Prezes  Holanowski przypomniał, że zarządzenie w opiece zdrowotnej jest zjawiskiem wieloformatowym i działalnością wielodyscyplinarną, dlatego środowiska medyczne, także lekarze, powinny być w tym zakresie kształceni. Także przy wdrażaniu wszelkich reform istotna jest ocena ich działania, a jednym z mierników reform dotyczących rynku zdrowia jest skuteczność i efektywność udzielania świadczeń zdrowotnych.

- Ponieważ leczenie jest jednym z najważniejszych działań człowieka, a bezpieczeństwo i zdrowie stymuluje wszystko, co nas otacza, trzeba sobie zdawać sprawę, jak zarządzać pieniędzmi przeznaczonymi na ten cel – mówił prezes Supra Brokers, dodając, że jako państwo nie posiadamy systemu badania popełnianych błędów i wyciągania z nich wniosków.

- Nie chodzi tylko o błędy medyczne, ale także błędy natury organizacyjnej czy prawnej, na przykład związane z prawami pacjenta – wyjaśniał. – W pewnych jednostkach opieki zdrowotnej takie działania są prowadzone, ale nie ma systemu wprowadzonego w całym kraju. Dlatego z wielką nadzieją oczekujemy na ustawę  o jakości w ochronie zdrowie i bezpieczeństwie pacjentów, która jest obecnie w fazie projektów. Zobaczymy jaki przyjmie ostatecznie kształt.

Prezes Supra Brokers przypomniał, że system analizowania, raportowania oraz wyciągania wniosków z błędów zdarzających się w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych został opracowany i wdrożony w wielu krajach Europy Zachodniej, a także w USA, Australii czy Nowej Zelandii. I jest to system, który dobrze się sprawdza.

- Jeżeli będziemy dobrze badać te zjawiska i wyciągać wnioski z popełnianych błędów, zmniejszymy koszty działalności naszych jednostek ochrony zdrowia. Badania, które przeprowadziliśmy, wskazują, że koszty leczenia powikłań podstawowych procedur, które zostały wycenione przez NFZ, wynikające z pewnych uchybień, zakażeń wewnątrzszpitalnych, z którymi ciągle jest problem, są ogromne – mówił prezes Holanowski.

Sposobem na ich uniknięcie w przyszłości, jest założenie, że skoro jakiś błąd się pojawił raz, to może pojawić się po raz kolejny, dlatego trzeba podjąć kroki w celu jego przeciwdziałaniu.

 

- Jest to znany na całym świecie system pod nazwą „Zapisuj i ucz się”, a powinien się tym zajmować w szpitalu tzw. risk manager – mówił prezes Supra Brokers i dodał także, że trzeba zapomnieć o tym, iż w szpitalu są sprawy dotyczące tylko dyrektorów, inne dotyczące tylko administracji, a inne wyłącznie pielęgniarek czy lekarzy.

- Dzisiaj w procesie udzielania świadczeń zdrowotnych wszyscy razem jesteśmy zintegrowanym systemem, który składa się na efekt, którym jest dobrze udzielona opieka zdrowotna – mówił ekspert.

Prezes Holanowski podkreślił, że poprawna rejestracja wszystkiego, co dzieje się w trakcie udzielania świadczeń, ma znamienną wartość, dla tego, w jaki sposób będziemy tego świadczenia udzielać w przyszłości i jak efektywnie będziemy go udzielać.
- Poprawa efektywności udzielanych świadczeń zdrowotnych spowoduje, że pieniędzy na zdrowie wystarczy, niezależnie od tego, czy będzie to 5, 6, czy może 8 procent PKB. Każde pieniądze bez względu na to, ile ich mamy, trzeba wydawać efektywnie  – dodał prezes Supra Brokers.  

 [-DOKUMENT_HTML-]