Jakie warunki muszą spełnić:
1) NZOZ,
2) lekarz prowadzący indywidualną specjalistyczna praktykę lekarską,
aby móc zakupić: produkty lecznicze reglamentowane ("na receptę"), produkty lecznicze przeznaczone wyłącznie dla lecznictwa, zamkniętego, produkty lecznicze przeznaczone dla lecznictwa zamkniętego podlegające szczególnym regulacjom reglamentacji np. Opiodiowe środki p-bólowe?
Kto i w jakim trybie wydaje pozwolenia? Jakie są podstawy prawne w/w procedur?


Problem zawarty w pytaniu dotyczy zasad reglamentacji obrotu lekami. W odniesieniu do każdej z kategorii leków obowiązują odmienne zasady nabywania przez nzoz i specjalistyczne praktyki lekarskie.

1. Zasady nabywania leków "na receptę" i "Lz"
Leki mogą być nabywane bezpośrednio w hurtowni farmaceutycznej. Wykaz podmiotów uprawnionych do dokonania takiego zakupu zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowni farmaceutycznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 216, poz. 1831). Z rozporządzenia wynika, że zakłady opieki zdrowotnej - a zatem także niepubliczne - mają nieograniczone prawo do zakupu leków w hurtowniach. Natomiast indywidualna praktyka lekarska może nabywać leki tylko w zakresie określonym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym, oraz wykazu produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, ratujących życie (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 2000).

Leki przez podmioty uprawnione nabywane są na podstawie "zapotrzebowania", którego wzór zawiera załącznik nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowa z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki leków i produktów medycznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 183, poz. 1531).

2. Zasady nabywania leków zawierających środki odurzające.
Szczegółowe zasady i warunki w odniesieniu do takich leków zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 stycznia 2003 r. w sprawie preparatów zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe, które mogą być posiadane w celach medycznych, po uzyskaniu zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego (Dz. U. z 2003 r. Nr 37, poz. 324). Zgodnie z tym rozporządzeniem posiadanie preparatów dla celów medycznych wymaga uzyskania zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego na wniosek zainteresowanego podmiotu. Szczegółowe wymagania formalne co do treści wniosku zawiera powołane rozporządzenie.