Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zamieścił raport Komisji Europejskiej na temat nierówności zdrowotnych.
Zgodnie z opublikowanym raportem występują coraz mniejsze różnice w średniej długości życia i w śmiertelności niemowląt w UE.  W raporcie wskazano postępy w realizacji unijnego programu "Solidarność w zdrowiu" oraz zwrócono uwagę na dalszą potrzebę działań na poziomach lokalnym, krajowym i unijnym. Odnośnie śmiertelności niemowląt, rozbieżność między krajami UE o najwyższym i najniższym wskaźniku zmniejszyła się z 15,2 do 7,3 na 1 000 żywych urodzeń w latach 2001–2011.

Najwyższy wskaźnik średniej długości życia (79,9 lat) ma Szwecja. W 2010 r. różnica między wskaźnikiem średniej długości życia w chwili urodzenia między najbardziej i najmniej uprzywilejowanym regionem w UE wynosiła 13,4 roku w przypadku mężczyzn i 10,6 roku w przypadku kobiet.

Wskazane w raporcie dysproporcje wynikają przede wszystkim z różnic w warunkach życia codziennego i z występowania czynników takich jak bezrobocie, dochód czy wykształcenie, które determinują występowanie nieobojętnych dla zdrowia stanów jak np. otyłość.

Działania Komisji mają na celu zarówno wsparcie rozwoju polityki w państwach UE, jak i zwiększenie wkładu polityki unijnej w niwelowanie nierówności zdrowotnych. Głównym motorem tych starań jest realizowane obecnie wspólne działanie zaplanowane na lata 2011–2014. Jednym z narzędzi jest przyjęty w lutym 2013 r. dokument inwestycji na rzecz zdrowia, który ma zsynchronizować krajowe reformy z polityką zdrowotną UE opowiadającą się za stabilnymi systemami ochrony zdrowia, inwestowaniem w ludzkie zdrowie i usuwaniem nierówności zdrowotnych.

Pełny raport i więcej informacji na temat działania UE w celu zmniejszania nierówności zdrowotnych można znaleźć na stronie: www.ec.europa.eu/health/social_determinants/policy/index_pl.htm

Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WKP

Źródło: www.pzh.gov.pl