"Tylko zakłady opieki zdrowotnej, lekarze czy pielęgniarki uprawnieni są do stosowania zwolnienia z podatku VAT; jeśli przedsiębiorca nie jest jednym z takich podmiotów, wystawiając refakturę powinien opodatkować usługę stawką 23%."
Zmiany w zakresie zwolnienia z VAT
Tak na temat zmian w zakresie podatku VAT wypowiada się dla „Dziennika Gazety Prawnej" Hanna Kozłowska, ekspert w Kancelarii Doradców i Audytorów. Wyjaśnia ona, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. zmienił się wykaz usług zwolnionych z VAT. Zlikwidowano załącznik nr 4 ustawy o VAT, zwierający właśnie wykaz usług zwolnionych. Zamiast tego, „uregulowania dotyczące zwolnień z podatku zostały przeniesione bezpośrednio do ustawy". Jak mówi ekspert „DGP" z zakresu prawa podatkowego, „konsekwencją tych zmian jest zawężenie zakresu usług, które są zwolnione z VAT (są to np. usługi medyczne)".
Jak refakturować usługi medyczne zwolnione z podatku
Na pytanie, w jaki sposób refakturować usługi i pakiety medyczne otrzymane od jednostki zwolnionej z VAT, Hanna Kozłowska odpowiada, iż „do stosowania zwolnienia uprawnieni są tylko: zakłady opieki zdrowotnej, lekarze czy pielęgniarki". Inne podmioty, wystawiając refakturę, powinny opodatkować usługę nową stawką 23%.
Jak wyjaśnia dalej ekspert, „np. nabycie przez przedsiębiorcę pakietów medycznych na rzecz pracowników nie będzie podlegać VAT, jednak jeśli podatnik zdecyduje się na następcze przerzucenie kosztów takich pakietów (lub ich części) na pracownika, refaktura powinna uwzględniać ich opodatkowanie według podstawowej stawki VAT".
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 17 stycznia 2011 r.
Data publikacji: 18 stycznia 2011 r.
VAT: Refakturowanie usług medycznych zwolnionych z podatku
"Tylko zakłady opieki zdrowotnej, lekarze czy pielęgniarki uprawnieni są do stosowania zwolnienia z podatku VAT; jeśli przedsiębiorca nie jest jednym...