Większość województwa posiada jednostki oferujące pomoc medyczną chorym na rzadkie choroby, w niektórych jest ich po kilka, na przykład w województwie kujawsko-pomorskim jest kilka ośrodków zajmujących się chorobami rzadkimi u dzieci, podobnie jest w województwie śląskim.
Nie ma natomiast jednostek zajmujących się chorobami rzadkimi u dzieci na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, lubuskiego oraz na terenie województwa wielkopolskiego. W województwie małopolskim zajmuje się tymi schorzeniami jedynie Uniwersytecki Szpital Kliniczny.
Natomiast ośrodków dla dorosłych z rzadkimi schorzeniami brakuje w województwie zachodniopomorskim i świętokrzyskim.
Na choroby rzadkie, według szacunków cierpi około 2-3 milionów osób. Dotyczy to takich chorób jak między innymi fenyloketonurii, mukowiscydoza, choroba Gauchera czy ceroidolipofuscynoza.
Lista placówek dostępna jest na stronie
http://www.bpp.gov.pl/aktualnosci/lista-placowek-medycznych-dla-osob-cierpiacych-na-choroby-rzadkie,170.html
RPP: nie wszystkie województwa mają placówki medyczne dla pacjentów cierpiących na choroby rzadkie
Rzecznik Praw Pacjenta zamieścił na swojej stronie listę placówek medycznych świadczących usługi dla pacjentów cierpiących na choroby rzadkie. Większość placówek to jednostki prowadzone przez szpitale kliniczne. Nie wszystkie województwa prowadzą takie placówki.