Interwencja jest związana z zapowiedzią zmiany przepisów. Mazowiecki oddział NFZ w komunikacie o odwołaniu konkursów na fizjoterapię ambulatoryjną (ogłoszonych 20 marca 2017 roku) powołuje się na informację ministra zdrowia „o potrzebie nowelizacji rozporządzenia z 6 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. 2013, poz. 1522 ze zm.), w części dotyczącej warunków realizacji świadczeń, a w szczególności wymaganego personelu medycznego”.

- Rozporządzenie dotyczące tej kwestii obowiązuje od kilku lat i dotychczas nie sprawiało problemów interpretacyjnych - wyjaśnia Katarzyna Sadurska, wiceprezes mazowieckiego Porozumienia Zielonogórskiego. - Brak specjalisty w dziedzinie fizjoterapii lub rehabilitacji ruchowej II stopnia, który może realizować świadczenie „wizyta fizjoterapeutyczna” dotąd nie dyskwalifikował składanych ofert. Skutkował tylko obniżeniem punktacji. W niektórych oddziałach NFZ mieniło się to podczas tegorocznych konkursów i zrobił się problem. Brak specjalisty w ofercie skutkował jej odrzuceniem, jako niespełniającej wymogów formalnych. Tymczasem specjalistów, o których mowa w rozporządzeniu, jest niewielu, na pewno za mało w stosunku do potrzeb.

Zwracając się do ministra zdrowia o pilną interwencję w tej sprawie, prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski zaproponował dwa rozwiązania: wydanie przez NFZ interpretacji kwestionowanych zapisów rozporządzenia, utrzymujących dotychczasową praktykę - lub odwołanie konkursów i podpisanie ze świadczeniodawcami aneksów przedłużających czas trwania umów do czasu zmiany przepisów lub wdrożenia jednolitej interpretacji we wszystkich oddziałach NFZ.

 

Źródło: www.federacjapz.pl