Z nowej części placówki korzystać mają głównie pacjenci przewlekle chorzy oraz niepełnosprawni, m.in. z chorobami układu krążenia i chorobami otępiennymi. Jak podkreśla dyrekcja zakładu, dzięki powstaniu ogrodu możliwa będzie "terapia ogrodowa".
"To nowoczesna forma terapii wielozmysłowej stosowana w zakładach opieki długoterminowej. Szczególne środowisko, mikroklimat ogrodu, poprzez bogactwo wrażeń zmysłowych sprawia, że ogród staje się w placówce dodatkową salą terapeutyczną" – powiedziała Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu.
W ogrodzie znajduje się m.in. strefa do stymulacji kolorem; rosną tam rośliny kolorowe, rozmieszczone tak, by maksymalnie stymulować zmysł wzroku. Do dyspozycji pacjentów jest też ogród ziołowy, który ma stymulować zapachem. Jest też akwarium, oddzielone od pozostałej części parawanami z roślinnością, aby zapewnić chorym ciszę i spokój.
"Oddzielny sektor stanowi miejsce z roślinnością leśną, urządzone na podobieństwo lasu, z roślinami wysokimi oraz średniej wielkości" - dodała dyrektor.
W ogrodzie są także oddzielone miejsce do pracy przy komputerze z systemem RehaCom, który umożliwia intensywną terapię pamięci oraz poprawia zdolności uczenia się, pozwalając choremu na stymulację mózgu w naturalnych warunkach. Zdaniem specjalistów powinno to zwiększyć efekty terapeutyczne oraz motywację chorego do pracy.
Ogród został wyposażony w profesjonalne nagłośnienie, które pozwoli na emisję naturalnych odgłosów przyrody, dźwięków lasu, śpiewu ptaków, szumu rzek, morza czy drzew.
Budowa ogrodu zimowego kosztowała ponad 1,6 mln zł. Niespełna 900 tys. zł uzyskano z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. J. Popiełuszki w Toruniu położony jest w sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego. Na czterech oddziałach opieki całodobowej i oddziale dziennym - psychogeriatrycznym - przebywa ok. 130 chorych z ograniczoną zdolnością do samodzielnego poruszania się, niezdolnych do samodzielnej egzystencji, niekwalifikujących się do hospitalizacji, a wymagających stałej profesjonalnej pielęgnacji. (PAP)
olz/ abr/