PZ przypomina w oświadczeniu na swojej stronie, że w sprawie kontraktowania i pakietów ministra zdrowia eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie spotykali się już z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia 22 razy, 7 oficjalnie i 15 nieoficjalnie przy okazji kongresów, komisji itp.
- Dziś kiedy stoimy przed decyzją podpisać umowy na podstawową opiekę czy nie, ministerstwo zaprasza nas na kolejne rozmowy proponując zastępcze tematy, by upozorować, że rozmowy nadal trwają – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie - W przesłanym zaproszeniu na kolejne spotkanie w poniedziałek, 15 grudnia 2014, o podpisaniu umów na 2015 rok nie ma ani słowa. Do czasu, kiedy nie zaczniemy rozmawiać o konkretach, nie widzimy sensu dalszych spotkań.
W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia zakwestionowało prawo do reprezentowania Federacji przez członków jej zarządu z powodu ich udziału w spółce Medical Concept. Federacja broniła się twierdząc, że spółka działa od 2010 roku i ma na celu poprawę jakości świadczeń.
Czytaj: Porozumienie Zielonogórskie: mamy prawo reprezentować świadczeniodawców >>>
Porozumienie Zielonogórskie zapowiedziało, że nie podpisze z Narodowym Funduszem Zdrowia umów na świadczenia w zakresie POZ na rok 2015 z powodu braku zgody na zaproponowane stawki.
Według propozycji zawartych w projekcie zarządzenia prezesa NFZ stawka kapitacyjna miałaby zostać podniesiona do 136,20 zł, ale jednocześnie miałyby zostać zlikwidowane podwyższone stawki dla pacjentów chorych na cukrzycę, choroby układu krążenia oraz układu oddechowego.
Czytaj: Porozumienie Zielonogórskie nie zgadza się na warunki Ministerstwa Zdrowia >>>
Obecnie stawka kapitacyjna w podstawowej opiece zdrowotnej wynosi 96 zł (rocznie). Jest ona podwyższana dwukrotnie w przypadku dzieci do lat 6 i pacjentów powyżej 65 roku życia. W przypadku dzieci w wielu 7-12 mnoży się ją przez 1,2. Stawka jest także wyższa dla osób chorych na cukrzyce lub choroby układu krążenia a także w przypadku przyjęcia dużej liczby pacjentów w okresie zachorowalności na choroby układu oddechowego (tzw. katarkowe).
W projekcie nowych przepisów wyższa stawka dotyczyłaby tylko dzieci i osób starszych, a także lekarzy, którzy wybraliby indywidualną formę sprawozdawczości z wykonania badań diagnostycznych.
Nowe przepisy są związane z wejściem w życie od 1 stycznia 2015 tzw. pakietu onkologicznego, w ramach którego lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą wykonywali dodatkowe badania diagnostyczne i wystawiali pacjentom karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.