Pełnomocniczka przyznała, że ratyfikacja Konwencji bioetycznej jest procesem skomplikowanym - jest sporo luk prawnych, z którymi trzeba się uporać. "Jest też więcej wątpliwości, niż w przypadku konwencji o przemocy, np. jeśli chodzi o zgodę na świadczenia zdrowotne osób ubezwłasnowolnionych, niepełnoletnich" - dodała.
Poinformowała, że wniosek o ratyfikację jest po drugiej turze uzgodnień międzyresortowych. "Jeżeli chodzi o uwagi i uzgodnienia, to już jesteśmy po tych rozmowach, teraz pozostały nam rozstrzygnięcia na szczeblu ministerialnym. Ale to może potrwać" - przyznała Kozłowska-Rajewicz.
Jak powiedziała w przypadku każdej konwencji pojawiają się wątpliwości, czy możemy ją ratyfikować, gdy jesteśmy w procesie zmiany aktów prawnych, czy dopiero wtedy, gdy będziemy mieć je wszystkie przegłosowane, podpisane i wdrożone. "Tutaj są dwie szkoły, była na ten temat dyskusja. Możliwe są obie strategie, można też pójść ścieżką pośrednią" - powiedziała.
Podkreśliła, że w opinii trzech resortów w Konwencji bioetycznej jest kilka artykułów, w przypadku których uzgodnienie prawa powinno nastąpić przed ratyfikacją. "Zbieram opinie prawne na ten temat, będziemy ustalać, na ile te uwagi są zasadne. Jeśli okaże się, że rzeczywiście tak jest, to ratyfikacja się opóźni" - powiedziała.
Jej zdaniem wszystko zależy od tego, na jakim etapie są przygotowania tych przepisów. "Jeśli chodzi np. o regulacje w zakresie ochrony dziedzictwa genetycznego, to mamy przygotowane pewne projekty aktów prawnych – jeden jest już przygotowany, drugi jest w trakcie przygotowania przez zespół ekspertów przy ministrze nauki. Trzeba się przyjrzeć, czy one pokrywają w całości zakres wymagany konwencją. Moim zdaniem tak" - oceniła.
"To jest konwencja, które nie może pójść do ratyfikacji bez przepisów karnych i wciąż czekamy na poprawioną wersję tych przepisów od resortu sprawiedliwości" - dodała.
Polska podpisała Konwencję Bioetyczną Rady Europy z 1997 r. Konwencja stanowi próbę określenia podstawowych praw związanych z nowoczesnymi zabiegami biomedycznymi. Do najważniejszych zasad tam zawartych należy nakaz poszanowania integralności i godności każdej osoby oraz respektowania jej interesu i dobra jako przeważających nad interesem społeczeństwa i nauki.
W dokumencie sformułowano trzy istotne zasady odnoszące się m.in. do zakazu dyskryminacji osób ze względu na dziedzictwo genetyczne, zakresu przeprowadzania genetycznych testów prognozujących. Regulacje te uzupełnia Protokół Dodatkowy do Konwencji, dotyczący zakazu klonowania ludzi.