Państwowa Inspekcja Pracy poinformowała, iż wzrasta „skala naruszeń prawa pracy w środowisku medycznym”.
Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała sprawozdanie z kontroli przestrzegania prawa pracy w zakładach opieki zdrowotnej w 2010 roku. Jak odnotowano, „najczęstszymi przypadkami naruszeń prawa pracy w ZOZ jest omijanie przepisów o czasie pracy, w tym niezapewnianie pracownikom wymaganego odpoczynku”.
Najczęstsza nieprawidłowość to nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy. W porównaniu z 2008 rokiem nastąpił procentowy wzrost ilości placówek medycznych, zatrudniających pracowników z naruszeniem przepisów o czasie pracy (z 7 proc. do ponad 46 proc.)
Ponadto, „kontrolerzy stwierdzili, że 26 proc. zakładów nie zapewniało dnia wolnego za pracę w weekendy, a 23 proc. naruszało przepis o zapewnieniu raz na cztery tygodnie niedzieli wolnej od pracy”. Nieprawidłowości dotyczyły też „nieprzestrzegania skróconych norm czasu pracy, w przypadku lekarzy radiologów oraz techników RTG”.
Podsumowując, „PIP skontrolowała w ubiegłym roku 294 placówki medyczne, świadczące całodobową opiekę zdrowotną, z których 76 proc. to zakłady publiczne”. Wobec stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy pracy skierowali do pracodawców 1639 wniosków i nałożyli 87 mandatów na łączną kwotę ponad 102 tys. zł; osiem wniosków trafiło do sądu.
Jak zapowiada Inspekcja Pracy, kontrole będą kontynuowane w roku 2011.
Więcej na ten temat w artykule „Rynku Zdrowia”.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: www.rynekzdrowia.pl, 10 maja 2011 r.

Data publikacji: 11 maja 2011 r.