Reforma służby zdrowia polegająca na utworzeniu tzw. sieci podstawowego zabezpieczenia medycznego oraz zmianie systemu finansowania szpitali, obowiązuje w Polsce od 1 października 2017 roku.

Szpitale spełniające ściśle określone kryteria zostały zakwalifikowane do jednego z czterech stopni według następującej skali: szpitale I stopnia, szpitale II stopnia, szpitale III stopnia oraz szpitale specjalistyczne.

Szpital w Skierniewicach został zakwalifikowany do szpitali I stopnia. Powodem niezakwalifikowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia skierniewickiej placówki do szpitali II stopnia był brak spełnienia warunku formalnego, polegającego na udzielaniu świadczeń medycznych w zakresie laryngologii i okulistyki w trybie tzw. ostrym, czyli całodobowym.

Od 1 października 2017 skierniewicki szpital udziela już świadczeń laryngologicznych w trybie całodobowym (co pozwoliłoby na warunkową kwalifikację tej placówki do wyższego stopnia sieci), jednak na chwilę kwalifikacji do sieci takiej możliwości szpital nie posiadał.

Szpital posiada podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na wszystkie dotychczas udzielane świadczenia medyczne. Dotyczy to zarówno ich zakresu, jak również ilości.
- Oznacza to, iż reforma nie spowoduje ograniczenia dostępności do świadczeń medycznych dla pacjentów naszego szpitala. Wręcz przeciwnie – zakres dotychczas udzielanych świadczeń medycznych będzie w kolejnych latach poszerzany. Funkcjonowanie szpitala po wejściu w życie reformy służby zdrowia nie wiąże się również ze zmianami struktury organizacyjnej tej placówki – żadne z dotychczas funkcjonujących oddziałów szpitalnych nie będą łączone, a tym bardziej likwidowane.  Nie planuje się też zmian kadrowych, zarówno po stronie personelu medycznego, jak i administracyjno-technicznego – zapewnia dyrekcja placówki w komunikacie.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Po wejściu w życie reformy zmienił się sposób finansowania szpitala. Większość dotychczasowych kontraktów, które szpital pozyskiwał od NFZ na zasadach konkursowych, zostało zastąpionych ryczałtem na udzielanie świadczeń medycznych, a w części nieobjętej ryczałtem nadal będą obowiązywać dotychczasowe sposoby zawiązywania umów, dotyczy to w szczególności świadczeń w zakresie laryngologii, okulistyki, czy endoprotezoplastyki.

Dyrekcja placówki informuje także, że biorąc pod uwagę dotychczasowe przychody z tytułu realizacji umów kontraktowych, a także przychody z tytułu ryczałtu w czwartym kwartale 2017  roku kondycja finansowa szpitala ulegnie poprawie. Przykładowo w roku 2015 szpital zanotował stratę w wysokości 4,5 mln złotych, w 2016 roku – stratę 3,1 mln złotych, natomiast efektem wprowadzenia programu oszczędnościowego. 2017 rok WSZ zakończy prognozowanym wynikiem ujemnym na poziomie niespełna miliona złotych.

Szpital wprawdzie nadal notuje ujemny wynik finansowy, jednakże obowiązujący sposób rozliczania świadczeń z NFZ, konsekwentne działania zmierzające do poprawy jakości udzielanych świadczeń przy jednoczesnej, stałej kontroli kosztów pozwalają przypuszczać, iż szpital osiągnie dodatni wynik finansowy w 2018 roku – zapewnia dyrekcja szpitala.

Źródło: Szpital w Skierniewicach