Pracodawcy RP podkreślają, że zwalczanie chorób nowotworowych ma nie tylko wymiar ludzki, ale też gospodarczy. Choroby nowotworowe to dzisiaj druga najczęstsza przyczyna przedwczesnych zgonów (25,6 procent), ale także, według szacunków, powód wymiernych strat gospodarki rzędu 17 mld zł rocznie (1,3 procent PKB). Starzenie się społeczeństwa oraz zmniejszająca się grupa osób w wieku produkcyjnym powoduje, że obszarem chorób onkologicznych interesują się także przedsiębiorcy.

Według Pracodawców RP niezbędne jest wprowadzenie zmian w leczeniu onkologicznym, tak aby podnieść jego skuteczność. Wskaźniki 5-letniej przeżywalności pacjentów onkologicznych są bowiem w Polsce niższe niż w innych krajach Unii Europejskiej. Na przykład, w Polsce po zdiagnozowaniu nowotworu prostaty okres pięciu lat  przeżywa 65 procent pacjentów, natomiast w UE odsetek ten wynosi 73 procent. W obszarze nowotworów jelita grubego, które są jedną z najbardziej licznych grup chorobowych, przeżycia 5-letnie w Polsce kształtują się na poziomie 46 procent, a w krajach europejskich – 55 procent. Jednocześnie – standaryzowany strukturą wieku populacji – wskaźnik umieralności na nowotwory złośliwe był w Polsce o 17 procent wyższy niż przeciętnie w Unii Europejskiej.

Czytaj: 12 prostych kroków pozwoli o połowę zmniejszyć ryzyko raka>>>

Europejski Tydzień Walki z Rakiem obchodzony jest od 1989 roku pod patronatem Stowarzyszenia Europejskich Lig Walki z Rakiem (Association of European Cancer Leagues). Jego głównym celem jest szeroka popularyzacja prewencji pierwotnej oraz profilaktyki chorób nowotworowych. |

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 25–31 maja 2016, ale wydarzenie zostało już zainaugurowane 21 maja 2016 „Białą sobotą – dniami otwartymi” w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie (COI).

W trakcie akcji zorganizowanej przez Zakład Profilaktyki Nowotworów COI oraz Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów COI ponad 300 osób skorzystało z możliwości wykonania badań profilaktycznych.  Uczestnicy wzięli także udział w zajęciach edukacyjnych w zakresie zapobiegania nowotworom, podczas których   mogli liczyć na porady i konsultacje specjalistów. Honorowy patronat nad akcją objęły Stowarzyszenie Europejskich Lig Walki z Rakiem i Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Organizację "Białej soboty" wsparły mazowiecki oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa–Centrum, Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Sady Grójeckie oraz Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji „Arena”.