- Widzę także potrzebę obecności Rzecznika w zespołach roboczych powoływanych przez poszczególne resorty, których prace będą dotyczyć praw pacjenta. Nieodzownym elementem do osiągnięcia tego celu będzie także ściślejsza niż dotychczas – a przez to bardziej owocna – współpraca z samorządami zawodów medycznych – zapowiada Bartłomiej Łukasz Chmielowiec, pełniący od 30 października 2017 roku funkcję Rzecznika Praw Pacjenta, i zapowiada między innymi podjęcie dyskusji nad dotychczasowym modelem pozasądowego dochodzenia roszczeń, aby maksymalnie dostosować go do oczekiwań pacjentów i ich rodzin.

W pierwszym okresie swojej działalności nowy Rzecznik chce się skoncentrować na wdrażanych obecnie reformach służby zdrowia i zapowiada, że będzie zawsze popierał rozwiązania korzystne dla pacjentów.

- Chciałbym także zająć się istniejącymi od lat problemami dostępu do świadczeń zdrowotnych, w tym czasem oczekiwania na ich udzielenie oraz niedoborów kadry medycznej i czasem pracy lekarzy, które to w świetle ostatnich wydarzeń w kraju stały się bardziej widoczne. Chcę angażować się w tworzenie prawa w Polsce, zarówno opiniując projekty aktów prawnych dotyczących praw pacjenta, jak i proponując własne zmiany w obowiązującym już prawodawstwie – czytamy w komunikacie na stronie Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Bartłomiej Chmielowiec zapowiada także prowadzenia działań edukacyjnych na temat praw pacjenta i działalności Rzecznik Praw Pacjenta. Uważa również, że Rzecznik powinien być instytucją bardziej widoczną w debacie publicznej dotyczącej kluczowych zmian w systemie ochronie zdrowia i powinien mieć większy wpływ na kształt tego sytemu.

Źródło: www.bpp.gov.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]