Decyzję o tworzeniu sieci szef rządu ogłosił w Światowym Dniu Chorego. - Rozpoczynamy dziś niezwykle ważny etap wejścia w program, który nazywamy krajową siecią kardiologiczną. Na początek będzie to pilotaż w województwie mazowieckim - mówił. -Jestem przekonany, że całościowe podejście i spojrzenie na cały proces leczenia z perspektywy pacjenta będzie krokiem milowym w bardzo właściwym kierunku, w zaoferowaniu Polakom dobrego procesu leczenia schorzeń sercowych, naczyniowych - mówił Morawiecki podczas wizyty w Narodowym Instytucie Kardiologii.
- Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia dotyczącego pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej - poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Projekt zamieszczony został na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Z zapowiedzi premiera wynika, że nowy system ma być tworzony we współpracy z wszystkimi ośrodkami kardiologicznymi - Liczę na to, że szef Narodowego Instytutu Kardiologii powoła wkrótce specjalną radę, która będzie monitorowała proces tworzenia krajowej sieci kardiologicznej po etapie pilotażu w województwie mazowieckim - mówił.
Czytaj także: Ruszy sieć i koordynatorzy leczenia - MZ ma pomysł na onkologię>>
Premier poinformował też, że zmienione będą przez NFZ wyceny zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej związane z właściwym kierowaniem pacjentów do poszczególnych ośrodków, a skończywszy na procesie leczenia bardziej skomplikowanych przypadków i monitoringu pooperacyjnym.
- Dla nas jest to absolutny priorytet. Chcemy, aby choroby sercowo-naczyniowe, które są podstawową przyczyną zgonów były we właściwy sposób leczone. Żeby jak najlepiej cały polski system szpitalny, leczniczy - od procesu kierowania, poprzez konsultacje i koordynację żeby we właściwy sposób kierował pacjentem przez cały ten proces - mówił Mateusz Morawiecki.
Zacznie się w Aninie, Instytut Kardiologiczny koordynatorem
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że program rozpocznie się w województwie mazowieckim, w Aninie, gdzie znajduje się Narodowy Instytut Kardiologiczny, który ma być jego koordynatorem. - W bliskiej współpracy z dyrektorem Instytutu prof. Tomaszem Hryniewieckim i prof. Łukaszem Szumowskim opracowaliśmy podstawie założenia krajowej sieci kardiologicznej - oświadczył.
Niedzielski podkreślił, że powstanie krajowej sieci kardiologii "to druga odsłona dużego planu odbudowy zdrowia Polaków, który będzie prezentowany w najbliższych tygodniach lutego". Zapowiedział, że "następne elementy planu będą odnosiły się zdjęcia limitów dostępu do specjalistów, również zapewnienia rozwiązania dotyczącego rehabilitacji post-COVID-owej". - Będziemy chcieli zaprezentować program profilaktyki skierowanej do osób 40+, która pozwoli w ramach bilansu zdrowotnego po covidzie zadbać o swoje zdrowie i wrócić do normalnego trybu leczenia i diagnostyki - dodał.
Skuteczna walka z chorobami dzięki Sieci
Krajowa Sieć Kardiologiczna ma przyspieszyć diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia. Zajmie się przede wszystkim czterema grupami istotnych schorzeń:
- nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym;
- niewydolnością serca;
- zaburzeniami rytmu i przewodzenia;
- wadami serca zastawkowymi.
Według resortu zdrowia, powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej to także wiele korzyści dla pacjentów. Będą oni mieli m.in. dostęp do szybkiej ścieżki diagnostycznej, w której zostanie skrócony czas oczekiwania na poradę. Będą mogli również korzystać z doświadczenia i sprzętu ośrodków konsultacyjnych, a także zostać przyjęci do ośrodka, który jest najlepiej dopasowany do ich stanu zdrowia.