Paracetamol jest lekiem, który w okresie ciąży przyjmowany jest najczęściej. Niewiele jednak badań koncentrowało się na jego długoterminowych konsekwencjach dla dziecka. Naukowcy z Uniwersytetu Oslo, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznegooraz Hospital for Sick Children w Toronto przeanalizowali prenatalny wpływ paracetamolu na rozwój psychomotoryczny, zachowanie i temperament u trzylatków. W badaniach uczestniczyło około 3 tys. par rodzeństwa.
Pod uwagę wzięto także takie czynniki jak picie alkoholu i palenie papierosów przez matkę, infekcje przebyte przez dziecko, ekspozycja na działanie innych leków oraz czynniki genetyczne.
Porównując dzieci, których matki w czasie ciąży przyjmowały paracetamol z rodzeństwem tej samej płci, które przed narodzinami nie było narażone na działanie tego leku, naukowcy stwierdzili, że ekspozycja na paracetamol przez ponad 28 dni w czasie ciąży była związana z gorszymi zdolnościami motorycznymi i komunikacyjnymi, a także częstszymi problemami z zachowaniem. Zależność ta istniała także (lecz była słabsza) w przypadku dzieci narażonych na działanie paracetamolu przez mniej niż 28 dni.
"Wyniki tych badań umacniają nasze obawy co do długiego czasu stosowania paracetamolu przez ciężarne kobiety z uwagi na negatywny wpływ na rozwój dziecka. Okazjonalne stosowanie leku przez krótki czas nie jest najprawdopodobniej szkodliwe dla potomstwa" - mówi prof. Hedvig Nordeng z Uniwersytetu Oslo, zwracając uwagę na potrzebę kontynuacji badań.