Wynika to z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Kobiety w ciąży mają prawo do wyjątkowej troski w ramach świadczonej opieki zdrowotnej. W myśl Art. 68 ust. 3 Konstytucji państwo ma obowiązek objęcia szczególną opieką zdrowotną m.in. dzieci do 18. lat, kobiety w ciąży, w okresie połogu. Zapis ten precyzuje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Rzecznik przypomina też ,że młode mamy przebywające na urlopie macierzyńskim, którym zakończyła się umowa o pracę, i które pobierają z tego tytułu zasiłek, są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym do ostatniego dnia pobierania zasiłku czyli do końca urlopu macierzyńskiego. W tym okresie również dziecko pozostaje objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, natomiast składki na oboje opłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W dniu zakończenia urlopu macierzyńskiego wspomniane ubezpieczenie wygasa. Aby w dalszym ciągu korzystać z ochrony ubezpieczeniowej młoda matka powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia przez osobę bliską np. męża lub zarejestrować się jako osoba bezrobotna.
Rzecznik opublikował informacje na ten temat w związku z pytaniami oraz wątpliwościami, pojawiającymi się w zgłoszeniach na infolinię od kobiet będących w ciąży oraz młodych mam przebywających na urlopie macierzyńskim, którym zakończyła się umowa o pracę.
Źródło: www.bpp.gov.pl