- To pionierski projekt, który powinien być inspiracją dla pozostałych regionów i państw członkowskich – stwierdził po podpisaniu umowy wiceprezes EBI Vazil Hudák. Podkreślił, że o obecnym zaangażowaniu środków EBI w Kujawsko-Pomorskiem zdecydowała wcześniejsza współpraca inwestycyjna.
W zakończonym już pierwszym etapie medycznego pakietu stulecia, który był wart ponad 400 milionów złotych, przeprowadzone zostały inwestycje w wojewódzkich szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Świeciu. Największymi beneficjentami były Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy i bydgoskie regionalne Centrum Onkologii.
W rozpoczętym już etapie drugim, wartym ponad 340 milionów złotych, zakładane sa przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku oraz Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, Centrum Onkologii, Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu i Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.
Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, placówki bardzo ważnej w regionalnym systemie lecznictwa, to etap trzeci. Inwestycja jest niezbędna ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych i oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym. W skład struktury lecznicy wchodzą bowiem obecnie także szpitale psychiatryczny i obserwacyjno-zakaźny.
Czytaj: Kujawsko-pomorskie: samorząd województwa modernizuje szpitale>>>
Założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja obejmuje dobudowanie nowych skrzydeł do istniejącego gmachu głównego, który zostanie poddany gruntowanej modernizacji, oraz wzniesienie pawilonów dla szpitala zakaźnego i sześciu oddziałów psychiatrycznych, pawilonu administracyjnego, który pomieści także aptekę, oraz trzykondygnacyjnego parkingu.
Gmach główny lecznicy pomieści między innymi dobrze zorganizowany oddział ratunkowy, z własnymi salami operacyjnymi i nowoczesnym zapleczem diagnostycznym, sąsiadujący z oddziałem kardiologii inwazyjnej, a także główny blok operacyjny szpitala, cztery oddziały łóżkowe (w tym 318 nowych łóżek na oddziałach zabiegowych) i umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów.
Podpisana umowa jest pierwszą, w której EBI uruchamia środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (w ramach tzw. planu Junckera, czyli planu inwestycyjnego dla Europy) dla sektora publicznego w Polsce. Opiewa na 238,5 mln złotych. Na pozostałą część montażu finansowego wartej pół miliarda złotych inwestycji złożą się oprócz tego pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środki własne placówki i samorządu województwa. Po jej zakończeniu w całym kompleksie będzie prawie tysiąc miejsc hospitalizacyjnych, w tym blisko dwieście psychiatrycznych i czterdzieści w segmencie zakaźnym.
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl