W skład zespołu weszła między innymi dr n. med. Krystyna Witczak-Malinowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych jako przedstawiciel wojewody pomorskiego, a także przedstawiciele marszałka województwa pomorskiego, samorządów miast, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Sanepidu, kuratora oświaty, policji oraz organizacji pozarządowych.
Zespół ma koordynować realizację w województwie pomorskim programu krajowego dotyczącego zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS. Wcześniej taki zespół istniał przy Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
– W województwie pomorskim objętych leczeniem antyretrowirusowym jest prawie 600 zakażonych HIV osób – powiedział dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz.
Samorząd województwa pomorskiego od lat wspiera działania dotyczące edukacji zdrowotnej związane z profilaktyką HIV/AIDS. Władze województwa wspierają finansowo funkcjonowanie punktu konsultacyjno-diagnostycznego w Słupsku. Drugi taki punkt od lat istnieje w Gdańsku. Można w nim bezpłatnie i anonimowo wykonać badania w kierunku HIV.
Dzięki wdrażanym programom edukacyjno-profilaktycznym, od kilku lat żadne dziecko, którego matka jest nosicielką wirusa HIV, nie urodziło się zakażone.
[-DOKUMENT_HTML-]
HIV to tzw. ludzki wirus upośledzenia odporności. Na świecie żyje z HIV prawie 37 mln osób, czyli prawie tyle ilu jest mieszkańców Polski. Codziennie zakaża się około 6 tysięcy osób, a około 4,5 tysiąca osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.
W Polsce co roku wykrywa się kilkaset zakażeń HIV. Oznacza to, że codziennie 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tysięcy osób żyje z HIV, a prawie co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Jest to największy odsetek w Unii Europejskiej, 60 procent zakażonych w Polsce, to osoby w wieku 25-48 lat.
Od wdrożenia badań w 1985 roku do 30 listopada 2016 roku zakażenie HIV stwierdzono u 21 052 osób, odnotowano 3431 zachorowań na AIDS, 1355 chorych zmarło.
Źródło: www.pomorskie.eu