Wykonał je ekspert w dziedzinie elektrofizjologii serca, profesor Miguel Valderrábano z Houston (Texas, USA) z zespołem kardiologów-elektrofizjologów I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu.
– Zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat – w tym także w Polsce – metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową. W przypadku zabiegów wykonanych w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu nowatorstwo polega na tym, że zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono u trojga pacjentów: dwóch kobiet i jednego mężczyzny z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu – mówi dr hab. med. Krzysztof Błaszyk, profesor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (tzw. ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu tzw. wenografii zatoki wieńcowej poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od dwóch do czterech mililitrów 95-98-procentowego alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego (docelowo - proces włóknienia), który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii – stąd termin: ablacja alkoholowa. – tłumaczy profesor Krzysztof Błaszyk.
W Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u pacjenta z migotaniem przedsionków. W tym przypadku zabieg wykonano w celu uzupełnienia wcześniej wykonanej izolacji żył płucnych.
[-DOKUMENT_HTML-]
– Zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie – mówi profesor Krzysztof Błaszyk. – Zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca. Zastosowany dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego stosowanego uprzednio na przykład w leczeniu kardiomiopatii przerostowej – tłumaczy profesor Błaszyk.
Profesor Miguel Valderrábano, który wraz z lekarzami z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu przeprowadził zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston oraz uznanym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej.
Źródło: CluerPR