Raport powinien uwzględniać podejście polegające na analizowaniu zranień ostrymi narzędziami w aspekcie ich przyczyn systemowych, w tym analizę przyczyn zranień. Wykonanie tych obowiązków przez pracodawcę będzie przedmiotem kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. 

- W Polsce dotychczas brakowało ujednoliconego modelu postępowania poekspozycyjnego, a zabezpieczenie pracowników przed zakażeniem zawodowym było niewystarczające. Rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych czyni zadość tym oczekiwaniom. Rozporządzenie jednocześnie implementuje dyrektywę unijną, która była owocem porozumienia między HOSPEEM (Europejskie Stowarzyszenie Pracodawców Szpitalnictwa i Opieki Zdrowotnej), a EPSU (Europejska Federacja Związków Zawodowych Służb Publicznych) - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Problem zakażeń szpitalnych jest jednym z najważniejszych problemów współczesnej medycyny na całym świecie, dotyczącym nie tylko pacjentów, ale również personelu medycznego. Ponad 30 patogenów, między innymi wirusy zapalenia wątroby typu B i C oraz HIV, może być przenoszonych poprzez krew lub inne płyny ustrojowe. W zasadzie każda procedura medyczna może być źródłem ekspozycji zawodowej na materiał zakaźny. Osoba eksponowana powinna jak najszybciej - nie później niż 48 godzin po zdarzeniu - zgłosić się do lekarza i podjąć stosowne w takiej sytuacji kroki. Szybka profilaktyka nie tylko zabezpiecza przed poważnymi problemami zdrowotnymi, ale jest i wielokrotnie tańsza niż terapia w przypadku choroby.