"Centra 75 plus" to miejsca, w których osoby w podeszłym wieku będą mogły być objęte kompleksową opieką - odpowiednimi badaniami, prowadzeniem przez lekarza, konsultacjami z różnymi specjalistami. Łączny okres korzystania ze świadczeń dziennego ośrodka opieki geriatrycznej nie będzie mógł przekroczyć 12 tygodni w roku.
Czytaj także na Prawo.pl: Mężczyzna nie skorzysta z opieki geriatrycznej, bo wcześniej umrze
Ponad 300 placówek w kraju
Na poziomie powiatów powstać mają specjalne placówki. Zadania te będą finansowane przez powiaty i dofinansowane z Funduszu Medycznego. Szacowana ich liczba to 300. Mają służyć podstawowej opiece zdrowotnej nad seniorami. Będą miały w sobie trzy podstawowe elementy. Mają to być:
- poradnia konsultacyjna
- zespół opieki dziennej
- zespół opieki domowej
Kwalifikację do centrów mają przeprowadzać na podstawie badań diagnostycznych lekarze pierwszego kontaktu. System będzie działać także w oparciu o doradców, którzy będą pracować w ramach centrów.
Sprawdź w LEX: Kto powinien wchodzić w skład konsultacyjnego zespołu geriatrycznego? >
Nowe regulacje - plan sporządzi wojewoda
Cele mają być osiągnięte dzięki stworzeniu systemowych rozwiązań tworzących szczególną opiekę geriatryczną, w której skład będą wchodziły: szpitalne oddziały geriatryczne, wskazane w wojewódzkim planie działania szczególnej opieki geriatrycznej; nowo tworzone placówki - centra zdrowia 75 plus oraz podstawowa opieka zdrowotna.
Podstawą działania placówek szczególnej opieki geriatrycznej, działających na terenie województwa, będzie plan sporządzany przez wojewodę i zatwierdzany przez ministra zdrowia.
W celu zapewnienia odpowiedniej jakości udzielnych świadczeń, w ustawie określono minimalne standardy łącznej liczby łóżek w oddziałach geriatrycznych i standardy dotyczące minimalnej i maksymalnej liczby osób zamieszkujących obszar działania centrum.
Okresy dostosowawcze
W przepisach dostosowujących ustawa wprowadza rozwiązania umożliwiające w okresie 5 lat od wejścia w życie ustawy, stosowanie niższej normy łącznej liczby łóżek w oddziałach geriatrycznych ujętych w wojewódzkim planie, niż określona w projekcie, a zatrudnianie edukatorów zdrowotnych, którzy nie spełniają wymogu ukończenia szkolenia, określonego w projekcie ustawy w okresie 3 lat.
Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.