Urszula Krassowska z TNS Polska przedstawiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie dane, z których wynika, że średnie miesięczne wydatki seniora na leki wynoszą 148 zł, przeciętnego Polaka - 74 zł.
Zgodnie z badaniem TNS Polska 30 proc. seniorów zdarzyło się zażywać dawkę mniejszą od wskazanej przez lekarza, także 30 proc. respondentów przyjmowało lek rzadziej, niż im zalecono, natomiast 21 proc. przerwało terapię.
Ekspert Programu 60+ Marek Kubicki podkreślił, że 70 proc. starszych osób przepłaca za leki, mimo że na rynku są dostępne ich tańsze zamienniki. Według niego konieczna jest edukacja w tej kwestii. "Lekarz i farmaceuta powinni informować seniora o możliwości zakupu tańszych leków" - powiedział Kubicki. Dodał, że nie zawsze tak się dzieje.
Według Programu 60+ farmaceuci oferowali zamienniki 59 proc. ogółu Polaków i 66 proc. seniorów. TNS Polska podkreśla, że samo pojęcie „zamiennik leku” jest w polskim społeczeństwie i wśród polskich seniorów powszechnie znane. Nie idzie jednak za tym żadna poszerzona informacja, czym są zamienniki, jaka jest ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Program 60+ jest ogólnopolską inicjatywą farmaceutów, lekarzy i firm z branży farmaceutycznej. Uczestnik bezpłatnego Programu 60+ otrzymuje legitymację seniora, którą może okazywać w aptekach, informując tym samym, że zależy mu na wykupieniu jak najtańszych leków. Organizatorzy informują, że w Programie 60+ jest zarejestrowanych 1,3 mln osób.
Zgodnie z ustawą refundacyjną każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza.