Rzecznik przypomina dane zawarte w raporcie UNICE, z których wynika, że Polska zajmuje piąte miejsce pod względem otyłości w Europie, a procent dzieci z nadwagą w naszym kraju podwoił się.

Natomiast z przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka badania wynika, że jedynie 7 procent polskich matek komponuje swoim dzieciom właściwą dietę. Według badań Instytutu 88 procent dzieci po pierwszym roku życia spożywa za mało warzyw w codziennej diecie, 83 procent dzieci w tej grupie wiekowej otrzymuje posiłki dosalane, a 75 procent spożywa nadmierną ilość cukru.

Dlatego w ocenie Rzecznika prowadzenie działań profilaktycznych i edukacja zdrowotna w tym zakresie są niezwykle istotne dla skutecznego zapobiegania występowaniu zagrożeń zdrowotnych związanych z niewłaściwym odżywianiem dzieci.

Poza tym zapewnianie od 2017 roku dostępności do porad żywieniowo-dietetycznych dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci w wieku od 0 do 5 lat finansowanych ze środków publicznych oraz wzmocnienie roli położnych, pielęgniarek i higienistek szkolnych w działaniach profilaktycznych jest jednym z celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Rzecznik Praw Dziecka  wielokrotnie apelował o należytą dbałość o zdrowie dzieci, także jeśli chodzi o ich żywienie, również w szkołach. W wyniku tych działań wprowadzono  zakaz sprzedawania niezdrowych produktów w szkolnych sklepikach, a także serwowania „śmieciowego” jedzenia w stołówkach.

Źródło: www.brpd.gov.pl

 [-OFERTA_HTML-]