bezpieczeństwo stosowania leków (dr Leszek Borkowski), komunikację pomiędzy lekarzem a pacjentem (dr Joanna Kaźmierska oraz dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld) po kwestie związane z dietą w chorobach nowotworowych (dr hab. Anna Demuth).

Ważnym tematem konferencji będzie przygotowanie amazonek do działań związanych z kampanią „Jest jak Jest – Mam Wybór!”, skierowaną do kobiet zmagających się z zaawansowaną chorobą nowotworową.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki podkreśla, że organizacja, której przewodniczy, z ponad 20 letnim bagażem doświadczeń, zapleczem 210 klubów i zespołem ponad 1200 ochotniczek i 25 tysięcy zrzeszonych Amazonek poprzez tę kampanię wchodzi w nowy etap aktywności.

– Czas na propagowanie raka piersi wyłącznie przez pryzmat akcji pod znakiem „różowej wstążki” już minął, a nadal tak bardzo wiele jest do zrobienia. Tak jeśli chodzi o dalsze szerzenie świadomości, jak i pracę, na rzecz Amazonek i wszystkich kobiet zmagających się z rakiem piersi – mówi Krystyna Wechmann. – Dlatego główną ideą kampanii jest skupienie się wokół kobiet chorych na raka piersi, niezależnie od podtypu czy etapu choroby i pokazanie, że rak piersi musi być traktowany jak choroba przewlekła, z którą przyszło nam żyć. I co niezwykle ważne, że nie odbiera nam prawa do „normalnego” i godnego życia – dodaje.

 

 

W trakcie kampanii „Jest jak Jest - Mam Wybór!”, która została zainaugurowana w połowie grudnia, Amazonki mówią o problemach leczenia raka w kontekście medycznym, psychologicznym oraz społecznym. Jej osią jest odgrywana w wielu miastach w Polsce inspirująca sztuka teatralna pod tytułem „Jest jak jest”, przygotowana na podstawie autentycznej historii opisanej w książce Maliny Stahre-Godyckiej „Dwie kobiety – jedna nadzieja”. Najbliższy spektakl odbędzie się 22 maja 2017 roku w Gnieźnie.

W trakcie spotkań edukacyjnych w całej Polsce, Amazonki chcą także mówić o roli komunikacji w chorobie nowotworowej. Zarówno o komunikacji między chorymi a ich rodziną i bliskimi, jak i komunikacji z lekarzem. Jednym z ważnych tematów tej ostatniej jest świadomy, partnerski udział chorych w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru metody ich leczenia.

Źródło: Stowarzyszenie Amazonki

 [-OFERTA_HTML-]