Ulga w wymiarze 33 proc. w przejazdach koleją dla honorowych dawców krwi obowiązuje za sprawą nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta do ustawy o publicznej służbie krwi wprowadziła art. 9a.

Dotyczy on uprawnień przysługujących honorowym dawcom krwi w przypadku  ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Art. 9a ust. 1 pkt 2 określa, że honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33 proc. na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego:

  • a) kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
  • b) kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne - na podstawie biletów jednorazowych.

 

O ile przepis dotyczący dwóch dni wolnych przysługujących honorowym dawcom krwi będzie obowiązywał także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego, to uprawnienia do ulg na przejazd koleją - nie. 

Zgodnie z opublikowanym 2 maja projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia stan zagrożenia epidemicznego zostanie odwołany 1 lipca 2023 r.  Możliwe jednak, że te uprawnienia nie wygasną od razu. 

We wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował RMF FM, że w planach jest przedłużenie obowiązywania ulgi dla honorowych dawców krwi o trzy miesiące od daty ostatniej donacji . Oznaczałoby to, że osoba, która odda krew 30 czerwca, będzie korzystać z ulgi komunikacyjnej do 30 września.

Czytaj także:
1 lipca odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego - jest projekt rozporządzenia>>
20 kwietnia weszły w życie przepisy o dwóch dniach wolnego dla dawców krwi>>
Przepis o dwóch dniach wolnego po oddaniu krwi wraca w nowym projekcie ustawy>>