Obowiązujące obecnie prawo dotyczące zasad stwierdzania zgonu oraz zasad wypisywania karty zgonu zostało napisane w latach 50-tych i 60-tych poprzedniego stulecia – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Dziś stanowią relikt prawny, który dezorganizuje system ochrony zdrowia w Polsce i wymaga niezwłocznej zmiany.
Stwierdzania zgonu oraz wystawianie karty zgonu jest obecnie regulowane rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz. U. z 1961 r. Nr 39, poz. 202). Zgodnie z § 2 ust. 1 przedmiotowego rozporządzenia wystawienie karty zgonu jest obowiązkiem lekarza, który ostatni w okresie 30 dni przed dniem zgonu udzielał choremu świadczeń lekarskich.
Lekarze już wielokrotnie wskazywali, że jest to rozwiązanie archaiczne. Taka regulacja zupełnie nie przystoi do obecnych czasów. Społeczeństwo jest dzisiaj bardziej mobilne. Pacjenci nie leczą się w swoich przychodniach rejonowych i szpitalach powiatowych. Rejonizacja dawno została zniesiona.
Opracowanie: Robert Kuczyński, RPE WKP
Źródło: www.federacjapz.pl, stan z dnia 21 sierpnia 2013 r.
\