Autor podkreśla, że w ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił w Polsce olbrzymi rozwój prawa medycznego, ponieważ dotychczasowe ustawodawstwo medyczne było przestarzałe (niektóre akty prawne pochodziły nawet sprzed II wojny światowej), niepełne i niedostosowane do standardów międzynarodowych i europejskich. Brakowało także wielu unormowań, gdyż często prawo nie nadążało za medycyną. Efektem zmian był stan niepewności prawnej, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.
„Stworzenie nowego ustawodawstwa zasługuje na uznanie, choć ciągle nie ma niektórych regulacji prawnych, a część istniejących rozwiązań wymaga zmian i uzupełnień” – czytamy w publikacji.
W rezultacie wprowadzonych zmian pacjent stał się podmiotem zabiegów medycznych, uzyskał prawo samodecydowania w sprawach własnego zdrowia i integralności swojej osoby.
[-OFERTA_HTML-]
Mirosław Nesterowicz podkreśla wielkie osiągnięcia w tym przedmiocie judykatury, a w szczególności wyroków Sądu Najwyższego tworzących trwałą linię orzecznictwa.
„Zostały wydane liczne orzeczenia dotyczące zgody pacjenta na zabieg medyczny, obowiązku lekarzy poinformowania pacjenta o ryzyku i skutkach zabiegu, błędu sztuki lekarskiej, winy lekarzy i szpitali, zakażeń szpitalnych, odpowiedzialności lekarzy i zakładów leczniczych za szkody wyrządzone przy leczeniu i za naruszenie praw pacjenta, związku przyczynowego i ciężaru dowodu w „procesach lekarskich”, odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, przedawnienia roszczeń, odpowiedzialności Narodowego Funduszu Zdrowia za pozaumowne i pozalimitowe świadczenia zdrowotne i wielu innych kwestii” – czytamy we wstępie do opracowania.
Do tych zagadnień dołączyły także nowe, związane z rozwojem nauki i techniki medycznej, takie jak na przykład problem badań prenatalnych i preimplantacyjnych, roszczeń z tytułu wrongful conception, wrongful birth, wrongful life, zapłodnienia in vitro, zapłodnienia post mortem czy zabiegów sterylizacji, które również trafiają na wokandy sądowe.
Jest to trzecie wydanie opracowania „Prawo medyczne. Komentarze i glosy do orzeczeń sądowych”, publikowanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer, które zostało poszerzone o rozdział na temat dokumentacji medycznej. Dokonano również uzupełnienia literatury i komentarzy oraz dodano glosy do najnowszych orzeczeń sądowych.
Publikacja przedstawia komentarze i glosy do orzeczeń sądowych odnoszących się do prawa medycznego, które zostały opublikowane w czasopismach prawniczych, a w opracowaniu ułożono je tematycznie i ujęto w rozdziały poświęcone poszczególnym zagadnieniom.
Książka dostępna jest w księgarni Profinfo>>>
Informacja o autorze
Mirosław Nesterowicz - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk prawnych; wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; specjalista z zakresu prawa cywilnego; autor wielu publikacji z tej dziedziny, a także z prawa turystycznego.
Źródło: www.profinfo.pl