- Robiłam USG tarczycy w przychodni publicznej. Zdjęcie USG zostało w przychodni, także jego opis. Jednak było mi potrzebne do dalszego badania - konieczne było wykonanie biopsji. O ile nie było problemu ze zrobieniem ksero w przychodni, zarówno opisu, jak i samego zdjęcia, to już obsługa recepcji miała wątpliwości, czy może mi wydać oryginał zdjęcia USG.
Ksero zdjęcia było bowiem niewyraźne i nie wiadomo było, czy będzie wystarczająco dobre dla endokrynologa. W końcu obsługa rejestracji zapytała kierowniczkę przychodni, jak postąpić. Ostatecznie wypisano kwit, że przychodnia wypożycza mi zdjęcie, a ja się zobowiązuję w określonym terminie oddać zdjęcie USG do przychodni. Jednak zastanawiam się, czy nie mam prawa jako pacjent mieć przy sobie na stałe oryginału zdjęcia USG. Czyją własnością jest zdjęcie – moją czy przychodni? – pyta nas Czytelniczka.
Czytaj także na Prawo.pl: Porażka e-dokumentacji medycznej>>
Czytaj w LEX: Prawo pacjenta do wyniku badania diagnostycznego >>>
Czytaj w LEX: Jak zapewnić bezpieczeństwo elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) >>>
Zdjęcie USG zostaje w przychodni, ale pacjent ma prawo do wypożyczenia
Agnieszka Chmielewska, radca z Biura Rzecznika Praw Pacjenta podkreśla, że oryginał badania USG jest dokumentacją medyczną i pozostaje w przychodni, gdzie zostało ono wykonane.
- Oczywiście zgodnie z przepisami prawa, taka dokumentacja jest udostępniania pacjentom. W tym przypadku nie ma znaczenia czy pacjent wykonał badanie finansowane z NFZ, czy też prywatnie, zawsze ma prawo dostępu do swoich wyników badań, a także uzyskania ich kopii - podkreśla. Pacjent ma prawo do tego na podstawie art. 26 oraz art. 27 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Gdy jest to zdjęcie cyfrowe, pacjent może prosić o przekazanie kopii np. na płycie CD. Jeśli jest to klisza, to oczywiście placówka ma obowiązek wypożyczyć pacjentowi oryginał, jeżeli jest on konieczny do dalszego leczenia, z jednoczesnym zobowiązaniem do zwrotu. Oryginał dokumentacji medycznej może zostać wypożyczony, gdy zdrowie lub życie pacjenta jest zagrożone. Ale później musi wrócić na swoje miejsce – dodaje Agnieszka Chmielewska.
Jak zaznacza, kierowniczka przychodni w opisanej przez Czytelnika sprawie, postąpiła więc zgodnie z przepisami prawa.
Czytaj w LEX: Prawa rodziny pacjenta w przepisach regulujących zasady udzielenia świadczeń zdrowotnych >>
Czytaj w LEX: Digitalizacja dokumentacji medycznej przez świadczeniodawców >>>
Zabezpieczenie dokumentacji dla dobra pacjenta
Ekspertka z Biura Rzecznika Praw Pacjenta podkreśla, że gdyby oryginały dokumentacji medycznej pozostawały tylko w rękach pacjentów w sytuacji zniszczenia lub zagubienia, te dokumenty byłyby bezpowrotnie utracone. Natomiast, gdy pacjent zgubi swoją kopię, zawsze może zwrócić się do placówki medycznej o ponowne sporządzenie jej z oryginału.
- Ta procedura wygląda identycznie, gdy do placówki zgłasza się osoba upoważniona przez pacjenta lub osoba bliska po śmierci pacjenta. Dokumentacja migruje także pomiędzy samymi podmiotami leczniczymi np. przy zmianie lekarza prowadzącego lub samej przychodni – dodaje przedstawicielka RPP.
Sprawdź PROCEDURY w LEX:
- Udostępnienie danych z dokumentacji medycznej organowi podatkowemu >
- Udostępnienie dokumentacji medycznej zakładowi ubezpieczeń >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.